Hlavné správy

Výkon progresívneho Slovenska vo voľbách do EP je „trochu prekvapivý“, hovorí slovenský novinár

Silný výkon liberálneho progresívneho Slovenska vo voľbách do EP „trochu prekvapil,“ hovorí Andrej Matyšák, zástupca vedúceho slovenského zahraničného oddelenia a korešpondent. Pravda Denne. Povedal to v rozhovore pre BTA po tom, ako jeho krajina hlasovala za zvolenie svojich zástupcov do EP. Čuduje sa aj silnému výsledku Národnej republikánskej strany, ktorej sa podarilo prilákať do spoločnosti proruské a euroskeptické skupiny.

Najviac hlasov vo voľbách získalo Progresívne Slovensko. Vládny SMER dosiahol takmer rovnaké výsledky s tesne nad 24,8 %. „Tento výsledok je trochu neočakávaný, pretože podľa prieskumov je SMER na vzostupe, najmä po atentáte na premiéra Roberta Figa. Zdá sa však, že slovenskí voliči sa rozhodli trochu zmeniť politickú scénu Slovenska.“

Madisák povedal, že progresívne Slovensko sa voličom javí ako politická sila schopná napadnúť vládu.

Tretia politická strana Republika je krajne pravicová strana, ktorá je podľa novinára taká extrémna, že v Európskom parlamente nemôže nájsť skutočných spojencov. Bol poslancom odchádzajúceho parlamentu. Teraz majú dve. „Predstavujú najextrémnejší pravicový segment slovenskej spoločnosti, ktorý je veľmi proruský a protiúnijný. Republikánska strana síce momentálne nevedie kampaň za vystúpenie z EÚ, ale tvrdia, že ju chcú reformovať. Politická scéna je veľmi vysoko, v týchto voľbách však môžeme identifikovať tri hlavné politické tábory. Tretí tábor, republika, má bližšie k nacionalistickému populizmu, ale je výraznejší vo svojich krajne pravicových názoroch.

/NF/

READ  Strata vedomia: Olympijská víťazka Vlhová hľadá novú motiváciu

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close