Veda

Vedci vŕtajú v zemskej kôre, zbierajú historické vzorky plášťa

Geovedci dosiahli bezprecedentný úspech v ich 60-ročnom úsilí dozvedieť sa viac o tajomných hlbinách Zeme.

Kúsky skalného plášťa Zeme zozbierala vrtná nádoba tzv rozlíšenie joyce Atlantis leží pri špeciálnom „tektonickom okne“ – asi míľu pod dnom severného Atlantického oceánu – na podvodnej hore zvanej Massif. stredný atlantický hrebeň,

„Na Zemi je plášťová hornina normálne extrémne ťažko dostupná,“ rozlíšenie joyce uvádza na svojej webovej stránke. „Masív Atlantis poskytuje vzácnu výhodu na získanie prístupu k nemu, pretože obsahuje horniny plášťa, ktoré sa dostali blízko k povrchu prostredníctvom procesu ultra pomalého rozširovania morského dna.“

Veľké skaly pozdĺž južného okraja masívu Atlantis, známeho aj ako Stratené mesto, z expedície Joydesses Resolve v roku 2000.  Tieto biele komíny sú jedinečným geologickým prvkom v masíve Atlantídy, čo naznačuje vzácny jav známy ako serpentinizácia – keď horúca voda interaguje s minerálmi v horninách, pričom vznikajú uhľovodíky, ktoré sú nevyhnutnými prekurzormi života – Happening.

Výskumný tím, ktorý je súčasťou Medzinárodného programu pre vyhľadávanie oceánov, sa pôvodne pustil do vŕtania sa po stopách pôvodu života – keďže bohatstvo tejto oblasti na vodík a organický materiál mohlo poháňať začiatky života.

Hoci vedci do plášťa nevŕtali – ani v tom nenastavili rekord najhlbšia diera, aká bola kedy objavená pod dnom oceánu – Obnovili najhlbšiu horninu plášťa vôbec, pričom odobrali vzorky z hĺbky 4 157 stôp.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close