Sledujte, ako Holanďania ovládli Slovensko a postúpili v Davisovom pohári | ATP Tour

Holandsko zdolalo Slovensko 3:0 v Groningene a postúpilo do tretieho finále Davisovho pohára.

Základ víťazstva bol položený v sobotu, keď sa Dalen Kriegspoor a Tim van Rijthoven presadili a zabezpečili body vo dvojhre a viedli Holandsko 2:0.

Tieto víťazstvá postavili holandský tím do neuveriteľne silnej pozície, keďže v nedeľu vyradili svetovú jedničku Wesleyho Koolhofa a 19. Matveho Middelkoopa a nesklamali. Alex Molkan a Lucas Klein vyrovnali zápas 6-3 6-3.

Middlecoop a Koolhoff – všetci do 72 rokov – teraz vyhrali štyri zo šiestich spoločných zápasov v Davisovom pohári a boli o triedu oddelení počas jedného, ​​hodinového a osemminútového súboja.

Dvojica zasadila prvý úder brejkom v tretej hre zápasu, keď Koolhoff zdokonalil svoj pohyb cez sieť a pustil jednoduchý volej. Slováci sa snažili okamžite odpovedať, ale Koolhoff a Middlecoop si v ďalšom geme ušetrili tri brejkbaly, aby si udržali náskok.

Prvý set rýchlo zlomili na podaniach oboch súperiek a držali sa pevne za vlastnými loptami.

Slovensko sa nikdy nevrátilo zo stavu 0:2, aby si zabezpečilo remízu v Davisovom pohári, a keď Middlecob v druhom sete vrátil víťaznú čiaru, aby išiel na skorú prestávku, už tak obrovská úloha sa zdala pre hostí nemožná.

Párty sa už začala v stánku Martini Plaza. Fanúšikovia oblečení v oranžovej farbe dali najavo svoju prítomnosť spevom a tancom. Zostávalo len to, aby Koolhoff a Middlekoop dokončili prácu, čo urobili s odhodlaním.

„Máme starú generáciu ako ja, strednú generáciu ako Wesley a mladú generáciu. A Paul je skúsený tréner. Bol skvelým hráčom vo štvorhre a skvelým hráčom vo dvojhre a prenáša to ďalej cez tím,“ povedal Middlekoop.

Teraz budú s napätím čakať, s akými tímami sa po US Open postavia.

Slovensko sa teraz v septembri predstaví v I. svetovej skupine.

READ  Jessica Pegula poslala USA cez Rakúsko do finále Pohára Billie Jean Kingovej

Nech už vo svojej kariére dosiahne čokoľvek, prvý februárový víkend 2023 bude pre Emila Rusuuriho vždy výnimočný. Tento 23-ročný hráč, ktorý je už jedným z najlepších strelcov svojej krajiny, zaznamenal tri víťazstvá v troch zápasoch počas dvoch dní, aby doviedol Fínsko ku kvalifikačnému víťazstvu 3:1 nad Argentínou, aby sa dostalo do svojho prvého finále Davisovho pohára. Čas.

Keď bol druhý hrací deň v nedeľu nerozhodný 1:1, Ruzuvuri a Harry Heliovara zaznamenali víťazstvo vo štvorhre 7-6(5) 4-6 6-4 nad Maximom Gonzalezom a Andresom Moltenim za dve hodiny 47. minút. Rusuuri sa potom vrátil na kurt, aby čelil Fakundovi Bagnisovi, vyhral 7-5 6-1 za hodinu a 26 minút, čím spečatil nerozhodný výsledok pre Fínsko.

Výsledkom je, že Fínsko bude prvýkrát vo svojej histórii súťažiť na najvyššej úrovni Davisovho pohára a zároveň bude jednou z dvoch krajín, ktoré debutovali vo finále Davisovho pohára v septembri – spolu so Švajčiarskom. Víťazstvo zavŕšil sobotnou výhrou nad Nemeckom.

„Je to neuveriteľný pocit, hrať tento druh tenisu s týmto tímom pred domácim publikom,“ povedal Rusuwuri. „Bolo to niečo veľmi špeciálne, na čo nikto z nás nikdy nezabudne. Bol to jeden z najlepších momentov mojej kariéry.

Štvorhra bude rozhodujúca pri rozhodovaní o nerozhodnom výsledku, keďže tímy v prvých dvoch sobotňajších zápasoch remizovali. Ak však štyria hráči, ktorí súperili v tomto súboji, cítili nejaký tlak, sotva sa to prejavilo, keď kvarteto predviedlo zábavné divadlo pre publikum v Espoo Metro Arena.

Prvý set bol po celý čas tesný, ale Fíni začali v tajbrejku rýchlo, aby sa dostali do vedenia 5:1 a Argentínčania bojovali. Hoci boli všetky štyri hráčky na začiatku silné na podaní, druhý set bol otvorenejší, s piatimi prestávkami podania – najdôležitejšími pre Argentínčanku, keďže Heliovara sa držala setu za stavu 4:5.

READ  HKM Sloan postúpil do slovenského hokejového finále

Fínsko však zareagovalo a vyhralo päť z prvých šiestich rozhodovaných zápasov. Heliovara sa pri pokuse o podanie za stavu 5:2 zlomil, ale Ruzuvurimu sa to podarilo o dva zápasy neskôr – na radosť búrlivého domáceho publika, ktorému Heliovara vzdal hold.

Sledujte obsadenie ATP Tour |  Bod zlomu

„Myslím si, že domáce publikum nám dodalo energiu v treťom sete a našli sme naozaj agresívne myslenie,“ povedal. „Využili sme publikum vo svoj prospech a našli sme spôsob, ako vyhrať. Myslím si, že náš kapitán to povedal dobre, toto je naša ‚obývačka‘. Tu chceme byť a ja som sa tak na ihrisku cítila.

Víťazstvo udržalo perfektnú bilanciu fínskeho páru v daviscupových zápasoch, keď teraz vyhrali všetky tri zápasy na turnaji. Predĺžila sériu víťazstiev v individuálnych daviscupových štvorhrách Heliovary na 10 zápasov.

Čo je však dôležitejšie, na konci víkendovej remízy to dodalo Rusuwurimu impulz v obrátenom zápase dvojhry. Svet č. 43 by očakávalo, že sa stretne s Franciscom Cerundolom – zaujímavý zápas, s Argentínčanom o 12 miest vyššie ako Ruzuvuri.

Namiesto toho, keď bol Serundolo vyradený pre zranenie pravého kolenného šľachu, Rusuuri čelil Bagnissovi, 32-ročnému Argentínčanovi, ktorý debutoval v Davisovom pohári. Po vyrovnanom začiatku si tento pár vymenil brejky v ôsmom a deviatom zápase, kým Ruzuvuri uchmatol rozhodujúci brejk a Bagnis pokračoval v podávaní setu za stavu 5:6.

Rusuuri cítil, že výsledok je na dohľad, a tak sa držal v druhom sete a ukončil pamätný víkend pre fínsky tenis za stavu 1:1 v piatich zápasoch po sebe.

„Je to skvelé, je to obrovské,“ povedal kapitán Jarko Nieminen, jeden z najlepších Fínov, ktorý teraz vedie národný tím. „Toto je niečo, čo fínski muži nikdy predtým nedosiahli, čo je veľmi výnimočné a znamená to pre nás veľa.“

Tento príbeh obsahuje príspevky od DavisCup.com.