Ekonomika

V Slovenskej republike už Huawei v našich sieťach nepočítame

Tlak USA na Huawei sa nepriamo prenáša aj na mobilných operátorov, ktorí prechádzajú na iných dodávateľov. Podľa posledných informácií od agentúry Reuters Francúzska oranžová, ktorá má tiež pobočku na Slovensku, nebude výnimkou. Vedúci spoločnosti Orange informoval, že chce obmedziť využívanie technológií Huawei v Európe. Zistili sme, aká je aktuálna situácia v našej krajine.

Huawei sa ocitá v rastúcich problémoch so správou Donalda Trumpa. Amerika doteraz uvalila niekoľko zákazov, ktoré tento čínsky gigant obmedzujú na výrobu a predaj vybavenia.

Na základe doterajších obmedzení, ktoré sa začali minulú jar, sa má tiež schváliť zákaz pre výrobcov komponentov, ktorí po jeho schválení nebudú môcť obchodovať s Huawei, ak vyrábajú alebo vyvíjajú výrobky využívajúce americkú technológiu v zahraničí. Túto tému sme sa bližšie zaoberali v samostatnom článku,

V našich predchádzajúcich publikáciách sme doteraz informovali o postoji jednotlivých európskych krajín k spoločnosti Huawei. Mnohí z nich pôvodne sľúbili, že s ním budú spolupracovať, ale po nátlaku zo strany USA sa k nemu začali otočiť chrbtom.

Takisto sa rozhodla Veľká Británia, ktorá plánuje vylúčiť technológiu tejto spoločnosti z jej sieťovej infraštruktúry. Francúzsko Aj keď plánuje spoluprácu so spoločnosťou Huawei, nebude používať svoju technológiu v kľúčových častiach siete.

Orange zníži svoju závislosť od spoločnosti Huawei. V rámci celej Európy a tiež na Slovensku

V reakcii na odpoveď francúzskej vlády koncom júla vystúpil generálny riaditeľ spoločnosti Orange Stéphane Richard. že v Európe chce prevádzkovateľ znížiť svoju závislosť od týchto čínskych technológií. Aj keď neodhalil presné dôvody, mnohým je jasné, čo vedie Orange k takémuto rozhodnutiu.

V Európe existujú krajiny, v ktorých používame Huawei, ale strednodobým záujmom je zníženie podielu Huawei v našich sieťových zariadeniach., “Informoval Richard.

Okrem európskych krajín spoločnosť Orange pôsobí aj v Afrike, ale problém používania zariadení Huawei je oveľa menej dôležitý ako v našom regióne. Jeden z najväčších európskych operátorov teda plánuje postupne „zbaviť“ technológiu Huawei na niekoľkých trhoch, na ktorých pôsobí. Rozhodnutie sa neobmedzuje na Francúzsko. Začiatkom tohto roku Orange oznámil zmenu na Slovensku.

Spolu s našou materskou spoločnosťou veľmi pozorne sledujeme vývoj a súčasnú situáciu, pretože bezpečnosť je jednou z našich dlhodobých priorít. V rámci našej stratégie v oblasti budovania mobilných sietí dlhodobo spolupracujeme s poprednými európskymi spoločnosťami.

Rovnako ako u iných operátorov, naša sieť zahŕňa vybrané komponenty od čínskych výrobcov. Používajú sa tu hlavne v oblasti hlasových služieb 2G a 3G. Tieto komponenty postupne migrujeme do technológií spoločnosti Nokia.

Zároveň v súčasnosti zavádzame postupnú výmenu technológií v súvislosti s príchodom 5G, a dokonca aj v tomto prípade je našim dodávateľom spoločnosť Nokia.“, Hovorkyňa Orangeu Alexandra Piskunová povedala FonTech.sk vo svojom vyhlásení z februára 2020.

Pred pol rokom tak spoločnosť začala migrovať na technológie od spoločnosti Nokia, ktoré v súčasnosti tiež nahrádzajú zariadenia v sieťach 2G a 3G. Prechod na tohto dodávateľa však nie je iba v existujúcich sieťach, podľa našich informácií to bude mať vplyv aj na novú generáciu siete 5G, kde spoločnosť Orange už nebude spolupracovať s Huawei alebo inými dodávateľmi. V tejto súvislosti dostali naši redaktori FonTech.sk vystúpenie hovorkyne spoločnosti Orange Slovensko, Alexandry Piskunovej.

READ  Najnovšie: Aris. Zákaz objednávania školských masiek čaká na vybavenie | Národné správy

Nenechajte si ujsť
Huawei a jeho Trumpots: USA stanovili cestu, z ktorej je únik takmer nemožný

„Momentálne dokončujeme postupnú výmenu mobilných technológií (RAN) s ohľadom na príchod 5G, v takom prípade je našim dodávateľom spoločnosť Nokia. Rádiová sieť je dodávaná spoločnosťou Nokia a spoločnosť Orange Slovensko neplánuje kombinovať túto sieť s ostatnými dodávatelia, “ informovala hovorcu Orangeu na adresu FonTech.sk.

Spolupráca spoločností Orange a Nokia je známa už dlho. Ovládajte ju oznámené v roku 2017,

Máme dlhú históriu spolupráce s Nokia na inováciách v oblasti rádiových technológií, ktoré našim zákazníkom prinášajú niekoľko vylepšení. Touto dohodou robíme ďalší krok vpred so zavedením mobilných služieb novej generácie a plným využitím našej nedávno aktualizovanej rádiovej siete pripravenej na 5G. “ informoval Federico Colom, generálny riaditeľ spoločnosti Orange Slovensko, vo februári tohto roku.

Podľa najnovších informácií Orange už nepočíta s Huawei ako dodávateľom sieťových prvkov v sieti 5G a postupne nahrádza svoje súčasné technológie v súčasných sieťach riešeniami od konkurenčnej spoločnosti Nokia.

Spojené štáty tlačia spojencov a ďalšie krajiny po celom svete

Slovensko doteraz nebolo cieľom žiadneho nátlaku zo strany USA, aby sa pokúsilo presvedčiť našu vládu a prevádzkovateľov, aby prešli od technológií Huawei k zariadeniam iných „dôveryhodných“ spoločností. Podobný krok sa pokúsil počas návštevy amerického ministra zahraničných vecí Mika Pompea v Českej republike, kde zlyhal. Krajina odmietla podpísať memorandum. Témou sme sa zaoberali podrobnejšie v tomto článku,

USA tak doteraz urobili v prípade Spojeného kráľovstva, ktoré, ako bolo uvedené, podľahlo tlaku alebo Brazília, čo vláda USA nepriamo hrozilo, že v prípade spolupráce s Huawei by krajina pocítila dôsledky takýchto opatrení.

Rusko je však proti súčasnej, ktorá zásadne nesúhlasí s takouto propagandou a informovala, že spolupráci s Huawei sa nezabráni a dokonca plánuje využiť technológiu tohto gigantu pri budovaní sietí 5G. Viac informácií o tejto téme nájdete v samostatnom článku,

READ  Poslanci vyzývajú na zintenzívnenie úsilia EÚ proti zahraničnému zasahovaniu – EURACTIV.com

Spýtali sme sa aj iných operátorov na závislosť spoločnosti Huawei na ich sieťach. Po prijatí odpovedí túto tému ďalej rozvíjame.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close