Svet

V Senegale protestovali stovky ľudí, ktorí požadovali, aby sa prezidentské voľby konali do 2. apríla

Stovky ľudí sa v sobotu zhromaždili v senegalskom hlavnom meste Dakar, aby vyzvali na odloženie prezidentských volieb v krajine, ktoré sa majú konať pred 2. aprílom, keď sa skončí funkčné obdobie úradujúceho Mackyho Salla.

Zverejnené dňa:

1 minúta

Demonštranti sa zhromaždili v piesočnatej oblasti v robotníckej štvrti na protest zvolanom „Frontom odporu“, koalíciou opozičných strán a skupín v kampani.

Mnohí sa oháňali senegalskými vlajkami a portrétmi opozičného vodcu Ousmane Sonka, ktorý je od júla väznený za „podnecovanie k rebélii“ a má zakázané kandidovať v prezidentských voľbách. Sonko Passiro podporil Diomaye Faya, ktorý zostáva vo väzení, ale mohol sa zúčastniť hlasovania.

Dav skandoval „Mackey Saul Dictator“ a „Freedom Tsongo“ a spieval pieseň na jeho chválu.

Na zhromaždení vystúpilo niekoľko rečníkov zastupujúcich niektorých volebných kandidátov, vrátane bývalej premiérky Aminady Toureovej, členky koalície „Prezident Pasiru“.

„To, čo od prezidenta Mackieho žiadame, je zorganizovať tieto voľby do 2. apríla a odovzdať kľúče od paláca jeho nástupcovi tvárou v tvár, aby sme mohli začať s obnovou našej krajiny,“ povedal.

Západoafrický národ sa 3. februára dostal do politickej krízy, pričom Saal odložil prezidentské voľby naplánované na 25. februára. Jeho vyhlásenie, ktoré opozícia odsúdila ako „ústavný prevrat“, vyvolalo masívne protesty, ktoré si vyžiadali štyroch mŕtvych.

Ústavná rada 15. februára cestu zamietla a odvtedy krajina čaká na nový termín.

„Chceme, aby sa voľby do 2. apríla (apríla) uskutočnili s 19 kandidátmi, ktorých si udrží Ústavná rada, a chceme, aby senegalská demokracia naďalej žiarila,“ povedal jeden z demonštrantov, 27-ročný podnikateľ Assane Camara.

Národný dialóg, ktorý prezident zorganizoval začiatkom týždňa, no opozícia ho ignorovala, odporučil uskutočniť voľby 2. júna. Sall naznačil, že si vyžiada stanovisko ústavodarného zhromaždenia k tejto žiadosti.

READ  Google oslavuje Sviatok práce 2021 a preklína dôležitých pracovníkov s dnešným sviatočným logom

Sobotňajšie zhromaždenie, ktoré povolili úrady, sa skončilo chaosom po tom, čo vypukli strety medzi prívržencami súperiacich prezidentských kandidátov Sonkom a bývalým starostom Dakaru Khalifom Sallom (bez vzťahu k prezidentovi).

Stúpenci odchádzajúceho prezidenta zvolali na nedeľu ráno „pochod za mier“ v hlavnom meste Dakar.

(AFP)

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close