Ekonomika

TEST: Toyota Corolla GR Sport – športový štýl, nízka spotreba, solídna jazda

Toyota Corolla bola vybavená športovým emóciami s vybavením GR Sport. Pri nízkej spotrebe.

Toyota prináša Yaris GR do svojej druhej generácie. Vyzerá to, že to bude ešte lepšie ako predtým. GR, oddelenie zvané Gazoo Racing, má skutočné športové korene. Toyota očaruje svet WRC Rely a odovzdáva svoje know-how do homologovaného sveta ciest.

Yaris GR je spolu so Supra GR Sport najvýznamnejším športovým vybavením značky v Európe. Obidva modely patria do kategórie automobilov, v ktorých odborná komunita naďalej žasne. Ak sa chcete čudovať, pretože ak by ste už pred desiatimi rokmi nikomu povedali, že vrcholom športových modelov Toyota by boli Yaris, Supra a samozrejme GT 86 a že Toyota by ponúkla vynikajúcu jazdnú Corollu s vylepšeným podvozkom a že hybrid zrýchliť ako dvojlitrový benzínový turbo motor, nikto by vám neveril. A napriek tomu je to tak. Dnešná Toyota je úplne iná ako pred desiatimi rokmi. Alebo nie. Pretože podstata zostáva. Dôvod a dôkladné dlhodobé plánovanie, ale aj určitá novinka, zostávajú predovšetkým letmi a športovým pocitom. Novinka, vďaka ktorej sa Toyota stala najúspešnejšou značkou, ktorá je synonymom hybridných vozidiel, pre ekológiu a spoľahlivosť. Viacerým európskym značkám by sa takého názvu páčilo, môžete mi uveriť.

Príkladom je nová Corolla. Nová platforma, vynikajúci podvozok, tri motory. Štvorvalcový turbo motor a dva hybridy. Jeden plní úlohu ekonomického priateľa, druhý plní želania zákazníkov s vysokým výkonom a výraznou dynamikou.

Vo výbave GR Sport Corolla zdôrazňuje možnosti motora Dynamic Force a dodáva mu jedinečný charakter. Stručne povedané: ak chcete, aby auto vyzeralo športovo, malo dobré zrýchlenie, ale stále málo, nemusíte kupovať dieselový motor. Môžete si kúpiť Corollu Dynamic Force GR Sport. Získate športový štýl, výkonnú, avšak ekonomickú jednotku.

Podvozok testovaného vozidla už spomínal dvojlitrový atmosférický štvorvalec, ktorý sa môže pochváliť mimoriadnou účinnosťou. V kombinácii s párom elektrických motorov (jedna trakcia) má rovnaký krútiaci moment ako dieselový motor, ale bez potreby dlhých ciest. Motor zaberá veľa priestoru v motorovom priestore, takže klasická batéria sa musela pohybovať pod batožinovým priestorom. Hybridná batéria sa nachádza pod zadnými sedadlami. Je teda zrejmé, že verzia hatchbacku nemá extra veľký kmeň, ale pre túto triedu je stále prijateľná.

Poklop Corolla sa môže pochváliť nízkym počtom sedení, pohodlným sedením pre predných cestujúcich a obmedzeným priestorom pre cestujúcich na zadných sedadlách. Je to tiež spôsobené veľkou palubnou doskou obmedzujúcou vyššie postavy, ktoré musia posúvať sedadlá viac dozadu. Je to skôr auto pre dvoch. Štyri z nich budú odobraté v aute, ale ani jeden z nich nebude enormne náročný na priestor, alebo budú vzadu menšie postavy. Napríklad deti. Vo všeobecnosti je však verzia vozňovej stanice pre rodinu lepšia. Môžete ho tiež získať s rovnakou motorizáciou a vybavením. Stručne povedané, ide o klasický hatchback nižšej strednej triedy – aspoň pokiaľ ide o priestor.

Klasika nie je ani jej pohon, ani dizajn, ani jazdné vlastnosti. Mnoho konkurentov ponúka ťažné zariadenie s torznou tyčou v zadnej časti tohto vozidla triedy, ale Corolla verí v multiline a robí dobre. Jazda je takmer na svojom vrchole. Jediný, kto ju dokáže predbehnúť, je Honda Civic. Prípadne odlišné športové verzie ako Hyundai i30 N alebo Renault Mégane RS a podobné.

Corolla je skôr teplý poklop ako horúci poklop. S celkovým výkonom systému 184 koní je jedným z najsilnejších. Okrem toho sa neplatí daň z nadmernej spotreby za výkon. Počas testu to bolo aj napriek dynamickému štýlu jazdy na dlhý čas pod 6 litrov. A napriek tomu asi 50% kilometrov strávených na diaľnici.

Flexibilita motorizácie je veľmi dobrá. Zrýchľujú zo 60 na 100 km / h za 5,7 sekundy. Od 80 do 120 km / h za 6,7 ​​sekundy. Vďaka dynamickej sile Corolla GR Sport je preto ľahké predbiehať a jazdu si môžete užiť. Sleduje pekne aj v rohoch a vďaka maximálnemu výkonu nie je problémom ani prenos e-CVT. Naozaj sa snaží veľmi tvrdo a po novom môže za určitých okolností simulovať radenie a ak nie aspoň rýchlosť neletí do ideálnej priľnavosti motora tak rýchlo a pri každej príležitosti. Stručne povedané, správanie motorizácie je prirodzenejšie, zohľadňuje viac zvykov vodičov s konvenčnými automatmi s prevodníkmi alebo s dvojitými spojkami. Zvuk nie je výslovne športový, ale nevadilo mi to. Revúci motor tiež sprevádza intenzívne zrýchlenie, takže sa veľa nehovorí o účinku vysávania vozidiel s prevodovkou CVT. Len preto, že eCVT nie je CVT od nuly (planétová výstroj verzus variátor).

Elektromotor sa neustále podieľa na prevádzke motorizácie. Pomáha pri nízkych aj vysokých rýchlostiach a auto môže jazdiť aj po diaľnici s vypnutým spaľovacím motorom. Dôvodom je vyšší výkon trakčného motora a výkonnejšia hybridná batéria.

Najnižšia spotreba je v meste. Tam klesne niekde na štyri litre na 100 km. Čím horšia je dopravná situácia, tým nižšia je spotreba. Na okresných cestách je Dynamic Force tiež efektívny a hospodárny. Spotreba je najvyššia na diaľnici a vyžaduje 6 až 6,5 litra v závislosti od profilu cesty. Počas dlhej cesty po diaľnici musíte šliapať autom po krku, aby ste sa dostali pod limit 7 litrov.

Auto vyzerá skvele. Svedčí o tom dvojfarebná kombinácia. Jeho dizajn je čiastočne konzervatívny, čiastočne emotívny. Je to správna kombinácia, ktorá vydrží aj výber spodného vybavenia a dizajnové doplnky v štýle GR Sport. Možno sa mi najviac páči predná maska ​​a 18-palcové lakované kolesá. Vyzerajú, akoby boli 20 palcov, zatiaľ čo pneumatika dobre chráni okraj disku a jazda na nich nie je príliš nepríjemná.

READ  HICP na Slovensku v januári stúpa

Corolla GR Sport je takmer najvyššie vybavenie, ale podľa môjho názoru najzaujímavejšie. Podčiarkuje vzhľad novej Corolly a dáva jej dizajn, ktorý sa nestratí ani pri motoristických udalostiach alebo serpentínach. Človek si musí zvyknúť na manifestáciu eCVT. Odmenou bude nízka spotreba a zvyčajne tichá ekologická jazda.

Auto má širokú škálu vybavenia, má projektory s vysokou intenzitou LED, má navigáciu, krásne a anatomicky tvarované športové sedadlá, nemá však CarPlay ani Android Auto. Ak v súčasnosti túžite po tejto funkcii v spoločnosti Toyota, máte k dispozícii iba tri modely – C-HR a Proace, Proace City …

Ja by som si vybral Corolla GR Sport v tele kombi. Aj ako hatchback je to zaujímavé, aj keď menej praktické. Ale 8 z 10 bodov si zaslúži.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close