Veda

Vrtuľník NASA Mars Ingenuity prežil v šiestom lete „anomáliu letu“

Rover NASA Persistence pristál s týmto obrazom Vynaliezavosti 23. mája 2021, deň po „stresujúcom“ šiestom lete.

NASA / JPL-Caltech / ASU / MSSS; Červený kruh od Amandy Cooserovej / CNET

je to súčasť príbehu vitaj na marse, naša séria Exploring the Red Planet.

Vrtuľník NASA Vynaliezavosť na Marse bol príbehom víťazstva a teraz príbehom vytrvalosti. Po piatich úspešných letoch utrpel Ingenuity pri svojom šiestom pokuse o letu „anomáliu za letu“. Napriek problémom vrtuľník bezpečne pristál.

NASA bola Naplánujte si vyslanie vrtuľníka na prieskumnú misiu Nasnímanie leteckých snímok krajiny a pristátie na novom mieste. Prvých 150 metrov preletel hladko 22. mája. „Ale na konci tejto nohy sa niečo stalo: vynaliezavosť začala prispôsobovať svoju rýchlosť a kmitala tam a späť v smere kmitania,“ Vo štvrtok to uviedla NASA vo vyhlásení.

Helikoptéra sa naďalej krútila a NASA pozorovala zvýšenie spotreby energie pred bezpečným pristátím spoločnosti Inenuity.

Jednoduchosť je navrhnutá tak, aby sa o seba postarala počas letu. podľa nasaPoužíva inerciálnu meraciu jednotku (IMU) na sledovanie polohy, rýchlosti a polohy (polohy, rýchlosti a orientácie). Funguje v spolupráci s navigačnou kamerou rotorového lietadla, ktorá dodáva obrázky do systému.

„Asi 54 sekúnd od letu došlo k poruche v potrubí obrazov dodávaných navigačnou kamerou,“ uviedla NASA. „Táto porucha spôsobila stratu jedného obrázka, ale čo je dôležitejšie, viedla k tomu, že všetky nasledujúce navigačné obrázky boli dodávané s nesprávnymi časovými značkami.“

Problém s obrázkom nevyhnutne spôsobil bolesti hlavy pre navigačný systém Ingenuity a spôsobil „fantómové chyby“, ktoré sa pokúšal vyriešiť sám. Ako svedectvo o konštrukcii a inžinierstve vrtuľníka sa mu stále podarilo pristáť do 16 stôp (5 m) od jeho cieľového umiestnenia. Rover Perseverance zachytil na druhý deň snímku svojho lietajúceho spoločníka.

„Vo veľmi skutočnom zmysle sa vynaliezavosť premietla do situácie, a hoci let odhalil jednorazovú zraniteľnosť, ktorú by bolo treba teraz vyriešiť, v mnohých ohľadoch potvrdil robustnosť systému,“ Napísal Howard Grippy, Hlavný pilot vynaliezavosti v laboratóriu Jet Propulsion Laboratory NASA.

Gripp označil let za „stresujúci“. Nie je to prvé štikútanie ambicióznej technologickej demonštračnej misie, ale je to dramatickejšie ako kedykoľvek predtým Problém so softvérom, ktorý oddialil štart štvrtého letu Ingenuity v Apríli.

Od tohto momentu bola jednoduchosť úspechom najskôr zo zeme. Každá ďalšia letenka bola ďalším triumfom, ktorý ukazuje, ako je možné dosiahnuť riadený let na inej planéte a čo by to mohlo znamenať pre budúci prieskum.

Postupujte Vesmírny kalendár CNET do roku 2021 Ak chcete zostať v obraze so všetkými najnovšími vesmírnymi novinkami v tomto roku. Môžete ho tiež pridať do svojho vlastného Kalendára Google.

READ  Poďme sa porozprávať: Webový chat podporuje mozgové funkcie u starších dospelých

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close