Zábava

Ukrajina ďakuje susedom za nové zbrane, keďže Rusko si nárokuje nové územie

  • Slovensko tvrdí, že všetky stíhačky MiG-29 prisľúbené Ukrajine boli prevezené do krajiny.
  • Oznámenie prichádza deň po tom, čo Rusko tvrdilo, že dobylo oblasť Pakmut.
  • Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj opakovane žiadal západných spojencov o bojové lietadlá.

Oficiálna stránka pre Ukrajinu v pondelok poďakovala Slovensku za odoslanie všetkých bojových lietadiel MiG-29 „Fulcrum“, ktoré prisľúbilo dodať silám ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.

Správy o premiestnení Fulcrumu prichádzajú po tom, čo ruské ministerstvo obrany v nedeľu oznámilo, že Wagnerova skupina ruských žoldnierov prevzala kontrolu nad severozápadným a juhovýchodným regiónom Baghmut.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj opakovane vyzýval západných spojencov, aby dodali bojové lietadlá, aby si jeho armáda udržala vzdušnú prevahu nad inváznymi Rusmi. Poľsko bolo prvou krajinou, ktorá Ukrajine ponúkla lietadlá, a Nemecko minulý týždeň schválilo žiadosť Poľska o reexport piatich nemeckých MiG-29 na Ukrajinu. Doteraz bolo na Ukrajinu dodaných osem MiGov-29 z Poľska, informoval denník The Kyiv Independent.

Slovenský minister obrany Jaroslav Knot v pondelok potvrdil, že jeho krajina presunula na Ukrajinu 13 stíhačiek MiG-29, čo v marci prisľúbil slovenský premiér Eduard Heger.

Stíhačky MiG-29 Air Superiority šírili dym vo farbách štátnej vlajky Ukrajiny pri príležitosti ukončenia slávnostnej vojenskej prehliadky pri príležitosti 30. výročia ukrajinskej nezávislosti v Kyjeve, 24. augusta 2021. Slovensko oznámilo, že previedlo všetky MiGy na Ukrajinu. -Sľúbil krajine 29 bojových lietadiel na vojnu proti Rusku.
Jevhen Liubimov/Getty

„Presun sa uskutočnil po súši, aby bola zaistená maximálna bezpečnosť. Všetkým zúčastneným stranám vyjadrujeme nesmiernu vďaku, takéto operácie si vyžadujú značné úsilie a pozornosť k logistickým detailom,“ povedal Knott.

Oficiálna stránka Ukrajiny Ukraine.ua v reakcii na oznámenie Slovenska poďakovala susednej krajine. na TwitteriTitulok: „Sme vďační Slovensku, že stojí pri Ukrajine. Stíhačky MiG-29 urobia ukrajinskú oblohu bezpečnejšou.“

READ  Kam sa starať, keď padneme? Streamovanie podrobností, obsadenie, sprisahanie a ďalšie

Spojené štáty sa doteraz bránili vyslaniu F-16 „Fighting Falcons“, aj keď Zelenskyj naďalej lobuje za ďalšie západné lietadlá. Napriek tejto neochote NBC News v marci informovalo, že dvaja Ukrajinci boli v USA „v hodnotení“, aby sa zistilo, ako dlho im bude trvať absolvovanie výcviku na lietadlách vrátane stíhačiek F-16.

Prílev lietadiel na Ukrajinu prichádza v čase, keď Rusko presúva väčšiu zodpovednosť za svoje útočné operácie na Ukrajine na ruské letectvo. Ministerstvo obrany (MOD) Spojeného kráľovstva v nedeľu oznámilo, že veliteľ výsadku plukovník generál Michail Deblinsky bol preradený do kľúčovej úlohy vo vojenskom velení ruského prezidenta Vladimira Putina, čo naznačuje, že Moskva sa môže viac spoliehať na svoje vzdušné sily na Ukrajine.

V nedeľnom hodnotení think-tanku Inštitút pre štúdium vojny (ISW) sa uvádza, že opätovné vymenovanie Deplinskyho „sa snaží, aby ruské vojenské velenie kládlo väčší dôraz“ na úlohu výsadkových jednotiek vo vojne.

V súčasnosti sú ruské výsadkové jednotky „aktívne nasadené v oblastiach frontovej línie v blízkosti Luhanskej oblasti a Pakmutu a nedávno dostali termobarické delostrelecké systémy TOS-1A,“ napísal ISW.

Newsweek Ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí bolo kontaktované so žiadosťou o vyjadrenie e-mailom.