Veda

Nová štúdia naznačuje, že erupcia supervulkánu mohla uľahčiť migráciu ľudstva z Afriky

Prihláste sa na odber vedeckého bulletinu CNN Wonder Theory. Preskúmajte vesmír s novinkami o fascinujúcich objavoch, vedeckých pokrokoch a ďalších,cnn
,

Asi pred 74 000 rokmi došlo na vrchu Toba na Sumatre k supererupcii, jednej z najväčších v histórii Zeme, ktorá potenciálne spôsobila masívne narušenie svetovej klímy.

niektorí vedci Obávajú sa sopečnej zimy v dôsledku erupcie Bola to veľká zmena, ktorá viedla k vyhynutiu väčšiny raných ľudí v dôsledku genetických dôkazov naznačujúcich drastický pokles ľudskej populácie. Teraz sa však uskutočnila špičková štúdia na archeologickom nálezisku v severozápadnej Etiópii, ktoré kedysi obývali raní moderní ľudia. Pridané k narastajúcemu množstvu dôkazov To ukazuje, že tento incident nemusel byť až taký katastrofálny.

Namiesto toho nový výskum našiel ľudí na mieste, známom ako Shinfa-Metema 1, prispôsobených suchým podmienkam v dôsledku sopečnej erupcie spôsobom, ktorý umožnil ľudstvu migrovať z Afriky do zvyšku sveta. Môžu tam byť cestovné zariadenia. .

Mikroskopické úlomky sopečného skla sa našli spolu s kamennými nástrojmi a pozostatkami zvierat v tej istej vrstve sedimentu na lokalite Shinfa-Metema 1 pri rieke Shinfa v Etiópii, čo naznačuje, že viac ako 4 000 míľ ďaleko sopka vybuchla predtým a potom. neskôr obsadené ľuďmi.

„Tieto úlomky sú menšie ako priemer ľudského vlasu. Dokonca sú také malé stále je dostatočne veľká na analýzu chémie a stopových prvkov,“ povedal John Kappelman, profesor antropológie a geologických vied na Texaskej univerzite v Austine a hlavný autor štúdie, ktorý Publikované v stredu v časopise Nature,

Kombináciou stôp z geologických a molekulárnych analýz, ako aj fosílií a artefaktov nájdených na mieste, tím začal chápať, ako sa ľuďom, ktorí tam žili, darilo napriek potenciálnej zmene klímy spôsobenej sopečnou kataklizmou.

Aby Kappelman a jeho kolegovia pochopili klímu v čase erupcie, analyzovali izotopy kyslíka a uhlíka, variácie tých istých prvkov, zo škrupín pštrosích vajec a fosílnych zubov cicavcov. Táto práca vrhla svetlo na príjem vody a odhalila, že zvieratá jedia rastliny, ktoré s väčšou pravdepodobnosťou rastú v suchých podmienkach.

„Izotopy sú zabudované do tvrdých tkanív. U cicavcov teda vidíme ich zuby, zubnú sklovinu, ale nájdeme to aj v pštrosích škrupinách,“ povedal.

Analýza flóry a fauny lokality tiež zistila množstvo zvyškov rýb po erupcii. Štúdia uviedla, že objav možno nie je prekvapivý, vzhľadom na to, ako blízko bolo miesto k rieke, ale na iných miestach doby kamennej z rovnakého obdobia sú ryby zriedkavé.

„Keď príde Toba, ľudia začnú zvyšovať percento rýb v strave. Chytajú a spracúvajú asi štyrikrát viac rýb (ako pred erupciou),“ povedal.

„Myslíme si, že dôvodom je to, že ak Toba skutočne spôsobuje väčšiu suchosť, znamená to, že bude mať kratšiu vlhkú sezónu, čo znamená, že obdobie sucha bude dlhšie.“

Tím teoretizoval, že suché podnebie naopak vysvetľuje zvýšenú závislosť na rybách: Ako sa rieka zmenšovala, ryby uviazli vo vodných dierach alebo plytkých tokoch, na ktoré by sa lovci mohli ľahšie zamerať.

Vodné diery bohaté na ryby mohli potenciálne vytvoriť to, čo tím opisuje ako „modrý koridor“, po ktorom sa raní ľudia presunuli na sever z Afriky po vyčerpaní rýb. Táto teória je v rozpore s väčšinou iných modelov, ktoré naznačujú, že hlavná migrácia ľudstva z Afriky prebiehala pozdĺž „zelených koridorov“ počas vlhkých období.

„Táto štúdia… dokazuje veľkú plasticitu populácií Homo sapiens a ich schopnosť ľahko sa prispôsobiť akémukoľvek typu prostredia, či už ultravlhkému alebo ultrasuchému, vrátane katastrofických udalostí, ako je supererupcia sopky Toba. Vrátane počas,“ povedal. Ludovic Slimac, výskumník z Francúzskeho národného centra pre vedecký výskum a univerzity v Toulouse, uviedol v e-maile. Slimak nebol zapojený do výskumu.

READ  Sledovanie zatmenia Slnka môže spôsobiť trvalé poškodenie zraku

Autorom štúdie sa podarilo preskúmať aj geológiu starovekého koryta rieky, čo ukázalo, že v tom bode tiekla pomalšie a nižšie ako v súčasnosti.

„Môžeme to urobiť len pohľadom na kamene,“ povedal Kappelman. „Veľmi energická rieka dokáže odstrániť väčšie kamene a balvany ako rieka, ktorá nie je taká (energetická). Tie (dlažobné kocky), ktoré nájdeme pre starodávnu rieku, sú menšie ako dnešná rieka.“

Lawrence C. Todd

Výskumnému tímu sa podarilo vytvoriť podrobný obraz o tom, čo sa stalo na mieste v Etiópii asi pred 74 000 rokmi.

Výskumníci tiež odhalili pozostatky niekoľkých malých trojuholníkových hrotov, ktoré sú jedným z prvých príkladov lukostreľby a poskytujú stopy, že obyvatelia lokality používali luky a šípy na lov rýb a inej väčšej koristi.

Slimak, ktorý študoval podobné body objavené pred 50 000 rokmi vo Francúzsku, súhlasí s hodnotením artefaktov v novej štúdii.

„Autori tiež zdôrazňujú veľmi jasné ukazovatele naznačujúce existenciu lukostreľby pred 74 000 rokmi,“ povedal Slimak. „Existuje preto každý dôvod… považovať týchto starovekých Homo sapiens za nositeľov už aj tak vysoko pokročilých technológií, do značnej miery oslobodených od prírodných a klimatických obmedzení, ktoré sa neskôr objavia na všetkých kontinentoch a vo všetkých zemepisných šírkach, sú dôležitými faktormi pre pochopenie ich migrácie.“ “

Staroveké druhy ľudí pravdepodobne niekoľkokrát opustili Afriku, ale archeológovia a genetici sa do značnej miery zhodujú v tom, že najvýznamnejšie rozšírenie Homo sapiens, nášho vlastného druhu – čo nakoniec viedlo k tomu, že moderní ľudia žili vo všetkých kútoch zemegule – nastalo približne medzi 70 000 a 50 000 pred rokmi. Najprv.

Nový výskum ponúka ďalší možný scenár toho, ako k tomuto rozptýleniu došlo, pričom nevylučuje predchádzajúce teórie, povedal Chris Stringer, profesor ľudskej evolúcie a vedúci výskumu v Prírodovednom múzeu v Londýne, ktorý to nazval „zaujímavým dokumentom“.

READ  Trvá hodinu, kým obehne hviezdu, ktorá praží neutrónovú hviezdu „čierna vdova“.

Stringer prostredníctvom e-mailu uviedol: „Som si istý, že každý z týchto návrhov vyvolá diskusiu medzi príslušnými odborníkmi, ale myslím si, že autori vytvorili hodnoverný (hoci nie definitívny) prípad pre každý zo scenárov, ktoré navrhli.“

„Samozrejme, táto nová práca neznamená, že vlhké koridory neboli stále dôležitými kanálmi na rozptýlenie z Afriky, ale táto práca pridáva dôveryhodné ďalšie možnosti počas suchších fáz.“

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close