Svet

Slávne austrálske pandy veľké nahradila Čína

SYDNEY: Čína požičiava Austrálii nové „rozkošné“ pandy veľké, aby nahradili slávny pár, ktorému sa už viac ako desaťročie nepodarilo splodiť potomkov, čo v nedeľu (16. júna) oznámil premiér Li Keqiang na návšteve.

Zoologická záhrada v Adelaide je domovom Wang Wanga a Fu Ni od roku 2009 a je tiež nástrojom „pandí diplomacie“.

Chov mláďat pandy je pre menej sexy druh mimoriadne náročná úloha a nádeje na tehotenstvo v Adelaide boli opakovane zmarené, a to aj prostredníctvom umelého oplodnenia.

Keď sa jeden z chlpatých obrov hral s kusom dreva v pozadí, Li doručil správu, že idú domov.

„Wang Wang a Fu Ni boli mimo domova už 15 rokov – myslím si, že im musel domov veľmi chýbať – takže sa vrátia do Číny pred koncom tohto roka,“ povedal premiér.

„Ale môžem vám povedať, že čo najskôr doručíme nový pár rovnako krásnych, roztomilých a rozkošných pánd.“

Li povedal, že v sobotu pristál v Adelaide na štvordňovej ceste na opravu plotov po tom, čo Peking zrušil obchodné sankcie na kľúčové austrálske exporty.

Oznámenie podporuje úsilie ministra zahraničných vecí Bennyho Wonga stabilizovať vzťahy Austrálie s Čínou po diplomatickej roztržke s bývalou konzervatívnou vládou.

Li povedal, že pripomenul, že austrálsky minister zahraničných vecí mu počas návštevy Pekingu vlani v novembri dvakrát pripomenul, že platnosť zmluvy o pôžičke Panda vyprší koncom tohto roka.

Povedal, že toto oznámenie sme vydali, aby sme splnili želanie ministra.

Adelaide je Wongovým rodným mestom a povedala, že jej vlastné deti budú z tejto správy „veľmi šťastné“.

„Je to dobré pre ekonomiku, je to dobré pre pracovné miesta v Južnej Austrálii, je to dobré pre cestovný ruch a je to symbol dobrej vôle a my vám ďakujeme,“ povedal.

READ  Ukrajinskí utečenci môžu potrebovať vojenské tábory a bývalé kláštory, aby zostali

Podľa environmentálnej skupiny WWF zostalo vo voľnej prírode 1860 pánd veľkých.

Zvieratá, ktoré boli v roku 2016 odstránené zo zoznamu ohrozených druhov Medzinárodnej únie na ochranu prírody, však stále čelia vážnym hrozbám zo straty biotopu a fragmentácie.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close