Svet

V pondelok bolo 231 prípadov COVID-19 a jedno úmrtie – Domáce – Správy
29.09.2020 10:10, aktualizované: 11:32

V pondelok bolo na Slovensku 231 koronavírusových infekcií. Došlo tiež k jednej novej smrti. Celkový počet pozitívnych testerov sa zvýšil na 9 574. Laboratóriá vykonali 2 561 testov. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií na webe covid-19.nczisk.sk.

„U nás sa zvýšil počet úmrtí na pľúcnu formu choroby COVID-19 a je to 45. potvrdený koniec choroby. Mŕtvym je 70-ročný pacient, ktorý zomrel 23. septembra v nemocnica s poliklinikou v Galante, “informovala hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR Zuzana Eliášová.

V utorok je v nemocniciach momentálne hospitalizovaných 222 pacientov s koronavírusmi alebo je u nich podozrenie na koronavírus. Toto ochorenie potvrdilo 187 z nich. Na jednotkách intenzívnej starostlivosti je 16 ľudí, 18 pacientov potrebuje podporu umelej pľúcnej ventilácie.

Pozitívne výsledky testov dosiahli ľudia vyšetrení v okresoch: Trnava (42), Humenné (16), Námestovo (16), Tvrdošín (16), Bratislava (13), Skalica (13), Prešov (12), Nitra (9) ), Pezinok (9), Nové Zámky (8), Sabinov (6), Senica (6), Sobrance (6), Trenčín (6) a Košice (5). Štyri prípady boli v okresoch Malacky, Michalovce, Poprad a Svidník a tri prípady v okresoch Bardejov, Galanta, Komárno, Piešťany a Senec.

Išlo o dva prípady v okresoch Hlohovec, Košice a okolie, Snina a Trebišov, jeden prípad bol zaznamenaný v Bánovciach nad Bebravou, Kežmarku, Leviciach, Martine, Medzilaborciach, Starej Ľubovni, Topoľčanoch, Vranove nad Topľou a Žiline.

Štátne hmotné rezervy kúpia pol milióna skríningových testov

Správa štátnych hmotných rezerv (SŠHR) SR zakúpi skríningové testy na diagnostiku COVID-19. Vláda sa ho zaviazala k okamžitému nákupu 500 000 testov uznesením na svojom poslednom zasadnutí na žiadosť ministerstva zdravotníctva. TASR o tom informoval komunikačný a mediálny konzultant SŠHR SR Igor Rabatin. Podľa jeho slov sa takzvané testy na antigén uplatnia napríklad na hraniciach, v domovoch sociálnych služieb a v ambulanciách.

READ  Eurojust koordinuje opatrenia proti masívnym investičným podvodom so stovkami tisíc obetí na celom svete Eurojust

„SŠHR SR bude nakupovať testy prostredníctvom takzvaného priameho rokovacieho konania. Dôvodom je mimoriadna situácia a časové obmedzenie. SŠHR SR začne s vyhodnocovaním ponúk už dnes. Špecifikáciu testov určilo ministerstvo zdravotníctva (MZ) z r. Slovenská republika, ktorá do výberovej komisie nominovala aj odborníkov. Prihlásiť sa môže každý záujemca, ktorý splní kritériá stanovené Ministerstvom zdravotníctva SR, “uviedol Rabatin s tým, že cena bude vyplývať z priameho rokovacieho konania s jednotlivými dodávateľov.

Informácie pre zainteresované strany sú zverejnené na webovú stránku SŠHR SR.

Páči sa vám tento článok? Podporte prosím kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať denné správy, rozhovory, komentáre, správy, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie, ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Aby sme pre vás mohli pracovať neustále a ešte lepšie, potrebujeme tiež vašu podporu.
Ďakujem za akýkoľvek finančný príspevok.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close