Veda

Tisíce žien by sa mohli vyhnúť chorobe tým, že budú menej piť a viac dojčiť, uzatvárajú hlavné správy

Každý rok by sa dalo predísť tisíckam prípadov rakoviny prsníka, ak by ženy pili menej alkoholu a viac dojčili, varuje dnes hlavná správa.

Jeden zo štyroch prípadov v Spojenom kráľovstve je spojený s „opraviteľnými rizikovými faktormi“, ktoré možno znížiť zmenami životného štýlu.

Podľa výskumu, ktorý si objednal Lancet, asi jeden z 20 – asi 2 600 prípadov – súvisí s nízkou mierou dojčenia a jeden z 10 s konzumáciou alkoholu.

Uvádza sa v nej, že hoci „obrovský pokrok“ vo výskume a liečbe znížil úmrtnosť, teraz sú potrebné odvážne politické kroky na podporu lepšieho životného štýlu.

Vyšetrenie prsníkov by malo byť súčasťou vašej mesačnej rutiny, aby ste si všimli akékoľvek nezvyčajné zmeny. Jednoducho masírujte a prehmatávajte zhora nadol, cíťte polkruhovými a kruhovými pohybmi okolo prsného tkaniva, aby ste zistili akékoľvek abnormality.

Najnovšie údaje ukazujú, že každý rok pribudne 55 900 nových prípadov ochorenia a približne 11 500 úmrtí.

Komisia pod vedením Cambridgeskej univerzity skúmala diagnostiku, liečbu a skúsenosti žien trpiacich najčastejšou rakovinou na svete.

V krajinách s vysokými príjmami, vrátane Spojeného kráľovstva, sa vyskytlo viac prípadov choroby, ktorej sa dalo predísť – v dôsledku faktorov, ako je sedavý životný štýl a obezita.

Čítajte viac: Čo vás vystavuje riziku rakoviny? Čísla ukazujú, že takmer polovica Britov dostane túto chorobu počas svojho života – po šokovej diagnóze princeznej Kate… Tieto tabuľky odhaľujú riziko pre mužov a ženy podľa typu rakoviny

Odborníci odhadujú, že 4,7 percenta prípadov v Spojenom kráľovstve súvisí so ženami, ktoré nedojčia, s presvedčením, že tak zníži riziko ochorenia o štyri percentá každých 12 mesiacov.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) odporúča výlučné dojčenie počas prvých šiestich mesiacov života dojčaťa.

Napriek tomu miera dojčenia v Spojenom kráľovstve patrí medzi najnižšie na svete, pričom iba jedna z 200 žien dojčí za posledných 12 mesiacov.

Ministri boli vyzvaní, aby zaviedli politiky, ktoré podporujú dojčenie, ako napríklad zabezpečenie „podporného pracovného prostredia“, kde môžu matky dojčiť alebo odsávať mlieko.

READ  Fyzici vytvorili „najmenšiu a najväčšiu červiu dieru, akú si dokážete predstaviť“

Inde výskumníci zistili, že ľudia, ktorí pili malý pohár vína denne, mali o deväť percent vyššiu pravdepodobnosť vzniku rakoviny prsníka ako nepijúci, pričom riziko vzrástlo na 60 percent medzi najsilnejšími pijanmi.

Úrady by mali zvážiť varovania týkajúce sa alkoholu v štýle fajčenia alebo nasledovať príklad Škótska s minimálnymi cenami, navrhuje a obviňujú to v každom desiatom prípade.

Vyplýva to z nedávnej správy Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD), ktorá odhalila, že britské ženy sú najsilnejšími pijanmi vo vyspelom svete.

Napriek zvýšenému riziku srdcových chorôb, mŕtvice, cirhózy pečene a niektorých druhov rakoviny, jeden zo štyroch pravidelne pije viac ako šesť nápojov počas jedného pitia.

Komisia zistila, že 8 až 13 percent prípadov rakoviny prsníka v Británii je spôsobených obezitou, ktorá zvyšuje riziko rakoviny prsníka u žien po menopauze.

Príznaky rakoviny prsníka, na ktoré si treba dávať pozor, zahŕňajú hrčky a opuchy, jamky na koži, zmeny farby, výtok a tvorbu vyrážky alebo krusty okolo bradavky.

Uvádza, že percento rakovín prsníka spôsobených hormonálnou substitučnou liečbou a hormonálnou antikoncepciou v Spojenom kráľovstve je 2,1 percenta a 0,8 percenta.

Dr Simon Vincent, riaditeľ výskumu, advokácie a vplyvu v Breast Cancer Now, povedal, že úlohu zohráva veľa faktorov vrátane genetiky, životného štýlu a životného prostredia.

Povedala: „Hoci nemôžeme predpovedať, kto dostane rakovinu prsníka, vieme, že prevencia je našou najlepšou zbraňou proti tejto chorobe a existujú veci, ktoré môžu ľudia urobiť, aby znížili riziko, že ju dostanú.

„Správa Lancet Breast Cancer Commission zdôrazňuje, že mnohým prípadom rakoviny prsníka sa dá predchádzať, ale málo ľudí vie o modifikovateľných rizikových faktoroch a krokoch, ktoré môžu podniknúť na zníženie pravdepodobnosti vzniku ochorenia.

„Patrí medzi ne zníženie príjmu alkoholu, udržiavanie zdravej hmotnosti a udržiavanie fyzickej aktivity.

„Je dôležité, aby ženy boli podporované pri zmenách zdravého životného štýlu, ktoré môžu mať pozitívny vplyv na ich zdravie a pomáhajú znižovať riziko rakoviny prsníka.“

READ  Vo vnútri 17-tonového meteoritu sa našli dva minerály, ktoré na Zemi ešte nikto nevidel

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Check Also
Close
Back to top button
Close
Close