Veda

Vysvetlenie: Prečo sa miera úmrtnosti na koronavírusy vedcom stále vyhýba

(Reuters) – Celosvetové úmrtia na COVID-19 dosiahli 1 milión, odborníci sa však stále snažia prísť na kľúčovú metriku pandémie: úmrtnosť – percento ľudí infikovaných patogénom, ktorí zomrú.

Tu je pohľad na problémy spojené s lepším porozumením miery úmrtnosti COVID-19.

Ako sa počíta úmrtnosť?

Skutočná úmrtnosť by porovnávala úmrtia s celkovým počtom infekcií, menovateľ zostáva neznámy, pretože je ťažké merať celý rozsah asymptomatických prípadov. Mnoho ľudí, ktorí sa nakazia, jednoducho nepociťujú príznaky.

Vedci tvrdia, že celkový počet infekcií je exponenciálne vyšší ako súčasný počet potvrdených prípadov, ktorý je v súčasnosti na celom svete 33 miliónov. Mnoho odborníkov sa domnieva, že koronavírus pravdepodobne zabije 0,5% až 1% infikovaných ľudí, čo z neho robí globálne veľmi nebezpečný vírus, kým nebude identifikovaná vakcína.

Vedci začali toto riziko deliť podľa vekových skupín, pretože sa zvyšuje dôkaz, že u mladších ľudí a detí je oveľa menšia pravdepodobnosť výskytu závažných ochorení.

„Miera úmrtnosti u osôb mladších ako 20 rokov je pravdepodobne jeden z 10 000. Vo veku nad 85 rokov je to zhruba každý šiesty človek, “uviedol Dr. Christopher Murray, riaditeľ Inštitútu pre metriky a hodnotenie zdravia na Washingtonskej univerzite v Seattli.

Čo je „miera úmrtnosti“?

Zjavný pokles úmrtnosti sa zistil pri porovnaní s počtom nových infekcií potvrdeným testovaním na koronavírusy. Na miestach, ako sú Spojené štáty americké, podľa štatistík agentúry Reuters dramaticky poklesla „úmrtnosť na prípady“ zo 6,6% v apríli na niečo viac ako 2% v auguste.

Odborníci však tvrdia, že tento pokles bol do veľkej miery spôsobený rozsiahlejšími testami v porovnaní s počiatkami pandémie, ktoré odhalili viac ľudí s miernym ochorením alebo bez príznakov. Za zlepšenie prežitia sa zaslúžia aj zlepšenia v liečbe ťažko chorých a ochrana niektorých najrizikovejších skupín.

READ  Missouri hlási tretí deň po sebe rekordný počet pacientov s COVID-19 | Koronavírus

„Sme si oveľa viac vedomí možných komplikácií a toho, ako ich rozpoznať a liečiť,“ uviedla doktorka Amesh Adalja z Centra zdravotnej bezpečnosti Johns Hopkins University v Baltimore. „Ak ste pacient, ktorý dostane COVID-19 v roku 2020, oveľa radšej by ste si ho zaobstarali teraz ako v marci.“

Čo to znamená pre jednotlivcov a vlády?

To zdôrazňuje potrebu neustálej bdelosti, pretože v niektorých krajinách sa začína objavovať druhá vlna infekcií.

Napríklad vedci vo Francúzsku odhadujú, že úmrtnosť v jednotlivých prípadoch do konca júla poklesla o 46% v porovnaní s koncom mája, čo bolo spôsobené nárastom testovania, lepšou lekárskou starostlivosťou a väčším podielom infekcií u mladých ľudí, ktorí je menej pravdepodobné, že sa u nich vyskytne závažné ochorenie.

„Teraz zaznamenávame nový nárast hospitalizácií a registrácií na jednotke intenzívnej starostlivosti (ICU), čo znamená, že tento rozpor sa čoskoro skončí,“ uviedla Mircea Sofonea, výskumníčka z Montpellier University vo Francúzsku. „Budeme musieť pochopiť, prečo.“

Spravodajstvo: Deena Beasleyová; Dodatočné správy od Matthiasa Blamonta v Paríži; Strih Will Dunham

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close