Svet

Zimbabwe vyhlásilo národnú katastrofu uprostred sucha El Nino – DW – 04/03/2024

Zimbabwe V stredu bola vyhlásená za národnú katastrofu Vzor počasia El Nino spôsobuje pretrvávajúce sucho v Južnej Afrike.

Nasleduje vyhlásenie a Podobný krok zo strany Malawi koncom minulého mesiaca. Sused sused Zambia Vo februári vyhlásilo regionálne sucho za národnú katastrofu.

V dôsledku veľkého sucha v Južnej Afrike sú v núdzi milióny ľudí

Tento prehliadač nepodporuje prvok videa.

Čo vieme o suchu v Zimbabwe?

Prezident Emmerson Mnangagwa povedal, že Zimbabwe potrebuje pomoc vo výške 2 miliárd dolárov (1,85 miliardy eur), aby pomohla miliónom ľudí, ktorí hladujú.

„Žiadny obyvateľ Zimbabwe by nemal hladovať ani zomrieť,“ povedal Mnangagwa na tlačovej konferencii. „Preto týmto vyhlasujem celoštátny stav nešťastia v dôsledku sucha vyvolaného El Nino.“

Povedal, že viac ako 2,7 milióna ľudí, teda jedna šestina populácie krajiny, nemalo tento rok dostatok jedla pre nízke výnosy počas sucha.

Mnangagwa apeloval na agentúry OSN, miestne podniky a náboženské charitatívne organizácie, aby prispeli na humanitárnu pomoc.

Svetová potravinová organizácia (WFO) už od januára do marca spustila program pomoci pre 2,7 milióna ľudí v Zimbabwe.

Viac ako 60 % obyvateľov Zimbabwe žije vo vidieckych oblastiach. Väčšina obyvateľov krajiny žije vo vidieckych oblastiach Samozásobiteľské poľnohospodárstvoPríležitostný predaj malých prebytkov.

Zimbabwe bolo kedysi významným exportérom obilia, no v posledných rokoch je čoraz viac závislé od humanitárnych agentúr. Hladomor.

Čo je El Nino?

El Niño je prirodzene sa vyskytujúce a cyklické počasie, ktoré sa objavilo vo svojej poslednej fáze v polovici roku 2023.

Svetová meteorologická organizácia (WMO) uviedla, že El Niňo vyvrcholil v decembri, no nadnormálne teploty budú pokračovať aj v máji.

Organizácia pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) Niekoľko krajín južnej Afriky – Malawi, Mozambik, NamíbiaZambia a Zimbabwe – južná pologuľa zaznamenávajú priemerné letné zrážky.

READ  Maročania uviaznutí v zahraničí: podmienky pre repatriáciu

Vysoké teploty a „nepremenlivé“ zrážky situáciu ešte zhoršili.

sdi/lo (AFP, AP, Reuters)

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close