Zábava

Tisíce ľudí protestujú na Slovensku proti plánom vlády na novelizáciu trestného zákona

Slovenský premiér Robert Fico sa 13. decembra 2023 zúčastňuje na summite lídrov Európskej únie a západného Balkánu v Bruseli v Belgicku. Foto Johanna Geron/REUTERS

BRATISLAVA – Tisíce ľudí vyšli vo štvrtok do ulíc veľkých miest Slovenska proti plánom novej vlády populistického premiéra Roberta Fica na revíziu trestného zákona.

Medzi zmeny, ktoré navrhla trojkoaličná vláda, patrí aj zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry, ktorý sa zaoberá závažnými trestnými činmi ako korupcia, organizovaný zločin a extrémizmus.

Tie prípady prevezmú prokurátori na krajských úradoch, ktoré takéto trestné činy za 20 rokov neriešili.

Miestne médiá citovali približne 20 000 demonštrantov, ktorí protestovali proti plánu na centrálnom námestí v Bratislave.

Medzi nimi aj Michal Šimečka, líder silnej opozície Liberálne Progresívne Slovensko.

„Robíte rovnakú chybu ako ktorýkoľvek iný neúspešný diktátor,“ uviedol Šimeka v odkaze Ficovi.

„Podceňujete túžbu ľudí po slobode a spravodlivosti,“ povedal Šimeka.

„Mafia, mafia,“ a „Máme dosť Figa,“ skandovali dav opakovane.

Legislatíva schválená Ficovou vládou si vyžaduje súhlas parlamentu a prezidenta. Trojkoalícia má väčšinu na prehlasovanie veta, ktoré očakáva prezidentka Zuzuana Čaputová.

Čaputová povedala, že je pripravená využiť aj ústavné napadnutie zákona. Ako rozhodne Ústavný súd, nie je jasné.

Fico sa na štvrté funkčné obdobie vrátil k moci po tom, čo jeho korupciou pošpinená Ľavicová strana zvíťazila v slovenských parlamentných voľbách 30. septembra na proruskej a protiamerickej platforme.

Jeho kritici sa obávajú, že jeho návrat by mohol viesť k tomu, že Slovensko opustí svoj prozápadný trend a bude nasledovať príklad maďarského premiéra Viktora Orbána.

Odkedy sa Figova vláda dostala k moci, niektorí elitní vyšetrovatelia a policajti, ktorí sa zaoberali prípadmi korupcie na vysokej úrovni, boli prepustení alebo prepustení. Plánované zmeny v právnom systéme zahŕňajú zníženie trestov za korupciu.

READ  Steve Clarke robí zmeny, keď Škótsko čelí Slovensku - správy STV

Za predchádzajúcej vlády, ktorá sa v roku 2020 dostala k moci na základe protikorupčnej kampane, boli za korupciu a iné trestné činy obvinené a odsúdené desiatky vysokých úradníkov, policajtov, sudcov, právnikov, politikov a podnikateľov spojených s Ficovou stranou.

dec. Z relatívne malého mítingu niekoľkých stoviek v Bratislave 7. sa protivládne mítingy rozšírili do 19 miest a obcí.

Vľavo:
Slovenský premiér Robert Fico sa 13. decembra 2023 zúčastňuje na Summite lídrov Európskej únie a západného Balkánu v Bruseli v Belgicku. Foto Johanna Geron/REUTERS

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close