Veda

Zatúlané mačiatko nájdené v okrese Oakland s diagnózou besnoty: Čo treba vedieť

Oakland County, Michigan. – Zatúlané mačiatko nájdené v okrese Oakland bolo utratené po tom, čo sa u neho objavili príznaky besnoty.

Mačiatko bolo nájdené zatúlané v okrese Oakland 14. júna. Bol prevezený k veterinárovi na vyšetrenie. Spočiatku sa zdalo zdravé, ale po niekoľkých dňoch mačiatko začalo byť letargické, stratilo chuť do jedla a začalo vracať.

U mačiatok sa vyvinuli neurologické príznaky besnoty vrátane chvenia, nekoordinovanosti a hryzenia. Mačiatko bolo utratené.

Besnota je vírusové ochorenie, ktoré sa zvyčajne prenáša uhryznutím infikovaným zvieraťom. Akonáhle sa objavia príznaky, choroba je takmer vždy smrteľná.

Do 28. júna bolo 14 bláznivých zvieratVrátane mačiatok nájdených v Michigane. Medzi ďalšie prípady patrí osem netopierov a päť skunkov, ktoré sa našli v siedmich rôznych okresoch na celom Dolnom polostrove.

Ako chrániť seba, svojich domácich miláčikov pred besnotou

Mali by ste pravidelne navštevovať svojho veterinárneho lekára a udržiavať aktuálne informácie o očkovaní proti besnote pre všetky mačky, fretky a psy.

Bez ohľadu na to, či je zviera držané vo vnútri, je dôležité aktualizovať jeho očkovanie proti besnote pre prípad, že by sa niekedy dostalo do kontaktu s túlavým zvieraťom prenášajúcim chorobu.

Fretky a psy musia byť v súčasnosti podľa zákonov Michiganu očkované proti besnote.

Ak ste boli v kontakte s divokým zvieraťom, mali by ste okamžite umyť všetky uhryznutia alebo škrabance mydlom a vodou.

Ak sa domnievate, že ste vy alebo vaše zviera mali kontakt s voľne žijúcimi zvieratami, mali by ste okamžite kontaktovať svojho veterinárneho lekára alebo MDARD na čísle 800-292-3939, aby ste určili ďalšie kroky.

Aké sú príznaky besnoty u človeka?

Včasné príznaky besnoty u ľudí môžu zahŕňať horúčku, bolesť hlavy, celkovú slabosť a malátnosť.

READ  Prelomový výskum ukazuje výrazné zotavenie mozgu po abstinencii alkoholu

Ľudia môžu tiež pociťovať štípanie alebo svrbenie v mieste uhryznutia. Príznaky môžu trvať niekoľko dní.

V priebehu času sa môžu objaviť neurologické príznaky. Môžu zahŕňať ťažkosti so spánkom, úzkosť, zmätenosť, halucinácie, nepokoj, čiastočnú paralýzu, ťažkosti s prehĺtaním a strach z vody.

Akonáhle sa objavia príznaky, choroba je takmer vždy smrteľná.

Aké sú príznaky besnoty u zvieraťa?

Zvieratá s besnotou sa môžu správať zvláštne alebo nepredvídateľným spôsobom.

Včasné príznaky zahŕňajú horúčku, letargiu, vracanie a stratu chuti do jedla.

Neskoršie príznaky zahŕňajú slabosť, ťažkosti s chôdzou, paralýzu, záchvaty, ťažkosti s prehĺtaním, nadmerné slinenie, abnormálne správanie a agresivitu.

Aká je liečba besnoty?

Aby sa predišlo besnote u niekoho, kto bol potenciálne vystavený, táto osoba podstúpi sériu injekcií tzv Postexpozičná profylaxia besnoty,

Ľudia, ktorí nikdy predtým nemali vakcínu proti besnote, by mali dostať protilátku proti besnote (imunoglobulín proti besnote alebo HRIG) aj vakcínu. Ľudia, ktorí už boli zaočkovaní, budú potrebovať iba vakcínu proti besnote.

Akonáhle sa objavia príznaky, choroba je takmer vždy smrteľná. V tomto bode je liečba len podporná.

štát Michigan Viac informácií o besnote je dostupných online,

Copyright 2023 by WDIV ClickOnDetroit – Všetky práva vyhradené.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close