Hlavné správy

Trump nominuje sudcu Barretta za člena Najvyššieho súdu USA, ktorý je považovaný za obľúbenca konzervatívcov

Americký prezident Donald Trump nominoval sudkyňu Amy Coney Barrettovú za novú členku Najvyššieho súdu USA, ktorá je považovaná za favoritku sociálnych konzervatívcov.

Ak to potvrdia senátori, nahradí liberálnu sudkyňu Ruth Bader Ginsburgovú, ktorá nedávno zomrela vo veku 87 rokov. Informuje o tom portál bbc.com.

Tvrdý boj v Senáte

Očakáva sa, že táto nominácia v Senáte vyvolá tvrdý boj s blížiacimi sa novembrovými prezidentskými voľbami. Demokratický kandidát na šéfa Bieleho domu Joe Biden vyzval Senát, aby tak urobil „O tomto voľnom pracovnom mieste nerozhodol, kým si americký ľud nezvolí svojho budúceho prezidenta a nasledujúci Kongres.“.

Ak bude Barrett potvrdený za člena Najvyššieho súdu, budú mať prednosť konzervatívni sudcovia 6: 3.

Štyridsaťosemročný Barrett by bol tretím sudcom menovaným súčasným prezidentom po Neilovi Gorsuchovi v roku 2017 a Brettocovi Kavanaughovi v roku 2018. Deväť sudcov Najvyššieho súdu USA slúži doživotne a ich rozhodnutia môžu formovať verejnú politiku po celé desaťročia.

Hlasovanie pred voľbami

Republikáni majú v Senáte tesnú väčšinu 53 senátorov, ale zdá sa, že Barrett ich má už 51, čo je počet potrebný na ich potvrdenie.

Vodca väčšiny Senátu Mitch McConnell sa zaviazal hlasovať o potvrdení pred prezidentskými voľbami 3. novembra.

READ  Newcastle United - Euro 2020: najlepší tím Kraftu vo Švédsku e

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close