Ekonomika

Tragicky nepripravené – slabá ekonomika Slovenska ⋆ Vizgrad Insight

Výroba áut bola v posledných dvoch desaťročiach pre slovenskú ekonomiku prínosom, ale mohla by sa stať prekážkou, keďže nákladové výhody krajiny sa oslabujú a automatizácia napreduje. Slovensko potrebuje trvalé investície do ľudského kapitálu

Nedávne parlamentné voľby na Slovensku určite neboli o „ekonomike, hlupáku“. Korupčné škandály na vysokých miestach, vzostup neonacistov a rozdeľujúce kultúrne otázky dominovali kampani namiesto chlebíčkových tém pod dohľadom ľavicového populistu Smra (Smer), ktorý je pri moci už pol roka. posledných 15 rokov.

Stredopravá koalícia, ktorú vedie svojrázny politik Igor Matovič, sľubuje čisté vládnutie od rozhodujúceho víťazstva vo voľbách s 25 percentami hlasov, čo je nárast z približne 8 percent v decembri minulého roka. Priama demokracia a extrémna transparentnosť vo vláde.

pád

Igor Matovič

Najbezprostrednejším problémom novej vlády sú však ekonomické otázky. V dôsledku pandémie COVID-19, ktorú OECD klasifikovala ako „najväčšiu hrozbu od finančnej krízy“, bude mať ekonomika problém splniť 2,7-percentnú mieru rastu predpovedanú MMF. S menovou politikou v rukách Európskej centrálnej banky bude mať nová slovenská vláda v prípade nepriaznivých ekonomických podmienok málo nástrojov.

newsletter

Týždenné aktualizácie s našimi najnovšími článkami a redakčnými komentármi.


Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close