Veda

„Významný“ prvý objav ložísk vody na sopkách Marsu: Štúdia

Vedci tvrdia, že tieto oblasti ľadu zodpovedajú „60 olympijským bazénom“.

Planetárni výskumníci v pondelok oznámili veľký objav na červenej planéte slnečnej sústavy – na Marse sa našli škvrny vody veľkosti „60 olympijských bazénov“.

Podľa novej štúdie publikovanej v časopise Nature sa nad tromi sopkami Tharsis na Marse, ktoré ležia na náhornej plošine pri rovníku planéty, našli tenké, ale rozsiahle vrstvy vody. prírodná geológia,

Sopky Tharsis, reťaz 12 veľkých vrcholov, sú podľa štúdie najvyššími sopkami v našej slnečnej sústave, ktorá uvádza, že vodný ľad bol nájdený na sopkách Olympus, Arsia Ascraeus Mons a Ceronius Tholus.

„Výskumníci odhadli, že mráz vytvára najmenej 150 000 ton vody, ktorá sa každý deň počas chladného obdobia pohybuje medzi povrchom a atmosférou,“ uviedli vedci z Brown University v správe. tlačová správa „To je ekvivalent asi 60 olympijských bazénov,“ povedal v pondelok.

Podľa štúdie misie ExoMars a Mars Express Európskej vesmírnej agentúry na obežnej dráhe planéty nasnímali viac ako 30 000 záberov zachytávania vody, ktoré analyzoval tím medzinárodných výskumníkov.

Vedci zistili, že tenká vrstva ľadu – podľa štúdie „hrubá asi stotina milimetra alebo ekvivalentná šírke ľudského vlasu“ – sa vytvorila pri východe slnka a odparila sa počas denného svetla.

Adomas Valentinas, postdoktorand z Brownovej univerzity, ktorý viedol štúdiu, v tlačovej správe uviedol: „Mysleli sme si, že je nepravdepodobné, že by sa mráz vyskytol okolo rovníka Marsu, kvôli slnečnému žiareniu a tenkej atmosfére, ktorá sa tvorí na povrchu počas dňa. A teploty zostávajú na oboch vrcholoch relatívne vysoké – čo je ďaleko od toho, čo vidíme na Zemi, kde by ste mohli očakávať vrcholy pokryté mrazom.“

READ  Viac ako 500 tyčiniek SF ohlasuje novú politiku, ktorá vyžaduje vstup očkovania alebo negatívny test

„To, čo vidíme, môže byť pozostatkom dávneho klimatického cyklu na modernom Marse, kde sa v minulosti na týchto sopkách vyskytovali dažde a možno aj sneženie,“ povedal Valentinas.

Podľa štúdie je vodný ľad uložený v kalderách sopky, čo sú obrovské krátery na vrchole vrcholu, ktoré vznikli po predchádzajúcich erupciách.

Výskumníci špekulujú, že vzduch prúdiaci cez kalderu vytvára „jedinečnú mikroklímu, ktorá umožňuje vytváranie tenkých oblastí ľadu.“

Podľa vedcov tieto zistenia spochybňujú predchádzajúce chápanie marťanskej klímy a poskytujú vzrušujúcu cestu pre ďalší prieskum Marsu.

„Táto predstava o druhom vzniku života mimo Zeme ma vždy fascinovala,“ povedal Valentinas, ktorý začal analyzovať snímky v roku 2018.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close