Svet

V egyptskom chráme bolo objavené zobrazenie zverokruhu staré 2000 rokov

Výskumný tím objavil stropné maľby v chráme Esna.

Staroveký Egypt vždy pripravil pre archeológov na celom svete nejaké prekvapenia. Od pyramíd cez hrobky až po staroveké chrámy, sochy a maľby, všetky majú za sebou nejaký význam a tajomstvo. Steny staroegyptských chrámov pokrývali okrem nástenných malieb aj nástenné maľby, známe aj ako reliéfy.

Egyptsko-nemecký výskumný tím objavil ďalšiu farebnú stropnú maľbu s kompletným znázornením zverokruhu v chráme Esna v Hornom Egypte.

Obrázky 12 znamení zverokruhu sa však mierne líšia od moderných obrázkov zverokruhu.

Každé znamenie zverokruhu je v reliéfoch plne zastúpené. Mnohé z hviezd a súhvezdí, ktoré sa kedysi používali na meranie času, sú zobrazené na iných reliéfoch spolu s planétami Jupiter, Saturn a Mars.

„Reprezentácie zverokruhu sú v egyptských chrámoch mimoriadne zriedkavé“ Profesor Christian Leeds z univerzity v Tubingene „Samotný zverokruh bol súčasťou babylonskej astronómie a v Egypte sa objavil až v období Ptolemaiovcov,“ hovorí.

Vedci sa domnievajú, že systém znamení zverokruhu a s nimi spojených súhvezdí zaviedli do Egypta Gréci a neskôr ich spopularizovali.

„Zverokruh sa používal na zdobenie súkromných hrobiek a sarkofágov a bol veľmi významný v astrologických textoch, ako sú horoskopy napísané na keramike,“ hovorí výskumník z Tübingenu Dr. Daniel von Recklinghausen.

„V chrámovej výzdobe je však vzácny: okrem Esny sú z Tendery len dve úplne zachované verzie,“ hovorí.

V chráme Esna sú farby pokryté vrstvou špiny a sadzí – a teda zachované – takmer 2000 rokov. Stropné maľby a nápisy však boli v priebehu storočí zriedkavo rozpoznané, pretože boli také špinavé.

Podľa vyhlásenia výskumného ústavu sa okrem zverokruhu a súhvezdí našli aj farebné obrázky hadov, krokodílov a rôznych iných fantastických zvierat. Had a štyri krídla.

Podľa Vedecké upozornenie, Stavba chrámu Esna, ktorý sa nachádza asi 60 kilometrov južne od Luxoru, sa začala v období Ptolemaiovcov, ale pokračovala niekoľko storočí. Teraz zostáva len predsieň alebo pronas, ktorá bola umiestnená v rímskych časoch za vlády cisára Claudia medzi rokmi 41 a 54 nášho letopočtu.

READ  SAE hovorí, že holokaust sa vyučuje na školách

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close