Svet

V Nemecku bol zadržaný autor videa, ktoré spôsobilo pád rakúskej vlády

Aféra známa ako Ibizagate viedla k novým voľbám.

11. decembra 2020 o 14:46 TASR

BERLÍN. Autor videa, ktoré v roku 2019 spustilo rozpad Rakúsky vo štvrtok bola v Berlíne zatknutá koaličná vláda a aféra známa ako Ibizagate. Je podozrenie na 40-ročného občana Rakúska, uviedla v piatok pre agentúru AFP hovorkyňa nemeckej polície.

Podozrivý sa momentálne nachádza v nemeckej metropole, kde bude až do svojho možného vydania do Rakúska.

Nemecká polícia nezverejnila totožnosť zadržaného, ​​rakúske médiá však informovali, že išlo o súkromného detektíva Juliana H.

Podľa rakúskych novín Die Presse je obvinený z nelegálneho záznamu zvukových a obrazových záznamov ľudí a obchodovania s tromi kilogramami kokaínu.

Na skrytom zázname fotoaparáty vyrobené na Španielsky Ibiza je Heinz-Christian Strache, ktorý je vtedajším vodcom krajne pravicovej Slobodnej strany Rakúska (FPÖ), pretože ponúka verejné obstarávanie výmenou za podporu kampaní.

Uvoľnenie videa na jar 2019 viedlo k Stracheho rezignácii na post šéfa strany a vicekancelára a vynútilo si nové voľby, ktoré do úradu priniesli úrad Sebastiana Kurza z Rakúskej ľudovej strany (ÖVP) so zosilneným mandátom, keďže prilákal aj rozčarovaných voličov FPÖ.

READ  Vladimir Putin prekvapil nedostatkom „ostých otázok“ v rozhovore s Tuckerom Carlsonom | Vladimír Putin

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close