Hlavné správy

Verejnosť protestovala proti prevzatiu národného vysielateľa vládou SR

Demonštranti protestujúci proti pokusom slovenskej populistickej vlády prevziať národné vysielanie vytvorili v stredu okolo sídla siete ľudskú reťaz, aby si vybili hnev verejnosti.

predseda Zuzana CAputová, opozičné strany, miestni novinári, medzinárodné mediálne organizácie a Európska komisia plán odsúdili, pretože tvrdia, že cieľom vládnej práce je prevziať plnú kontrolu nad verejným vysielaním. Novinári to označujú za útok na všetky nezávislé médiá.

Populistický, prokremeľský premiér v krajine Róbert Figo Nedávno odsúdila niekoľko súkromných médií ako nepriateľov. minister kultúry Martina ŠimkovičováPlán vypracoval predstaviteľ krajne pravicovej Slovenskej národnej strany, ktorá je súčasťou Ficovej vládnej koalície. V minulosti spolupracoval s internetovou televíziou na šírenie dezinformácií.

Protest v polovici týždňa bol posledným zo série proti politike premiéra Figa. Kritici sa obávajú, že Slovensko odsunie z prozápadného postoja, aby nasledoval príklad maďarského premiéra. Viktor Orbán.

Ministerka kultúry Šymkovičová tvrdí, že prevzatie vysielateľa je nevyhnutné pre jeho aktuálnu redakčnú zaujatosť, ktorá podľa nej prideľuje vysielací čas len kľúčovým reláciám, pričom všetko ostatné cenzuruje – čo je tvrdenie, ktoré vysielateľ vehementne popiera. Súčasnú verejnoprávnu rozhlasovú a televíznu sieť RTVS navrhuje nahradiť úplne novým systémom. Sedemčlenná rada, ktorej členov nominuje vláda a parlament, volí riaditeľa vysielateľa a má právo bez vysvetlenia odvolať každého, kto zastáva funkciu. Funkčné obdobie súčasného úradujúceho prezidenta zvoleného parlamentom sa skončí v roku 2027.

Vlani sa Fico vrátil k moci na štvrté funkčné obdobie. Jeho populisticko-nacionalistická strana Smar (Smer) vyhrala parlamentné voľby na proruskej, protiamerickej platforme.

READ  Euro Jury 2022: Výsledky zo Slovenska a Slovinska

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close