Technológie

Ukrajinský ľud, ústupky milícií Kyjevu spôsobia Rusku viac utrpenia

Moskva: Rusko v piatok oznámilo plány vyslať na Ukrajinu sovietske bojové lietadlá z Poľska a Slovenska, ktoré sú členmi NATO.

„Toto je ďalší príklad toho, ako mnohé členské štáty NATO vrátane Poľska zintenzívňujú svoju priamu účasť v konflikte,“ uviedol hovorca Kremľa Dmitrij Peskov počas svojej piatkovej tlačovej konferencie v reakcii na najnovšie oznámenia z Varšavy a Bratislavy. Pošlite do Kyjeva stíhačky MiG-29 sovietskej konštrukcie, uvádza RT.

Dodal, že to neovplyvní výsledok vojenskej akcie Ruska, ale mohlo by to „spôsobiť ďalšie utrpenie Ukrajine a jej ľudu“.

„Zdá sa, že tieto krajiny (Poľsko a Slovensko) likvidujú staré zariadenia, ktoré už nepotrebujú,“ povedal Peskov. MiG-29 bol navrhnutý v 70. rokoch a do služby vstúpil v 80. rokoch.

Plán Varšavy presunúť štyri stíhačky MiG-29 do Kyjeva „v najbližších dňoch“ oznámil premiér Mateusz Morawiecki začiatkom tohto týždňa. Vďaka tomu je Poľsko prvou krajinou NATO, ktorá vyslala na Ukrajinu bojové lietadlá. Krajina má 28 MiG-29, ale nie je jasné, koľko z nich je v prevádzke, keďže krajina sa snaží modernizovať svoje letectvo stíhačkami vyrobenými v USA a Južnej Kórei.

Člen NATO Slovensko v piatok tiež oznámilo, že do Kyjeva pošle 13 svojich MiGov. Lietadlá však boli minulý rok vyradené a podľa viacerých správ sú z veľkej časti mimo prevádzky.

Ukrajina žiadala pre svoju armádu stíhačky, najmä F-16 vyrobené v USA, ale americký prezident Joe Biden v januári povedal, že neplánujú žiadne poslať. Nemecký kancelár Olaf Scholz v ten istý mesiac povedal, že Berlín nerokuje o výmene vlastných F-16.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron sa vyjadril ešte vágnejšie, že v januári nevylúči vyslanie bojových lietadiel na Ukrajinu. Britský premiér Rishi Sunak vo februári oznámil, že Londýn bude cvičiť ukrajinských pilotov a dodal, že zatiaľ nepadlo rozhodnutie o vyslaní stíhačiek západnej výroby do Kyjeva.

READ  EÚ nesúhlasila s ruským ropným embargom, aby sa v pondelok pred summitom pokúsila znova

Tento príspevok bol naposledy upravený 17. marca 2023 o 22:50

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close