Svet

Togo schvaľuje ústavnú reformu, ktorá by zmenila spôsob voľby prezidenta | Volebné správy

Odporcovia zmien sa obávajú, že by mohli dovoliť ďalšie predĺženie vlády prezidenta Faure Gnassingbeho.

Poslanci v Togu schválili zmeny v ústave súvisiace s obmedzením funkčného obdobia prezidenta a so spôsobom voľby prezidentov, čo niektorí opoziční politici a skupiny občianskej spoločnosti odsúdili ako ústavný prevrat.

Togský parlament prijal pozmeňujúce a doplňujúce návrhy už 25. marca, ale reformy viedli k odporu zo strany opozície, takže prezident Faure Gnassingbe vyzval na ďalšie konzultácie a druhé parlamentné hlasovanie.

Zákonodarcovia definitívne schválili reformu v piatok neskoro, niekoľko dní pred parlamentnými voľbami, ktoré sa majú konať 29. apríla, a ktoré boli odložené kvôli problémom súvisiacim s ústavnými dodatkami.

87 politikov, ktorí prešli druhým čítaním, súhlasilo s novým systémom, podľa ktorého by sa prezident už nevolil ľudovým hlasovaním, ale poslanci parlamentu.

Novely zaviedli aj parlamentný systém vlády a skrátili volebné obdobie prezidenta z piatich na štyri roky s obmedzením na dve funkčné obdobia.

To nezohľadňuje čas, ktorý už strávil vo funkcii, čo by ho mohlo viesť k moci až do roku 2033, ak bude v roku 2025 znovu zvolený.

Odporcovia zmien sa obávajú, že by to mohlo ešte viac predĺžiť prezidentovu 19-ročnú vládu a umožniť jeho rodine uchopenie moci. Jeho otec a predchodca Gnassingbe Eyadema prevzal moc v pobrežnom západoafrickom štáte prevratom v roku 1967.

V sobotňajšom vyhlásení opozičná koalícia Dynamique Pour la Majorité du Peuple (DMP) a ďalší signatári uviedli, že ústavné zmeny sú politickým manévrom, ktorý Gnassingbemu umožňuje predĺžiť jeho funkčné obdobie doživotne.

„To, čo sa včera stalo v Národnom zhromaždení, bol prevrat,“ povedali.

„V najbližších dňoch budú zorganizované masívne akcie, aby sme povedali „nie“ tejto ústave.“

„Sila musí byť zachovaná za každú cenu“

„Togo obrátilo novú stránku smerom k inkluzívnejšej a participatívnejšej demokracii. To nám dáva pocit zadosťučinenia a hrdosti,“ povedal novinárom po piatkovom hlasovaní Koumealo Anate, zákonodarca z vládnucej strany UNIR v Gnasingbe.

READ  Existuje temná stránka solárnych zavlažovacích čerpadiel?

Skupina 17 organizácií občianskej spoločnosti však v spoločnom vyhlásení, ktoré zverejnili tento týždeň, uviedla, že ide o „plán na prevzatie moci režimom, ktorý sa systematicky bráni akejkoľvek demokratickej zmene“. Vyzvali tiež ECOWAS, hlavný politický a ekonomický blok západnej Afriky, aby prijal opatrenia.

„Čas nám ukázal, že hlavným záujmom jeho režimu je zachovať si moc za každú cenu,“ povedal pred hlasovaním pre tlačovú agentúru AFP Nathaniel Olympio, líder opozičnej strany Parti des Togolais.

„Funkcia predsedu snemovne dáva človeku priestor na výkon moci neobmedzeným spôsobom, takže logicky veríme, že toto je pozícia, ktorú zastáva on sám.“

Niekoľko afrických krajín vrátane Stredoafrickej republiky, Rwandy, Konžskej republiky, Pobrežia Slonoviny a Guiney v posledných rokoch vykonalo ústavné a iné právne zmeny, ktoré umožňujú prezidentom predĺžiť ich funkčné obdobie.

V regióne západnej a strednej Afriky sa za posledné tri roky stalo aj osem vojenských prevratov.

Násilné policajné zásahy proti politickým demonštráciám boli za Gnassingbeho rutinou, rovnako ako počas dlhej vlády jeho otca.

Faure Gnasingbe bol naposledy znovuzvolený v spornom zosuve pôdy v roku 2020 opozíciou.

Nová ústava tiež vytvára novú úlohu pre predsedu Rady ministrov s rozsiahlymi právomocami pri riadení vládnych záležitostí.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close