Hlavné správy

USA spúšťajú projekt Phoenix na urýchlenie prijatia pokročilých technológií čistej energie v Európe

Ministerstvo zahraničných vecí USA a Ministerstvo hospodárstva SR dnes spoločne usporiadajú inauguračný workshop projektu Phoenix a slávnostné otvorenie podujatia v Bratislave. Spúšťacie podujatie má účastníkov z viac ako 15 krajín Európy a regiónu Eurázie a odštartuje spoluprácu medzi Spojenými štátmi a Českou republikou, Poľskom a Slovenskom na štúdiách realizovateľnosti premeny uhoľných elektrární na bezpečnejšie a novšie jadrové elektrárne. Projekt Phoenix demonštruje záväzok Ameriky splniť ciele energetickej bezpečnosti a klímy partnerských krajín pri zachovaní globálneho režimu nešírenia.

Osobitný vyslanec prezidenta USA pre klímu John Kerry oznámil projekt Phoenix na konferencii OSN o zmene klímy v Sharm el-Sheikhu v Egypte (COP27) a vyzdvihol tri najlepšie ocenenia vybrané v súťaži na troch summitoch Ocean Initiative v Českej republike, Poľsku a na Slovensku. . v Bukurešti. Štúdie uskutočniteľnosti a technická pomoc projektu Phoenix sa snažia urýchliť globálny prechod čistej energie od fosílnych palív, podporiť partnerstvá pri zavádzaní pokročilých riešení čistej energie, presadzovať vyššie štandardy bezpečnosti a ochrany a zároveň zachovať a rekvalifikovať miestne pracovné miesta.

V mnohých prípadoch sú malé modulárne reaktory najvhodnejšie na konverziu uhoľných elektrární, pretože poskytujú 24/7 základné zaťaženie, možno ich zväčšiť tak, aby vyhovovali energetickým potrebám, a vyžadujú relatívne malú pôdorysnú plochu, čo umožňuje ich výstavbu na existujúcich lokalitách. SMR možno použiť na výrobu čistej energie, diaľkové vykurovanie, výrobu vodíka, priemyselné aplikácie a odsoľovanie vody v oblastiach s namáhaním vody. Projekt Phoenix Implementované v rámci Infraštruktúry nadácie USA pre zodpovedné používanie technológie malých modulárnych reaktorov – FIRST – program budovania kapacít na podporu zavedenia pokročilých programov jadrovej energie podľa vysokých štandardov jadrovej bezpečnosti, ochrany a nešírenia.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close