Svet

V Ázii sa šéf Pentagonu Austin snaží upokojiť spojencov a ochladiť napätie v Číne

WASHINGTON – Americký minister obrany Lloyd Austin ubezpečí amerických ázijských spojencov, že Washington je odhodlaný pomôcť regiónu čeliť Číne, aj keď odborníci tvrdia, že administratíva sa zameriava na izraelskú vojnu v Gaze a ruskú agresiu na Ukrajine.

Pán Austin, ktorý je tento týždeň v Singapure na bezpečnostnom stretnutí Shangri-La Dialogue a potom krátko v Kambodži, sa bude snažiť zmierniť napätie s Čínou, keď sa na okraji stretnutia stretne so svojím náprotivkom.

„Myslím si, že je v podstate nepopierateľné, že sa v tomto bode nezameriavame na Áziu,“ povedal Elbridge Colby, bývalý vysoký predstaviteľ Pentagonu počas Trumpovej vlády.

USA od invázie poskytli Ukrajine vojenskú pomoc v hodnote miliárd dolárov a Kongres USA si v apríli pridelil 61 miliárd USD (82 miliárd SGD). Pokračuje vo vyzbrojovaní Izraela a ten istý účet poskytuje tejto krajine dodatočnú podporu vo výške 26 miliárd dolárov.

Približne 8 miliárd USD je vyčlenených na boj proti Číne v Indo-Pacifiku ako súčasť zákona o dodatočnom financovaní, ktorý schválili zákonodarcovia.

aliancií

Vysoký predstaviteľ americkej obrany pod podmienkou zachovania anonymity z dôvodu citlivosti tejto záležitosti povedal, že Austin využije svoj prejav na obrannom samite v Singapure, aby hovoril o alianciách v regióne.

„Naše činy hovoria o našich neuveriteľných úspechoch za posledné dva roky pri zdvojnásobení našich spojenectiev, posilnení pozície našich síl a investíciách do spôsobilostí, ktoré potrebujeme,“ dodal predstaviteľ.

Pentagon poukazuje na dohody so spojencami, ako je obranný program Augus a Dohoda o rozšírenej základni s Filipínami, ako konkrétne známky pokroku v regióne.

Niektorí predstavitelia však tvrdia, že Peking sa v posledných rokoch viac posmelil po tom, čo sa pán Lai Ching-te ujal úradu taiwanského prezidenta, minulý týždeň uskutočnil „trestné“ cvičenia okolo Taiwanu, vyslal ťažko ozbrojené bojové lietadlá a zinscenoval falošné útoky.

READ  - Bože. Som v ústach veľryby, snaží sa ma prehltnúť!

Pán Austin sa bude zaoberať „regionálnymi a globálnymi bezpečnostnými otázkami“, keď sa stretne s čínskym ministrom obrany Dong Junom na okraj rozhovorov v Šangri-La, povedal druhý vysoký predstaviteľ obrany USA, ktorý hovoril pod podmienkou anonymity kvôli citlivosti záležitosti. . .

Predstaviteľ dodal, že Austin zdôrazní dôležitosť vojenského dialógu, aby sa predišlo chybnej komunikácii.

Austin sa s čínskym ministrom obrany naposledy osobne stretol v roku 2022, hoci s Tangom hovoril telefonicky v roku 2024.

Navštívte Kambodžu

Počas krátkej návštevy Kambodže pán Austin zvráti niektoré zisky Pekingu v krajine.

Americkí predstavitelia sa domnievajú, že kambodžský premiér Hun Manet, vzdelaný na West Point, bude viac naklonený Washingtonu ako jeho predchodca.

Čína sa chystá vyslať dve vojnové lode do Kambodže a Východného Timoru, čo ďalej znepokojuje USA pre obavy z rastúcej čínskej prítomnosti na kľúčovej kambodžskej námornej základni.

Pán Derek Grossman, bezpečnostný analytik RAND Corporation, uviedol, že hodinová návšteva pána Austina pravdepodobne nezmení geopolitickú trajektóriu Kambodže.

„Z pohľadu Kambodže USA prichádzajú do Kambodže a prednášajú Kambodži o ľudských právach a nedostatku demokracie v tejto krajine,“ dodal Grossman. „Hádky a záväzky založené na týchto hodnotách sa vo všeobecnosti považujú za urážku Kambodžanov.“ Reuters

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close