Hlavné správy

V USA pred požiarmi evakuovali stovky tisíc ľudí, zahynuli už najmenej osem

Požiar August Complex Fire vo štvrtok vyhlásili za najväčší požiar v dejinách Kalifornie.

11. septembra 2020 alebo 10:47 TASR

SAN FRANCISCO, PORTLAND, SEATTLE. Najmenej osem ľudí zahynulo za posledných 24 hodín v dôsledku rozsiahlych požiarov, ktoré sužujú americké štáty Kalifornia, Oregon a Washington.

V Oregone opustilo dvoje domovy viac ako pol milióna ľudí, informovala agentúra AFP.

Požiar s názvom August Complex Fire vo štvrtok vyhlásili za najväčší požiar v dejinách Kalifornie – doteraz spustošil najmenej 470 tisíc árov suchého porastu. Celkovo v Kalifornii tento rok zhorelo viac ako 3,1 milióna árov pôdy.

Oregonská guvernérka Kate Brownová uviedla, že plocha pôdy, ktorá v Oregone zhorela za uplynulé tri dni, dosahuje dvojnásobok ročného priemeru – v dôsledku tohtoročných požiarov zhorelo doteraz 900 tisíc árov pôdy, napísala agentúra Reuters.

súvisiaci článok Západ USA ničí rekordný požiare. To nie je náhoda, to je klimatická zmena čítajte

„V našom štáte sme doteraz nezažili taký veľký nekontrolovaný požiar,“ uviedla Brownová. „Vieme o stratách na životoch spôsobených požiarom. Hneď, ako budeme môcť zdieľať potvrdené informácie, urobíme tak,“ dodala.

Medzi spomínanými obeťami je aj 12-ročný chlapec, ktorého našli s jeho psom vo vyhorelom aute.

V štáte Washington zahynul aj ročný chlapec, jeho rodičia pri úteku z požiarom zasiahnutého územia južne od mesta Seattle utrpeli vážne popáleniny.

odborníci na klimatické zmeny, Ako aj kalifornský guvernér Gavin Newsom sa zhodujú, že za požiare z veľkej časti stojí aj klimatická zmena.

„Musíme urobiť viac. Potrebujeme zaviesť kroky na každej úrovni. Kalifornia to nezvládne sama. Klimatická zmena je skutočná,“ napísal Newsom na Twitteri.

READ  Kríza na Ukrajine a v postihnutých krajinách - Naliehavá výzva č. MGR65002, Národný program reakcie komunity na úrovni federácie - Slovensko - Slovensko

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close