Veda

Tramp South Lake Tahoe testuje pozitívne na mor, prvý prípad v Kalifornii od roku 2015

Ak ste mali na svojej bingo karte 2020 čiernu smrť alebo bubonický mor, môžete tento priestor teraz zaškrtnúť.

Obyvateľ južného jazera Tahoe má pozitívny test na ľudský mor, prvý prípad v Kalifornii za päť rokov.

Podľa zdravotníckych predstaviteľov El Dorado osoba, „zanietený chodec“, mohla byť uštipnutá infikovanou blchou pri chôdzi so psom pozdĺž rieky Truckee v oblasti Tahoe Keys.

Mor je prenášaný blchami, ktoré získavajú baktérie z veveričiek, chipmunkov a iných voľne žijúcich hlodavcov.

Toto ochorenie spôsobilo epidémie v celej histórii a zabilo milióny ľudí. Jedna tretina európskej populácie zomrela v 14. storočí na mor alebo na „čiernu smrť“.

Mor prišiel do Spojených štátov v roku 1900 z lodí zamorených potkanmi. Posledná významná epidémia v krajine sa vyskytla v Los Angeles v rokoch 1924-1925.

Každý rok sa v krajine uvádza priemerne sedem prípadov morových chorôb ľudí, väčšinou na juhozápade. Prevažná väčšina je démonická forma moru, hoci existuje aj septikemický a pneumónický mor.

Mor sa v súčasnosti lieči antibiotikami, ale bez liečby môže byť fatálny.

„Mor je prirodzene prítomný v mnohých častiach Kalifornie, vrátane oblastí s nadmorskou výškou v okrese El Dorado,“ uviedla Dr. Nancy Williamsová, úradníčka v oblasti verejného zdravia. „Je dôležité, aby jednotlivci robili preventívne opatrenia pre seba a svojich domácich miláčikov, keď sú vonku, najmä pri chôdzi, turistike a / alebo kempingu v oblastiach, kde sa nachádzajú hlodavce. Ľudské prípady moru sú veľmi zriedkavé, ale môžu byť veľmi vážne. “

Príznaky zahŕňajú horúčku, nevoľnosť, slabosť a opuchnuté lymfatické uzliny, ktoré sa často prejavia do dvoch týždňov po vystavení infikovaného zvieraťa alebo blchy.

Posledné prípady moru v Kalifornii boli v roku 2015, pričom dvaja ľudia boli nakazení v národnom parku Yosemite. Toto boli prvé prípady od roku 2006.

READ  Teraz poznáme najpravdepodobnejšie príznaky Covid-19

Úradníci v zdravotníctve rutinne kontrolujú zvieratá na mor. Od roku 2016 do roku 2019 kraj El Dorado identifikoval 20 zvierat s morom – všetko v oblasti South Lake Tahoe.

Úradníci neodporúčajú kŕmenie veveričiek alebo chipmunkov, nosenie dlhých nohavíc na zníženie vystavenia blchám a ochranu domácich zvierat blchami vrátane mačiek, ktoré sú náchylné na mor a môžu ich preniesť na svojich majiteľov.

Jill Tucker je spisovateľka časopisu San Francisco Chronicle. E-mail: [email protected] Twitter: @jilltucker

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close