Zábava

Všetky ženy sa do neho zbláznili: jeho manželka ho našla mŕtveho pár dní pred jeho narodeninami …

Gérard Philipe sa narodil 4. decembra 1922 vo francúzskom Cannes. Okamžite prekvapil svojou prvou väčšou filmovou úlohou v Lampinovej realizácii Idiota v roku 1946 podľa Dostojevského románu. Stvárnil princa Myshkina posadnutého túžbou konať dobro tak presvedčivo, že kritici i diváci prijali film s nadšením.

Jeho herecká kariéra sa rozvíjala rovnako úspešne na divadelných doskách ako vo filme a vyústila do množstva úžasne stvárnených inscenácií a filmových postáv. Jeho klasický divadelný repertoár obsahoval najmä nezabudnuteľnú postavu Rodriga v Cido z rovnomenného románu, ktorý napísal Pierre Corneille. Hral tiež Caligulu v rovnomennej hre Alberta Camusa, princa z Homburgu v rovnomennej hre nemeckého autora Heinricha von Kleista.

Divadlo urobilo z tohto umelca skvelého herca, ale až vďaka filmu sa stal legendou. Diváci ho videli napríklad vo filmoch z prepisov Stendhalových románov – La Chartreuse de Parme (väzenie Parma, 1948) a Červeno-čierni (Le Rouge et le noir, 1954).

Všetci sa do neho zbláznili

Zdroj: Cosortium du Film

Keď sa povie Fanfán Tulipán, meno Gérard Philipe si okamžite zapamätá a naopak. Napriek mimoriadnym úspechom v iných filmoch sa tento herec najviac preslávil Fanfan la Tulipe (Fanfán Tulipán, 1952). Stal sa triumfom romantického hrdinu, ktorého neprekonal, Philipe ho stelesňoval s typicky francúzskym vtipom a šarmom. Po tomto filme sa z Gérarda Philipeho stala hviezda, za ktorou nasledovali davy až do svojej predčasnej smrti.

Gérard Philipe hral väčšinou postavy romantických hrdinov. K týmto úlohám ho predurčoval jemný a nežný prejav, decentný herecký prejav, ale aj schopnosť hrať silný emocionálny výbuch. Takéto úlohy hral aj v snímkach Le Diable au corps (Diabol v tele, 1947) a La Beauté du diable (Krása diabla, 1950) a manévroch Les Grandes (Veľké manévre, 1955). V poslednom si ako dragún podmaní ženské srdce.

READ  Slovenská vláda navrhuje nepriateľskému parlamentu vyšší rozpočtový rozdiel na rok 2023

Všetci sa do neho zbláznili

Zdroj: Gaumont

Vo filme Jacqua Becka Les Amants de Montparnasse (Milovníci Montparnasse, 1958) bol Gérard Philipe opäť tragickou postavou maliara Modiglianiho. Majstrovsky zachytil maliarovu umeleckú genialitu a osud vraku človeka. A potom sa Philipe vrátil k Dostojevskému v snímke Le Joueur (1958), ktorú režíroval Claude Autant-Lara. Medzi jeho posledné filmy patrili filmy Les Liaisons dangereuses (Nebezpečné známosti, 1959) a La Fievre monte a El Pao (Horúčka povstáva v El Pau, 1959). Ich predseda vlády sa toho nedožil.

Neuveriteľné správy o smrti tohto najpopulárnejšieho francúzskeho herca prišli v roku 1959. Philipe mal v tom čase iba 36 rokov a bol na vrchole svojej hereckej kariéry.

Gérard Philipe zomrel doma v Paríži 25. novembra 1959, krátko potom, ako mu počas operácie diagnostikovali rakovinu v pokročilom štádiu. Našla ho jeho manželka, ktorá prišla domov, keď sprevádzala deti do školy.

Všetci sa do neho zbláznili

Zdroj: Cosortium du Film

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close