Ekonomika

Členovia NATO Poľsko a Slovensko zvýšia výdavky na obranu

Poľsko v budúcom roku výrazne zvýši výdavky na obranu na minimálne 3 % svojho ročného ekonomického výkonu a Slovensko tiež masívne investuje do svojich ozbrojených síl, uviedli premiéri dvoch členských krajín NATO.

VARŠAVA, Poľsko – Poľsko v budúcom roku výrazne zvýši výdavky na obranu najmenej o 3 % svojho ročného hospodárskeho výkonu a Slovensko tiež viac investuje do svojich ozbrojených síl, informovali v stredu premiéri dvoch členských krajín NATO.

Poľský poslanec Morawiecki uviedol, že jeho vláda v budúcom roku minie 100 miliárd zlotých (21,4 miliardy USD) „alebo 130 miliárd zlotých (27,8 miliardy USD)“ na modernizáciu ozbrojených síl.

Povedal, že by to predstavovalo 3 % až 4 % HDP Poľska, čo je jeden z najvyšších rozpočtov na obranu spomedzi 30 členov NATO. Poľsko v súčasnosti vynakladá na armádu len 2 % HDP.

„Najlepšou stratégiou je odradiť nepriateľa silou vlastnej armády a spoluprácou s ostatnými,“ povedal Morawiecki.

Slovenský Heger povedal, že jeho vláda „radikálne modernizuje ozbrojené sily“ a dodal, že ruský útok na Ukrajinu ukázal potrebu regionálnej bezpečnostnej spolupráce.

Morawicki a Heger sledovali manévre takmer 2000 poľských, slovenských, českých, maďarských, amerických a britských vojakov. Cvičenie PUMA-22 sa uskutočnilo na strelnici v Nowej Debe na juhovýchode Poľska, asi 150 kilometrov (90 míľ) od hraníc s Ukrajinou.

„Chceme uzavrieť mier, chceme ukázať, že máme dostatok sily na zachovanie mieru,“ povedal Heger.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close