Svet

Výsledky volieb v Senegale: Bassiro Diome Fay ako najmladší prezident Afriky

popis obrázku,

„Politika mi nikdy neprišla na um,“ hovorí vyberač daní a manžel obom manželkám

Pred rokom o ňom málokto počul a teraz sa mal stať prezidentom.

Mimoriadny vzostup Bassira Diomaye Faya zahŕňal obdobie horskej dráhy v senegalskej politike.

Mesiace vo väzení s komplicom a kráľom Usmanom Sonkom sa náhle skončili a dvojicu prepustili týždeň pred prezidentskými voľbami.

Teraz musí pán Klein, ako ho prezývajú, pracovať na rozsiahlych reformách, ktoré sľúbil.

Slová „formálny“ a „skromný“ sa často používajú na označenie vyberača daní, ktorý v pondelok oslávi 44. narodeniny.

Pán Fay rád spomína na svoju vidiecku výchovu v Ndiakaniao, kam sa podľa vlastných slov každú nedeľu vracia obrábať pôdu.

Jeho láske a úcte k životu na dedine zodpovedá jeho hlboká nedôvera k senegalským elitám a politike establishmentu.

„Nikdy nebol ministrom, nikdy nebol politikom, takže kritici spochybňujú jeho nedostatok skúseností,“ povedal pre BBC analytik Alyun Dine.

„Ale podľa Fayovho názoru zasvätení, ktorí riadia krajinu od roku 1960, urobili niekoľko katastrofálnych zlyhaní.“

Boj proti chudobe, nespravodlivosti a korupcii je jedným z hlavných bodov programu pána Faya. Počas práce na ministerstve financií spolu s pánom Sonkom vytvorili odborovú pracovnú skupinu na boj proti úplatkom.

Dohody o plyne, rope, rybolove a obrane by sa mali dohodnúť, aby lepšie slúžili senegalskému ľudu, hovorí pán Fay.

Postavil do protikladu éru „suverenity“ a „úpadku“, povedal voličom, čo sa týkalo najmä vzťahov s Francúzskom.

Novozvolený senegalský prezident povedal, že sa vzdá toľko kritizovanej meny CFA frank, ktorá je spojená s eurom a podporovaná bývalou koloniálnou mocnosťou Francúzskom.

Pán Fay chce prejsť na novú senegalskú alebo regionálnu západoafrickú menu, hoci to nebude jednoduché.

„Na začiatok sa musí vysporiadať s realitou rozpočtu… no vidím, že má veľké ambície,“ povedala pre BBC bývalá premiérka Aminada Touré, ktorá pôsobila pod odchádzajúcim prezidentom Mackym Sallom.

Posilnenie nezávislosti súdnictva a vytváranie pracovných miest pre veľkú senegalskú mládež sú hlavnými prioritami pána Faya – obom tým „prezident Saal nevenoval veľkú pozornosť, čo ho zaskočilo“, dodáva pani Touré.

Nie je jedinou politickou ťažkou váhou, ktorá podporila 44-ročného muža – bývalý prezident Abdulla Wade urobil to isté dva dni pred nedeľným hlasovaním.

Je to pozoruhodný obrat pre pána Faya, ktorý strávil posledných 11 mesiacov vo väzení za vzburu a roky bol v tieni svojho partnera.

Pasirue Diomaye Fay bol vo februári vyhlásený za takzvaného kandidáta „Plánu B“, ktorý nahradí charizmatického opozičného horáka Osmana Sonka. „Dokonca by som povedal, že je úprimnejší ako ja,“ povedal hrdo pán Sonko.

Obaja založili už neexistujúcu stranu BASTEF, obaja boli vyberači daní a obaja boli minulý rok uväznení za údajnú politickú motiváciu.

Pán Sonko bol odsúdený za dva trestné činy, čo znamená, že mu bola znemožnená účasť vo voľbách, a tak zasiahol pán Fay.

„Bassirou som ja,“ povedal nedávno svojim priaznivcom pán Sonko. „Sú to dve strany tej istej mince,“ súhlasí kolega z Bastefu Moustafa Sarre.

To viedlo ku kritike, že pán Fay je „štandardne prezidentom“.

Nie je to tak, hovorí analytik pán Tyne. Ale vzťah dvojice by mohol vytvoriť nový štýl vedenia.

„Možno založia federáciu a ustúpia od vysokoprezidentského modelu so všemocnou hlavou štátu.

„Sonko je určite nesporným lídrom skupiny Basstep – ikona, dokonca… [But] Obaja mali jeden [dynamic of] Spoluúčasť a tajná dohoda.“

Pán Faye istý čas nechcel mať nič spoločné s politikou. „Nikdy mi to neprišlo na um,“ spomínal v roku 2019 na svoje detstvo.

Jedným z hrdinov pána Faya je neskorý senegalský historik Check Anta Diop – ktorého práca je považovaná za predchodcu afrocentrizmu. Obaja sú vnímaní ako ľavicoví roztlieskavačky pre panafrikanizmus.

Keďže v pondelok prišli predbežné výsledky, ktoré ukázali, že pán Faye vyhral, ​​ľudia v hlavnom meste Dakar oslavovali trúbením áut a hlasnou hudbou.

Reakcia medzinárodných trhov bola obmedzená, keďže senegalské dolárové dlhopisy klesli na najnižšiu úroveň za päť mesiacov. Agentúra Reuters uvádza, že investori sa obávajú, že predsedníctvo pána Faya by mohlo ukončiť podnikateľskú politiku krajiny.

Voľby sa mali pôvodne konať minulý mesiac, ale pán Sall ich odložil len niekoľko hodín pred začiatkom kampane, čo vyvolalo smrtiace opozičné protesty a demokratickú krízu.

Keď bol stanovený nový dátum volieb, väčšina kandidátov mala málo času na prípravu – ale pána Faya z väzenia delil len niečo vyše týždňa.

Napriek skrátenému obdobiu kampane boli občania Senegalu neústupní v tom, aby sa zúčastnili a využili svoje hlasy, povedal Christopher Fomunio z Národného demokratického inštitútu pre medzinárodné otázky BBC Newsday.

„Senegal potvrdzuje, že demokracie sa môžu samy napraviť a stať sa silnejšími a odolnejšími.“

Skutočný test čističa Senegalu sa práve začal.

Viac o voľbách v Senegale:

READ  USA tvrdia, že Severná Kórea a Rusko výrazne pokročili v rokovaniach o dohode o zbraniach

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close