Svet

Požiare v Čile: Viac ako 100 mŕtvych, pretože sa očakáva nárast počtu obetí

Javier Torres/AFP/Getty Images

Vrtuľník pracuje v zóne lesného požiaru v horách v obci Quilpe v regióne Valparaíso v Čile.CNN

Viac ako 100 ľudí zahynulo pri lesných požiaroch, ktoré zúria v Čile, uviedli v nedeľu úrady.

Podľa čilského Národného úradu pre prevenciu a reakciu na katastrofy doteraz zomrelo najmenej 112 ľudí. Úradníci uviedli, že bolo identifikovaných 32 tiel, bolo vykonaných 38 pitiev a 10 tiel je pripravených na odovzdanie príbuzným.

Fotografie a zábery tlačovej agentúry počas víkendu odhalili stopu skazy, ktorú peklo zanechalo v mnohých komunitách. Letecké zábery z obce El Olivar ukazujú desiatky vozidiel spálených bombami spolu s niekoľkými domami.

Čilská Národná služba prevencie a reakcie na katastrofy (SENAPRED) uvádza, že v súčasnosti horí v krajine 161 aktívnych požiarov.

Riaditeľ SENAPRED Alvaro Harmazabel povedal pre CNN CNN Chile, že hasiči zadržali 102 požiarov, ale stále bojujú so 40. V súčasnosti je pod dohľadom devätnásť požiarov, dodal Harmazabel.

Prezident Gabriel Boric vyhlásil stav núdze, keďže pobrežné mestá ako Viña del Mar a Valparaiso sa zadusili smogom. Boli tam aj obyvatelia Madhjapradéša Boli nútení opustiť svoje domovy. Poric na tlačovej konferencii po nedeľnej návšteve postihnutých oblastí vyjadril obavy, že počet obetí „výrazne vzrastie“.

V sobotňajšom televíznom vyhlásení Porič uviedol, že ministerstvo obrany pošle do postihnutých oblastí viac vojenských jednotiek a zabezpečí, aby boli k dispozícii všetky potrebné zdroje.

Pondelok a utorok vyhlásil za národné dni smútku za tých, ktorí prišli o život pri požiari.

Javier Torres/AFP/Getty Images

Hasiči v botanickej záhrade vo Viña del Mar.

Rodrigo Arangua/AFP/Getty Images

Vozidlá zhoreli v Quilpu, Viña del Mar, Čile.

Klimatické zmeny a fenomén počasia El Niño sú podľa vedcov hnacou silou otepľovania planéty, vďaka čomu sú udalosti ako vlny horúčav a požiare častejšie.

READ  Minister zahraničných vecí zdôraznil, že Rusko by nemalo nútiť indických študentov k návratu

Dochádza k lesnému požiaru Celý svet zosilnel, pripomienka toho, ako klimatická kríza prevracia životy a každoročne stojí miliardy dolárov škody. Podľa odborníkov to bude len horšie. „Nekontrolovateľné a ničivé požiare sa stávajú očakávanou súčasťou sezónneho kalendára v mnohých častiach sveta,“ uvádza sa v správe Programu OSN pre životné prostredie v roku 2022.

Podľa správy OSN sa počet extrémnych lesných požiarov do roku 2030 zvýši o 14 %. Do roku 2050 sa nárast zvýši na 30 %.

Esteban Felix/AP

Muž pomáha spoluobyvateľovi schladiť fľašu vody, keď neďaleko horí lesný požiar.

Požiare vznikajú v Čile v dôsledku horúčav v lete. Hlavné mesto Santiago postihli po sebe nasledujúce dni horúce a suché teploty, ktoré vyšplhali nad 33 stupňov Celzia (91,4 stupňov Fahrenheita).

Sused sused Kolumbia nedávno bojuje s lesnými požiarmiVyhlásenie katastrofy a žiadosť o medzinárodnú pomoc pri boji s požiarom.

Pohotovostné tímy na mieste v Čile Požiare sú prioritou v prístavnom meste Valparaiso kvôli jeho blízkosti k mestským oblastiam. Miestni predstavitelia uviedli, že 372 obyvateľov je nezvestných.

Valparaiso sa nachádza na pobreží Čile asi 70 míľ (113 kilometrov) severozápadne od hlavného mesta Santiaga a je obľúbenou turistickou destináciou, ktorá je známa svojimi farebnými domami, malebnými horami a historickým starým mestom.

Valeria Melipillán, starostka mesta Quilpué, hlavného mesta provincie Marga Marga v regióne Valparaiso v centrálnom Čile, povedala CNN Chile, že požiare boli „pravdepodobne najväčšie v regióne.“ Melibillan dodal, že poškodených bolo takmer 1400 domov v obci.

Čilský minister financií Mario Marcel v nedeľu novinárom povedal, že pôvodné odhady škôd v regióne Valparaiso by mali dosiahnuť „stovky miliónov dolárov“.

Miestne pátracie a záchranné zložky uviedli, že hoci evakuácia bola efektívna, niektorí obyvatelia postihnutých oblastí nechceli evakuovať svoje domovy.

READ  Stará mama mala hrozný dôvod, prečo zabila svojho novonarodeného vnuka

Guvernér Valparaisa Rodrigo Muntaga uviedol, že zákaz vychádzania platí Úrady v mestách Viña del Mar, Quilpué, Villa Alemana a Limache sa mohli zamerať na hasenie požiarov.

Pápež František z neďalekej Argentíny vyzval ľudí, aby sa „modlili za mŕtvych a zranených pri ničivých požiaroch, ktoré postihli stred Čile“.

Lucas Aguayo Araos/Anadolu/Getty Images

Obyvatelia Valparaisa v Čile boli evakuovaní armádou.

Javier Torres/AFP/Getty Images

Letecký pohľad na spálené vozidlá v obci El Olivar.

CNN Čile uvádza, že v súvislosti s lesnými požiarmi bolo zatiaľ zatknuté najmenej jedno.

Podľa polície muž vykonával zváračské práce vo svojom dome v stredočilskom meste Talca, keď požiar náhodou začal a rozšíril sa na neďaleké trávnaté plochy.

Podozrivého podľa Maulovej prokuratúry predvedú v nedeľu v Dalge.

Javier Torres/AFP/Getty Images

Muž hasí lesný požiar v oblasti, kde vypukol lesný požiar na úbočí hory v obci Quilpe v regióne Valparaiso.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close