Zábava

Pozrite si najlepšie tohtoročné fotografie Mliečnej dráhy

Za jasnej noci môžeme zo Zeme vidieť celú našu galaxiu. Potrebujete vhodné podmienky: veľmi slabé svetlo (preto je v mestách veľmi málo viditeľných hviezd) a najlepšie je byť vysoký, aby na vás nebolo príliš veľa atmosféry. Nedávno si 25 fotografov z 12 krajín nafotilo vlastné portréty Mliečnej dráhy z niektorých krásnych miest po celom svete. Ich úchvatné zábery sú súčasťou projektu Fotograf roka 2022 zachyťte Atlasa Milky Way.

„Krivka Mliečnej dráhy v jarné ráno“

Mliečna dráha zo summitu Kanárskych ostrovov (Foto: Igor Koryachev)

Táto fotografia bola urobená na Kanárskych ostrovoch v Španielsku o 4:00. Mliečna dráha je zamračená krivka, ktorá sa tiahne po oblohe; Vpravo dole škvrna oranžového a zeleného svetla zo zeme Vetranie Poznámka v nasledujúci deň.

„egyptské noci“

Galaxia videná cez prirodzený oblúk v Egypte. (Foto: Burak Esenbey)Galaxia videná cez prirodzený oblúk v Egypte. (Foto: Burak Esenbey)

V západnom Egypte sú dve odlišné púšte. Čierna púšť je pomenovaná podľa erodovaného čadiča, zatiaľ čo vápnik, kryštály kremeňa a vápenec v bielej púšti dodávajú krajine jej vápenatú štruktúru. Vietor púšte vytvára v bielej púšti zaujímavé skalné útvary, ako je táto zákruta pred Mliečnou dráhou.

„levanduľový dom“

Francúzsko, Mliečna dráha nad Valencolom. (Foto: Benjamin Paragath)Francúzsko, Mliečna dráha nad Valencolom. (Foto: Benjamin Paragath)

Na tejto jasnej fotografii Francúzska sedí samostatný dom pod Mliečnou dráhou. Budovu obklopujú fialové levanduľové polia, ktoré odrážajú tmavofialovú a žiarivo ružovú oblohu nad nimi. „Vôňa a atmosféra týchto levanduľových polí sú neskutočné,“ povedal fotograf Benjamin Bargat. Aby som chytil atlas, „Je to blaženosť stáť medzi nimi o polnoci.“ Zdá sa, že určite.

„Doba ľadová“

Krivka Mliečnej dráhy nad zamrznutým jazerom v Tibete. (Foto: Alvin Woo)Krivka Mliečnej dráhy nad zamrznutým jazerom v Tibete. (Foto: Alvin Woo)

Táto úžasná fotografia zachytáva Mliečnu dráhu na zamrznutom modrom ľadovom jazere v Tibete. Jazero sa nachádza v nadmorskej výške 5 059,68 m nad morom, čo z neho robí úžasné miesto na videnie vesmíru. Zo všetkých fotografií našej galaxie môže byť táto najodlišnejším svetom.

READ  Slovenský premiér rezignuje na ukončenie ruskej vakcínovej krízy

„Meteorický roj Perzeíd na sedle Mankart“

Pred Mliečnou dráhou v Slovinsku prúdia meteory. (Foto: Uroš Fink)Pred Mliečnou dráhou v Slovinsku prúdia meteory. (Foto: Uroš Fink)

Moncord Saddle je horský priesmyk v Julských Alpách na hranici Talianska a Slovinska. Minulý rok fotograf zmeral sedlo, aby zachytil Mliečnu dráhu a zachytil niektoré línie meteorického roja Perzeíd, ktorý vyvrcholil minulé leto. Výsledný obraz je úchvatný a živý: vysoké hory Álp sú zakrpatené galaxiou a Perzeidy ponúkajú hĺbky, ktoré sa nenachádzajú v iných scénach Mliečnej dráhy.

„Blesk Mliečnej dráhy“

Galaxia nad erodovaným okrajom čínskej púšte Tahidao. (Foto: Ginny He)Galaxia nad erodovaným okrajom čínskej púšte Tahidao. (Foto: Ginny He)

Táto fotografia bola urobená v púšti Tahidao v Xinjiang, Čína. Vietor fúkajúci v púšti spôsobil eróziu, ktorá vytvorila ďalšie globálne skalné útvary, ktoré môžete vidieť. Keďže Mliečna dráha sa nachádza na koncoch dvoch skalných pilierov, zdá sa, že vznikla zo skalného útvaru.

„Namontovať. Mliečna dráha nad jazerom Fuji a Kawaguchi “

Naša galaxia v prefektúre Yamanashi v Japonsku. (Foto: Takemochi Yuki)Naša galaxia v prefektúre Yamanashi v Japonsku. (Foto: Takemochi Yuki)

Jedna z mála fotografií, ktorá zachytáva významnú ľudskú prítomnosť v projekte Capture the Atlas, táto fotografia zobrazuje Mliečnu dráhu v prefektúre Yamanashi v Japonsku. Hora Fuji sa dvíha zo skorej rannej hmly vpravo.

„Cesta do minulosti“

Hrad pod oblúkom Mliečnej dráhy. (Foto: Jose Manuel Calvan Rangel)Hrad pod oblúkom Mliečnej dráhy. (Foto: Jose Manuel Calvan Rangel)

Na tejto nádhernej fotografii je španielsky hrad zo 16. storočia štvorcový pod oblúkom Mliečnej dráhy. Pevnosť sa nachádza v regióne Extremadura na západe Španielska. Najlepší pohľad je na mohutnú stavbu nad hradom, ktorá je oveľa staršia, ako ponúka zem.

„kamene“

Nádherné farby Mliečnej dráhy pri pobreží Nového Zélandu. (Foto: Rachel Roberts)Nádherné farby Mliečnej dráhy pri pobreží Nového Zélandu. (Foto: Rachel Roberts)

Ak si myslíte, že tento záber pochádza z nejakého umeleckého diela v aréne laserových značiek v osemdesiatych rokoch, bude vám odpustené. Na tejto fotografii tvorí Mliečna dráha intenzívne polohalo nad Motukiki na západnom pobreží Južného ostrova Nového Zélandu. Zatieňuje morské vrstvy a útesy pozdĺž pobrežia.

READ  Filmové projekcie v Centre Theatre v prospech lekárskeho úsilia na Ukrajine

„Injekcia Starlight“

Skalný stĺp a za ním mliečna dráha. (Foto: Spencer Welling)Skalný stĺp a za ním mliečna dráha. (Foto: Spencer Welling)

Fotograf Spencer Welling zachytil túto mimozemskú scénu skalného útvaru galaxie Mliečna dráha neďaleko Hanksville v Utahu. Utah je posiaty takými zvláštnymi skalami, ktoré boli milióny rokov erodované eróziou a inými geologickými procesmi. „Za jasných, bezmesačných nocí hviezdy svietia dostatočne jasne na to, aby vrhali viditeľné tiene na Zem, rovnako ako som dnes večer stál pod ihlou,“ povedal Welling. Capture povedal Atlas. Len wow.

„Mliečna dráha sa skláňa nad púšťou“

Mliečna dráha zakrivená nad skalami v austrálskej púšti. (Foto: Trevor Dobson)Mliečna dráha zakrivená nad skalami v austrálskej púšti. (Foto: Trevor Dobson)

V tomto bode si môžete všimnúť špecifickú tému: krajinné štruktúry štruktúrované zakrivením priesečníka našej galaxie. Zem je asi 27 000 svetelných rokov od stredu galaxie, približne v strede krivky, ktorú odtiaľto vidíme. To znamená, že vidíme galaxiu cez jej disk, ktorý je na širších fotografiách zakrivený do krivky. Vytvára najlepší rámec pre astronómov, ako to bolo tu: vzpriamené vápence v austrálskom národnom parku Nampung vyzerajú pod mihotavými svetlami galaxie totemicky – takmer magicky.

„Soľná cesta“

Osamelá cesta cez púšť Atacama v Čile. (Foto: Alexis Trico)Osamelá cesta cez púšť Atacama v Čile. (Foto: Alexis Trico)

Púšť Atacama v Čile je známa svojimi jasnými výhľadmi na nočnú oblohu; To je dôvod, prečo je tam toľko ďalekohľadov (ako aj najväčší digitálny fotoaparát, aký bol kedy vyrobený). Táto fotografia zachytáva osamelosť Atacamy pod rúškom noci, cesta vinúca sa skalami púšte odrážajúca lineárnu štruktúru Mliečnej dráhy pri pohľade zo Zeme.

„galaktické kiwi“

Erupcia hviezdy z Mliečnej dráhy za horou Taranaki na Novom Zélande. (Foto: Evan McKay)Erupcia hviezdy z Mliečnej dráhy za horou Taranaki na Novom Zélande. (Foto: Evan McKay)

Tento záber Mliečnej dráhy za súmraku zachytáva galaxiu na pozadí hory Taranaki na Novom Zélande. Vrchol hory pokrytý snehom poskytuje bod miznutia; Sútok zemitej zelenej a hnedej v oranžovej, ružovej a tmavomodrej medzi hviezdami galaxie. V ľavom hornom rohu fotografie je na oblohe viditeľná meteorická čiara.

READ  Canal+ Polska pridáva k streamovacej službe 4K UHD šport a TV

„tajomstvo“

Indiánske petroglyfy pod Mliečnou dráhou. (Foto: Marcin Zajac)Indiánske petroglyfy pod Mliečnou dráhou. (Foto: Marcin Zajac)

Tento obrázok ukazuje indiánske petroglyfy vytesané do vulkanickej horniny vo východnej Kalifornii. Pohorie Sierra Nevada je v pozadí a tvorí úsek medzi kontrakciami petroglyfov a kontrastným farebným gradientom Mliečnej dráhy. Fotografia je v podstate výstižným obrázkom prekvapenia: núti človeka (aspoň tohto spisovateľa) zamyslieť sa nad tým, ako sa za tisíce rokov zmenil vzťah ľudstva k nočnej oblohe.

„Zimná obloha nad horami“

Osoba pred veľkou krivkou galaxie. (Foto: Tomáš Slovinskỷ)Osoba pred veľkou krivkou galaxie. (Foto: Tomáš Slovinskỷ)

Pohľad na galaxiu z pohoria Lot Tras na Slovensku. Toto je autoportrét: Fotograf stojí v strede ako fotograf. Galaxia Mliečna dráha má ružovo-červené odtiene, pretože vo fotoaparáte bol použitý špeciálny filter na zvýraznenie hmlovín vodík-alfa v galaxii, ktoré sú vo všeobecnosti voľným okom neviditeľné. Ak je niektorý film v tejto prezentácii filmový plagát, je to tento.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close