Svet

Ukrajinský prezident Zelenskyj podporuje demonštrantov v Gruzínsku v boji za „demokratické víťazstvo“ – Transcontinental Times

Gruzínsko: Volodymyr Zelenskyj telefonoval „Demokratické víťazstvo“ Tisíce demonštrantov sa v Gruzínsku zhromaždili proti zákonu, ktorý by podkopal snahu Tbilisi pripojiť sa. A kritici to prirovnávajú k zákonu v Rusku, ktorý sa používa na potlačenie nesúhlasu.

„Neexistuje žiadny Ukrajinec, ktorý by nechcel víťazstvo pre nášho spojenca Gruzínsko. Demokratické víťazstvo. „Európske víťazstvo“ Povedal to v stredu večer ukrajinský prezident Zelenskyj.

– reklama –

„Chceme byť v EÚ a budeme tam. Chceme, aby Gruzínsko bolo v EÚ a som si istý, že tam bude. Chceme, aby Moldavsko bolo v EÚ a bude tam. Všetky slobodné krajiny Európa si to zaslúži. Pokračoval.

V stredu stovky policajtov, mnohí z nich vyzbrojení výstrojom, použili vodné delá a slzný plyn na zrážky s demonštrantmi počas druhej noci nepokojov v hlavnom meste Gruzínska. Pred parlamentom v Tbilisi bolo zadržaných viac ako 60 demonštrantov.

– reklama –

Tisíce ľudí vyšli do ulíc skôr proti navrhovanému zákonu, ktorý by vyžadoval, aby každá organizácia dostávala viac ako 20 % svojich financií zo zahraničia. „Zahraniční agenti“ alebo prísne pokuty. Zákon podporuje vládnuca Gruzínska strana snov. Ruské úrady používajú porovnateľný zákon od roku 2012 na zásah proti západným médiám a mimovládnym organizáciám.

Pred parlamentom demonštranti mávali vlajkami Gruzínska, EÚ a Ukrajiny. „Nie ruskému zákonu.“ Demonštranti zablokovali aj Rustaveliho triedu v centre mesta po tom, čo tam hlavné opozičné Zjednotené národné hnutie zvolalo zhromaždenie.

– reklama –

Protiruské nálady sú bežné v Gruzínsku, bývalej časti Sovietskeho zväzu, kvôli dlhodobej ruskej podpore dvoch separatistických provincií a krátkotrvajúcej ruskej invázii v roku 2008. 85 % Gruzíncov chce vstúpiť do EÚ a mnoho Gruzíncov podporuje Ukrajinu podľa nedávnych prieskumov.

Sven Mikser a Maria Kaljurand, dve z najvýznamnejších osobností vzťahov medzi EÚ a Gruzínskom, vo vyhlásení uviedli navrhovaný zákon. „Je to v priamom rozpore s cieľom gruzínskych orgánov získať štatút kandidáta na členstvo v EÚ.“

„Cieľom nového zákona je očierniť prácu organizácií občianskej spoločnosti a médií pod zámienkou podpory transparentnosti.“ Správa pokračovala.

READ  Ruský veliteľ priznal, že situácia pre jeho sily na Ukrajine je napätá

Zelenskij vo svojom stredajšom prejave vyjadril vďačnosť za gruzínsku podporu Ukrajine. povedal, „Chcem poďakovať všetkým, ktorí majú v týchto dňoch na námestiach a uliciach Gruzínska ukrajinské vlajky. Chcem sa poďakovať našej štátnej hymne, ktorá zaznela v Tbilisi. Je to česť pre Ukrajinu a chcem vyjadriť úprimnú úctu Gruzínsku.“ .

Gruzínska prezidentka Salomi Sourapichviliová v utorok večer povedala, že má v úmysle vetovať zákon, ak ho prednesie. Jeho veto môže zhromaždenie prelomiť.

V stredu organizátori protestov vyzvali demonštrantov, aby zablokovali zákonodarcom vstup do budovy, kým sa politika nestiahne. Debata sa mala konať vo štvrtok, no miestne médiá uviedli, že bola odložená. Predseda parlamentu Shalva Babuvashvili v stredu vyzval, aby opatrenie posúdil viedenský výbor pre ústavné právo Rady Európy, ktorý je najvyšším orgánom pre ľudské práva na kontinente.

Prečítajte si tiež: Čína bude skúmať obavy z vojny na Ukrajine, amerických rakiet a Starlinku

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close