šport

Tréner Thierry Henry očakáva, že Francúzsko získa olympijské zlato na parížskych hrách

Thierry Henry, ktorý pomohol Francúzsku vyhrať trofeje ako vynikajúci útočník, chce vo svojej novej úlohe trénera doviesť Les Bleus k dlho očakávanej zlatej olympijskej medaile.

Henry bol minulý týždeň vymenovaný za trénera národného tímu do 21 rokov s dvojročnou zmluvou a povedie francúzsky tím na olympijských hrách v Paríži v roku 2024. Naposledy vyhral francúzsky olympijský tím zlato na hrách v Los Angeles v roku 1984, Henry to chce napraviť.

„Už je to dávno, čo sme vyhrali. Niekde je problém. Musíme to skúsiť vyriešiť,“ povedal Henry na svojej prvej utorkovej tlačovej konferencii: „Byť na pódiu bude skvelé, najmä doma vo Francúzsku.“

Henry dúfa, že nebude čeliť rovnakým problémom ako jeho predchodca Sylvain Ripoll, ktorý išiel na hry v Tokiu bez svojich najlepších hráčov, pretože kluby ich odmietli uvoľniť.

Kluby nemusia uvoľňovať hráčov na olympiádu, keďže turnaj riadený FIFA nie je zahrnutý v ich kalendári medzinárodných súťaží, čo znamená, že Ripoll musel po oznámení svojho tímu urobiť niekoľko úprav.

Prečítajte si tiež | Kto je španielsky prezident FA Luis Rubiales za nevhodné správanie?

Henry povedal, že on a prezident Francúzskej futbalovej federácie Philippe Diallo už hovorili s francúzskymi futbalovými klubmi, aby sa vyhli podobnému zlyhaniu.

Henry pomohol Francúzsku vyhrať majstrovstvá sveta 1998 a majstrovstvá Európy o dva roky neskôr, keď strelil 51 gólov vo svojej kariére s národným tímom. Najlepší strelec Arsenalu v Premier League.

Ale prechod na tréning nie je vždy hladký.

Henry mal dve obdobia ako asistent trénera Belgicka. Trénoval aj Monako – kde bol po náročnom období vyhodený – a tím Major League Soccer Montreal. Povedal, že tieto skúsenosti ho naučili veľa vecí, o ktoré by sa chcel podeliť.

READ  Cameron Nori odpovedal Jiřímu Lehekovi, aby sa vyhol šokovej prehre

„Predovšetkým rád pracujem s mladými ľuďmi a dobre sa mi s nimi rozpráva,“ povedal Henry. „Takže si myslím, že to bude pozitívna vec.“

Ďalším cieľom Henryho je, aby sa Francúzsko kvalifikovalo na majstrovstvá Európy do 21 rokov 2025 na Slovensku.

Henryho prvým zápasom bol priateľský zápas proti Dánsku 7. septembra. O štyri dni neskôr Slovinsko v prvej kvalifikácii o postup na Euro 2025. Jeho tím sa vo svojej kvalifikácii stretne aj s Rakúskom, Bosnou a Hercegovinou a Cyprom.

Diallo vychválil Henryho ako najlepšiu voľbu.

„Toto je dôležitý moment pre organizáciu, pretože v nasledujúcej sezóne máme dva dôležité termíny,“ povedal Diallo. „Na jednej strane kvalifikácia na Euro 2025 a na druhej strane podujatie, ktoré sa stalo raz za storočie, olympijské hry v Paríži… Potrebujeme niekoho, kto stelesňuje olympijskú ambíciu federácie.“

Henryho asistentmi trénera sú jeho bývalý spoluhráč z Arsenalu Gael Clichy a bývalý útočník Gerald Battical.

Henry dal výpoveď vo vysielaní.

„Nie som naplnený,“ povedal Henry. „Francúzsky tím je niečo, čo sa nedá odmietnuť.“

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close