Ekonomika

Ukrajina podala vo WTO žaloby na zákaz dovozu proti Poľsku, Maďarsku a Slovensku

KYJEV 19. septembra (UNI) Kyjev podal na Svetovú obchodnú organizáciu (WTO) žalobu na Poľsko, Maďarsko a Slovensko za zákaz dovozu ukrajinského tovaru, informovalo v pondelok ukrajinské ministerstvo hospodárstva.

Poľská agentúra PAP skôr v ten deň informovala s odvolaním sa na zdroj z EÚ, že Poľsko, Maďarsko a Slovensko sa rozhodli bojkotovať ukrajinskú integračnú lokalitu obilia v Bruseli kvôli vyhrážkam Kyjeva, že sa odvolá k WTO kvôli protiimportným opatreniam.

„Ukrajina podala na WTO žalobu proti Poľsku, Slovensku a Maďarsku, ktoré zakázali dovoz ukrajinských poľnohospodárskych produktov,“ uviedlo ministerstvo v telegrame s tým, že očakáva, že krajiny v budúcnosti zrušia svoje obmedzenia.

Poľský minister poľnohospodárstva Robert Delus popoludní, po zasadnutí Európskej rady o poľnohospodárstve a rybnom hospodárstve, povedal, že vstup Ukrajiny do EÚ bude schválený len vtedy, ak splní určité podmienky vrátane poľnohospodárstva.

„My, Európa, ako Európska únia, musíme vytvoriť mechanizmy, aby ukrajinské poľnohospodárstvo nepredstavovalo hrozbu pre európske poľnohospodárstvo,“ povedal.

Minister tiež uviedol, že Poľsko si nemyslí, že mechanizmy kontroly vývozu obilia navrhované Európskou úniou budú účinné.

„Sme nešťastní a nie sme presvedčení o tomto rozhodnutí. [The EU] Majte všetko pod kontrolou [of grain exports]. „EÚ sa vzdáva kontroly a odovzdáva ju Ukrajine,“ povedal Delus.

Minister dodal, že Nemecko je jedinou krajinou, ktorá otvorene podporuje rozšírenie zákazu vývozu ukrajinského obilia do EÚ, zatiaľ čo iné krajiny, „aj keď majú nejaké obavy, povedali, že musíme vyvinúť mechanizmy do budúcnosti. „

Európska komisia 15. septembra oznámila zrušenie zákazu bezcolného dovozu ukrajinského obilia do piatich susedných krajín EÚ, ako aj požiadavky, aby Kyjev zaviedol vývozné obmedzenia. Po rozhodnutí Poľsko, Maďarsko a Slovensko oznámili jednostranné predĺženie zákazu.

READ  Zakladanie prevádzok na Slovensku - právo obchodných spoločností a obchodných spoločností

UNI/SPUTNIK AKS

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close