Veda

Váš doppelgnger je tam vonku a pravdepodobne s ním zdieľate DNA

Charlie Chasson a Michael Malone Stretli sa v Atlante v roku 1997, keď pán Malone hosťoval v kapele pána Chessona. Rýchlo sa spriatelili, no nevšimli si, čo robili ostatní okolo: Dvaja muži sa mohli vydať za dvojičky.

Pán Malone a pán Chesson sú dvojníci. Vyzerajú prekvapivo podobne, ale nesúvisia. Ich bezprostrední predkovia dokonca nepochádzajú z rovnakej časti sveta; Predkovia pána Chassena pochádzali z Litvy a Škótska, zatiaľ čo rodičia pána Malonea pochádzajú z Dominikánskej republiky a Baham.

Títo dvaja sa spolu so stovkami ďalších nepríbuzných podobne vyzerajúcich priateľov zúčastnili fotografického projektu kanadského umelca Françoisa Brunelleho. séria obrázkov,Nie som rovnaký!“, bol inšpirovaný hľadaním pána Brunela po podobnom vzhľade ako jeho vlastný anglický herec Rowan Atkinson.

Projekt sa stal hitom na sociálnych sieťach a iných častiach internetu, no zaujal aj vedcov, ktorí študujú genetické vzťahy. Dr Manel Esteller, výskumník z Inštitútu pre výskum leukémie Josepa Carrerasa v Barcelone, Španielsko, predtým študoval fyzické rozdiely medzi identickými dvojčatami a chcel preskúmať opak: ľudí, ktorí vyzerajú rovnako, ale nie sú príbuzní. „Aké je vysvetlenie pre týchto ľudí?“ rozmýšľal.

In Štúdia zverejnená v utorok v časopise Cell Reports, Dr. Esteller a jeho tím naverbovali 32 podobne vyzerajúcich párov z fotografií pána Brunelleho, aby vykonali testy DNA a vyplnili dotazníky o ich životnom štýle. Výskumníci použili softvér na rozpoznávanie tváre na meranie podobnosti medzi tvárami účastníkov. Šestnásť z týchto 32 párov získalo rovnaké celkové skóre ako identické dvojčatá analyzované rovnakým softvérom. Vedci potom porovnali DNA týchto 16 párov dvojníkov, aby zistili, či je ich DNA podobná DNA ich tvárí.

Doktor Esteller zistil, že 16 párov, ktoré sa zdali byť „pravdivé“, zdieľalo podstatne viac vo svojich génoch ako ostatných 16 párov, ktoré softvér považoval za menej podobné. „Títo ľudia sa skutočne podobajú, pretože zdieľajú dôležité časti genómu alebo sekvencie DNA,“ povedal. Ľudia, ktorí sa podobajú, majú viac spoločných génov, „zdá sa, že ide o zdravý rozum, ale nikdy sa to neukázalo,“ povedal.

READ  Jedinečné vnímanie neurónových sietí: Dekódovací stroj vs. ľudské zmyslové rozpoznávanie

Samotná DNA však nehovorí celý príbeh o našom make-upe. Naše prežité skúsenosti a skúsenosti našich predkov ovplyvňujú, ktoré z našich génov sú zapnuté alebo vypnuté – to, čo vedci nazývajú náš epigenóm. A náš mikrobióm, náš mikroskopický kopilot tvorený baktériami, hubami a vírusmi, ďalej ovplyvňuje naše prostredie. Doktor Esteller zistil, že zatiaľ čo doppelgangers mali podobné genómy, ich epigenóm a mikrobióm boli odlišné. „Genetika ich dáva dohromady a epigenetika a mikrobióm ich oddeľujú,“ povedal.

Tento nesúlad nám hovorí, že podobný vzhľad páru súvisí skôr s ich DNA, nie s prostredím, v ktorom vyrastali. To dalo Dr. Asteller, ktorý očakával veľký vplyv na životné prostredie.

Pretože prítomnosť dvojníkov možno viac pripísať zdieľaným génom ako spoločným životným skúsenostiam, znamená to, že do určitej miery sú ich podobnosti jednoducho šťastím, poháňané rastom populácie. Koniec koncov, existuje toľko spôsobov, ako urobiť tvár.

„Teraz je na svete toľko ľudí, že systém sa opakuje,“ hovorí Dr. Povedal Esteller. Nie je nerozumné predpokladať, že odtiaľ vyzeráte podobne.

Doktor Esteller dúfa, že zistenia štúdie pomôžu lekárom diagnostikovať túto chorobu v budúcnosti – ak majú ľudia podobné gény, aby vyzerali rovnako, môžu mať tiež spoločnú predispozíciu na choroby.

„Zdá sa, že existuje niečo veľmi silné, pokiaľ ide o genetiku, vytvárajúce identické profily dvoch jedincov, ktorí vyzerajú podobne v celom genóme,“ povedal Olivier Elemento, riaditeľ anglického inštitútu pre presnú medicínu vo Weill Cornell Medicine v New Yorku. ktorý nebol zapojený do štúdie. Nezrovnalosti medzi predpoveďami DNA a skutočným vzhľadom ľudí môžu lekárov upozorniť na problémy, povedal.

Doktor Esteller tiež naznačil, že medzi črtami tváre a vzormi správania môžu existovať prepojenia a zistenia štúdie by mohli pomôcť forenznej vede tým, že by poskytli pohľad na tváre podozrivých z trestných činov, ktoré sú známe len zo vzoriek DNA. Daphne Martashenko, postdoktorandská výskumníčka zo Stanfordského centra pre biomedicínsku etiku, ktorá sa na štúdii nezúčastnila, však vyzvala na opatrnosť pri aplikácii svojich zistení na forenznú oblasť.

READ  Forest Ranger narazil do starodávnej zvieracej záhrady na úpätí Kalifornie

„Videli sme už veľa príkladov toho, ako sa osobné algoritmy použili na posilnenie existujúcej rasovej zaujatosti vo veciach, ako je bývanie a nábor do zamestnania a profilovanie zločincov,“ povedal Dr Martashenko v štúdii. dôležité morálne myšlienky.

Napriek potenciálnym úskaliam spájania vzhľadu ľudí s ich DNA alebo ich správaním, páni Malone a Chesson povedali, že podobne vyzerajúci projekt a vedomie, že všetci môžeme mať tajné dvojča, pomôže zblížiť ľudí. nástroj. , Títo dvaja sú priatelia už 25 rokov; Keď sa pán Chesson minulý týždeň oženil, pán Malone bol prvý, komu zavolal. Hoci nie všetci ľudia s podobnou DNA zdieľajú takéto puto, pán Malone povedal, že fotografický projekt pána Brunela považuje za „ďalší spôsob, ako spojiť nás všetkých v ľudskej rase“.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close