Veda

Ohromujúci nový obrázok Krabie hmloviny

Jednou z vlastností, ktoré JWST jasne odhalila v Krabej hmlovine, je hustý rotujúci pulzar v strede hmloviny. Na snímke z Hubbleovho teleskopu (vľavo) nie je pulzar taký jasný.
Hubbleov obraz: NASA, ESA, J. Hester, A. LOL (Arizonská štátna univerzita); Webový obrázok: NASA, ESA, CSA, STSCI, T. Temim (Princeton University).

  • Teleskop Jamesa Webba agentúry NASA zachytil doteraz nevídané detaily Krabie hmloviny.
  • Nový obrázok ukazuje strašidelné úponky a husté jadro explodovanej hviezdy v nádherných detailoch.
  • Krabia hmlovina je zvyškom explodovanej hviezdy a nachádza sa vo vzdialenosti 6 500 svetelných rokov.

Vesmírny teleskop Jamesa Webba agentúry NASA zachytil nové pohľady na úžasnú hmlovinu a odhaľuje doteraz nevídané detaily.

Hmlovina je oblak plynu a prachu sa často vyrába Z trosiek umierajúcich alebo explodujúcich hviezd. Tieto oblaky sú tiež kolískou nových hviezd, pričom plyn a prach poskytujú základný materiál pre vznik hviezd.

Astronómovia odhadujú, že len v galaxii Mliečna dráha sú tisíce hmlovín a JWST nedávno zamieril na blízku hmlovinu: Krabia hmlovinu, ktorá sa nachádza asi 6 500 svetelných rokov od nás.

Krabia hmlovina študovala do neuveriteľných podrobností

v pondelok, NASA zverejnila novú snímku Krabie hmloviny, v jeho strede je jasne viditeľná malá biela bodka. Je srdcom krabie hmloviny, nazývanej krabí pulzar.

Šípka ukazuje na pulzar Krabie hmloviny, ktorý je viditeľný ako svetlý bod.
NASA, ESA, CSA, STSCI, Temim (Princeton University)

Asi pred 1 000 rokmi astronómovia zaznamenali supermasívnu hviezdu ako supernovu, ktorá exploduje a vyvrhne svoje horúce črevá do vesmíru. Ale husté jadro tejto hviezdy zostalo nedotknuté a je to krabí pulzar, ktorý sa dnes nachádza v strede hmloviny.

Pulzar je rýchlo rotujúci objekt, ktorý v prípade Krabie hmloviny prepĺňa plynný materiál okolo seba, ktorý JWST po prvý raz odhalila v úžasných detailoch – niečo, čo Hubbleov vesmírny teleskop nedokázal ukázať, keď sa naň zameral. Dajte to na neho. Krab v roku 2005.

READ  Čína a Rusko predstavili spoločný plán pre mesačnú vesmírnu stanicu. Mesiac

JWST odhaľuje nové funkcie v Krabej hmlovine

Hubbleov teleskop vidí priestor v rovnakom type svetla ako my – vo viditeľnom svetle. Hubbleov teleskop preto nebol schopný zachytiť slabé, duchom podobné, tenké biele oblaky nabitých častíc, ktoré videl JWST, ktorý nedávno pozoroval hmlovinu v infračervenom svetle.

Krabia hmlovina znázornená Hubblovým vesmírnym teleskopom v optickom svetle (vľavo) a vesmírnym ďalekohľadom Jamesa Webba v infračervenom svetle (vpravo).
NASA, ESA, J. Hester, A. LOL (Arizonská štátna univerzita); NASA, ESA, CSA, STSCI, T. Temim (Princeton University)

Tieto nabité častice sa točia okolo silného magnetického poľa generovaného krabím pulzarom. Otáčajú sa relativistickými rýchlosťami, zlomkom rýchlosti svetla, a vyžarujú silné svetlo, ktoré sa niekedy používa pri röntgenovom zobrazovaní a je známe ako synchrotrónové žiarenie.

Ostatné, farebnejšie úponky plynu a prachu, ktoré vidíte na obrázku, sú pozostatky mŕtvej hviezdy. Napríklad ionizovaná síra sa javí ako červeno-oranžová, ionizované železo sa javí ako modré a prach sa javí ako zeleno-žltý.

Krabia hmlovina odfotená vesmírnym teleskopom Jamesa Webba agentúry NASA.
NASA, ESA, CSA, STSCI, Temim (Princeton University)

„Webbova citlivosť a priestorové rozlíšenie nám umožňujú presne určiť zloženie emitovaného materiálu, najmä obsah železa a niklu,“ povedal T. Temim, ktorý na snímkovanie Krabie hmloviny použil infračervené prístroje JWST. Tím, ktorý viedol, povedal NASA.

Podľa NASA bude mať Hubble prvýkrát za 20 rokov pripravenú novú snímku krabej hmloviny na porovnanie približne v budúcom roku.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close