Hlavné správy

Tisíce ľudí protestovali proti plánom vlády na reformu trestného zákona na Slovensku

BRATISLAVA, Slovensko (AP) — Tisícky ľudí vyšli vo štvrtok do ulíc veľkých miest Slovenska, aby obnovili protesty proti plánom novej populistickej vlády. premiér Robert Figo Trestný zákon krajiny by sa mal zmeniť a doplniť.

Návrh patrí medzi zmeny, ktoré navrhla trojkoaličná vláda Úrad špeciálnej prokuratúry by mal byť zrušenýZaoberá sa závažnou trestnou činnosťou, ako je remeselná činnosť, organizovaný zločin a extrémizmus.

Tie prípady budú riešiť prokurátori na krajských úradoch, ktoré takéto trestné činy neriešili 20 rokov.

Miestne médiá citovali približne 20 000 demonštrantov, ktorí protestovali proti plánu na centrálnom námestí v Bratislave.

Medzi nimi aj Michal Šimečka, líder silnej opozície Liberálne Progresívne Slovensko.

„Robíte rovnakú chybu ako ktorýkoľvek iný neúspešný diktátor,“ uviedol Šimeka v odkaze Ficovi.

„Podceňujete túžbu ľudí po slobode a spravodlivosti,“ povedal Šimeka.

„Mafia, mafia,“ a „Máme dosť Figa,“ skandovali dav opakovane.

Legislatíva schválená Ficovou vládou si vyžaduje súhlas parlamentu a prezidenta. Trojkoalícia má väčšinu na prehlasovanie veta, ktoré očakáva prezidentka Zuzuana Čaputová.

Čaputová povedala, že je pripravená využiť aj ústavné napadnutie zákona. Ako rozhodne Ústavný súd, nie je jasné.

Fico sa na štvrté volebné obdobie vrátil k moci po víťazstve jeho korupciou pošpinenej ľavicovej strany Na Slovensku sú parlamentné voľby 30. septembra na a Proruská a protiamerická platforma.

Jeho kritici sa obávajú, že jeho návrat by mohol viesť k tomu, že Slovensko opustí svoj prozápadný trend a bude nasledovať príklad Maďarska. premiér Viktor Orbán.

Od nástupu Ficovej vlády k moci boli niektorí elitní vyšetrovatelia a policajti, ktorí riešili kauzy korupcie na vysokej úrovni, prepustení alebo prepustení. Plánované zmeny v právnom systéme zahŕňajú zníženie trestov za korupciu.

READ  Slovensko nêu lý do trên dụt goi sanction Nga thọ 12 đến EU

Za predchádzajúcej vlády, ktorá sa v roku 2020 dostala k moci na základe protikorupčnej kampane, boli za korupciu a iné trestné činy obvinené a odsúdené desiatky vysokých úradníkov, policajtov, sudcov, právnikov, politikov a podnikateľov spojených s Ficovou stranou.

dec. Z relatívne malého mítingu niekoľkých stoviek v Bratislave 7. sa protivládne mítingy rozšírili do 19 miest a obcí.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close