Svet

Varadkar trvá na tom, že izraelské činy pri „objavnom porušení“ obchodnej dohody krajiny s EÚ

TAOISEACH LEO VARADKAR dnes vyzve celú EÚ, aby vyzvala na humanitárne prímerie v Gaze.

Taoiseach je dnes a zajtra v Bruseli na stretnutí lídrov EÚ.

V rozhovore s novinármi dnes ráno je Gaza stredobodom záujmu Írska.

„Chceme sa uistiť, že po tomto stretnutí budeme mať správne výsledky. „Na poslednom zasadnutí Európskej rady sme neboli schopní prijať rozhodnutia a budeme veľmi tlačiť na to, aby EÚ vyzvala na prímerie v Gaze,“ povedal.

„Väčšina európskych členských štátov to urobila, ale my sme to neurobili ako EÚ ako celok a ja sa o to veľmi snažím. Samozrejme, na našich predchádzajúcich stretnutiach prezident Van der Leyen rovnaký názor a súhlasí s tým, že je nevyhnutné humanitárne prímerie,“ dodal.

Včera Taoiseach Leo Varadkar odstúpil z funkcie vodcu Fine Gael a Taoiseach, čo znamená, že tento summit EÚ by mohol byť jeho posledným vo funkcii Taoiseach.

Na otázku, či využije svoje posledné zasadnutie Európskej rady na hlavné vyhlásenie o Gaze, Taoiseach odpovedal:

„Nejde o to robiť veľké vyhlásenia a vidieť ma, nie som veľmi dramatický a úprimný. Ide o to presvedčiť ľudí, aby išli s vami.

Povedal, že to bola „skutočná práca“, ktorú on a Dánaiste Michael Martin robili za posledné dva mesiace, a že to nejakým spôsobom prispelo k posunutiu pozície EÚ k Gaze viac smerom k Írsku.

Novinárom povedal: „Nikto z nás sem nechodí pre drámu. Viem, že to potrebujete v práci, ktorú robíte, a v skutočnosti to nie je o našej práci.

„Chcel by som mať situáciu, v ktorej sme dnes Európskou úniou, vyzývajúcou na okamžité humanitárne prímerie a smerujúce k mierovému procesu a riešeniu v podobe dvoch štátov.“

Obchodujte s Izraelom

Taoiseach uviedol, že obchodná dohoda medzi EÚ a Izraelom nie je o prerušení vzťahov s Izraelom, ako si mysleli niektoré iné členské štáty EÚ, ale o „využití politického vplyvu na ich postrčenie na správnu cestu k dlhodobému mieru“. a bezpečnosť“.

READ  Po rozhovore s Harrym a Megan Markleyovou prestáva Buckinghamský palác mlčať

V posledných mesiacoch Taoiseach podporil výzvy na preskúmanie obchodnej dohody na základe toho, že Izrael mohol v dôsledku svojich akcií v Gaze porušiť zákony o ľudských právach.

V dnešnom rozhovore s novinármi uviedol, že vysoký predstaviteľ EÚ pre ľudské práva má teraz vydať správu o tom, či Izrael porušuje zákony o ľudských právach.

„Pre mňa je to flagrantné porušenie zákona o ľudských právach. Nechápem, ako by si niekto mohol myslieť niečo iné. EÚ však pracuje konsenzom,“ uviedol Taoiseach.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close