Technológie

To je ten prekvapivý dôvod, prečo hromadíme kilá, keď trávime život jedením pred televízorom

Nikto nevie, že zónovanie pred televízorom je zdravá činnosť.

Vedci však tvrdia, že to môže prispievať k nárastu hmotnosti viac ako len to, že je súčasťou sedavého životného štýlu na gauči.

Aj keď ste zdraví, jedenie pred obrazovkou môže spôsobiť, že naberiete kilá viac ako vysedávanie pri stole, naznačuje nový výskum.

Hovorí sa, že ak vás rozptyľuje váš obľúbený program – alebo rolovanie v telefóne – váš mozog s menšou pravdepodobnosťou zaregistruje, že niektoré jedlá alebo nápoje majú vysoký obsah tuku.

Takmer polovica britskej populácie pravidelne jedáva pri pozeraní televízie alebo prilepená na telefóne či počítači.

To, že vás rozptyľuje obľúbený program alebo rolovanie v telefóne, znamená, že váš mozog s menšou pravdepodobnosťou zaznamená, že niektoré jedlá alebo nápoje majú vysoký obsah tuku.

Predpokladá sa, že je hlavným faktorom krízy obezity v Spojenom kráľovstve, pričom 26 percent dospelých spadá do tejto kategórie a 38 percent sa považuje za nadváhu.

Vedci z University of Mersin v Turecku chceli presne určiť, ako môže jedlo, keď je mozog zameraný na niečo iné, prispieť k priberaniu.

Naverbovali 22 zdravých žien a desať mužov – z ktorých nikto nebol obézny – a dali im piť vysokotučný alebo nízkotučný čokoládový nápoj.

Tiež mali ohodnotiť, ako nápoje chutia a či si myslia, že majú vysoký alebo nízky obsah tuku. Tí, ktorí mali ťažšie zapamätateľné písmená, s menšou pravdepodobnosťou identifikovali nápoj s vysokým obsahom tuku.

Výsledky napísané v časopise Appetite naznačujú, že rozptyľovanie mozgu počas jedla – sledovanie televízie alebo rolovanie cez sociálne médiá – môže ovplyvniť schopnosť človeka kontrolovať príjem kalórií.

Povedali: „Moderný, rýchly život zahŕňa multitasking počas jedla, z ktorých mnohé sa konzumujú pred televízorom, obrazovkou počítača alebo vreckovým mobilným zariadením.

Ale toto rozptýlenie môže prispieť k rozvoju obezity.

„Naše výsledky ukazujú, že to môže znížiť vnímanie potravín s vysokým obsahom tuku, čo môže zvýšiť riziko ich prejedania.“ Výsledky nasledujú po sérii podobných zistení, vrátane predchádzajúcich štúdií, ktoré spájali jedenie pred televízorom s vyšším indexom telesnej hmotnosti, pretože viedlo k „bezduchejšiemu“ chrčaniu.

READ  Jerry Hooke, vedúci dizajnu v Hollow Infinite, opustil 343 Industries

U detí sa zistilo, že nadmerné vystavovanie sa televíznym reklamám na nezdravé jedlo súvisí s prírastkom hmotnosti, pričom medzi počtom zhliadnutých reklám a nadváhou u mladých ľudí existuje „významná“ súvislosť.

Štúdia z roku 2021 zistila, že hranie rýchlejšej verzie Tetris ovplyvnilo čuch ľudí, keď venovali pozornosť videohre.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close