Svet

Uganda: Bobby Wine podáva právne spory proti výsledkom volieb Ugandské správy

Advokát Bobbyho Winea tvrdí, že januárové voľby by mali byť zrušené a znovu spustené po tom, čo dlhoročný líder Museveni získal 59 percent hlasov.

Vodca ugandskej opozície Bobby Vine podal žalobu na najvyšší súd v krajine.

Bývalý vodca povstalcov, ktorý vedie východnú Afriku od roku 1986, zvíťazil vo voľbách 14. januára so ziskom 59 percent hlasov.

Bobby Wine, vlastným menom Robert Giaculani, údajne získal 35 percent.

„Chceme, aby bolo referendum zrušené a opakované,“ uviedol v pondelok George Mucizi, právnik Platformy národnej jednoty (NUP) v Bobby Wine.

„Došlo k otvorenému plneniu hlasovacích lístkov, k zastrašovaniu agentmi a podporovateľmi NUP. Niektorí boli zatknutí pred voľbami, hlasovacie lístky boli vybrané vopred.“

Bolo podané, že pri spravodlivom rozhodovaní o petícii sa možno spoľahnúť na súdnictvo, uviedla strana Museveniho národné opozičné hnutie (NRM) pre tlačovú agentúru Reuters, že petícia pravdepodobne nebude úspešná.

„Kiagulani sa snaží pre svojich priaznivcov bezproblémovo pristáť, vie však, že skutočne prehral,“ uviedol hovorca NRM Rogers Mulindwa.

Bobby Vine obvinil Museveniho z vykonania „sprisahania“ vo voľbách, na ktoré už predtým vyzval svojich priaznivcov, aby proti nim vystúpili nenásilnými prostriedkami.

Podľa jeho slov bola organizácia Human Rights Watch pred voľbami charakterizovaná rozsiahlym násilím a porušovaním ľudských práv.

Celonárodný internet bol prerušený krátko pred začiatkom hlasovania. Aj keď bol prístup k sociálnym médiám zablokovaný, vrátil sa.

Sedemdesiatšesťročný Museveni poprel obvinenia z účasti vo voľbách od získania nezávislosti od Británie v roku 1962 a označil ich za „veľmi podvodný“.

Museveni je už dlho spojencom Západu, ktorý prijíma početné pomoci a vysiela jednotky do regionálnych problémových miest vrátane Somálska, aby bojovali proti ozbrojeným skupinám.

READ  Vláda pozastavuje uplatňovanie špecifických sadzieb dane z motorových vozidiel – Malawi Nyasa Times

Zástupcov Západu však čoraz viac frustruje neochota vzdať sa moci a represie nepriateľa.

Bobby Wine vyvolal hnev mnohých mladých Ugandčanov, ktorí Museveniho považujú za nedotknuteľného autokrata.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close