Svet

Wellington.Scoop » Prepracovanie 60 % ulíc

Autor: Felicity Wong
„Mám pocit, že na nás útočia vidly a malé skupiny ľudí, ktorí robia hluk,“ povedala minulý týždeň členom mestskej rady Skye Duncan, výkonná riaditeľka iniciatívy Designing Cities Initiative. Predniesol prezentáciu o projekte americkej nadácie Bloomberg Foundation „Supporting the Cycle Movement“. Daroval 400 000 USD domovskému mestu svojich študentov Wellingtonu na novú 166 km cyklistickú sieť. Zvyšok financií pochádza od vládnej agentúry Waka Kotahi/NZTA.

V režime riadenia médií Sky povedal: „Ak nebudeme úzko spolupracovať s našimi partnermi, našimi novinármi, dostaneme škodlivé titulky.“

Radkyňa práce Rebecca Matthewsová (veľká fanúšička LGWM) sa opýtala: „Keď sme uviazli v negatíve, aká je vaša rada voleným lídrom, aby udržali tempo?“ Spýtal sa ľútostivo. („Let’s Keep Moving“ bol posledný slogan labouristickej kampane pred „In It For You“).

Skye povedala, že iba 1 % akejkoľvek populácie sú „nadšení“ cyklisti, ktorí „jazdia bez ohľadu na to, čo“ (fanatici). 7 % sú „sebavedomí cyklisti“ a 30 % „nikdy nejazdite, strácate čas skúšaním“.

„Nenavrhujeme pre nich, ale urýchľujeme globálnu cyklistickú revolúciu pre deti, rodiny a starých rodičov. Pretváranie a objavovanie ulíc Wellingtonu, kde 60 % hovorí, že jazdia, ale necítia sa bezpečne.“

(Mimochodom, moja kaderníčka povedala, že vysadila dve deti v škole na ceste z Newlands a povedala, že „rád bicykluje, ale necíti sa bezpečne“!)

„Pushback je zaručený,“ povedala Skye. „Nemôžeme byť paralyzovaní, pretože globálne štatistiky sa zhoršia.“

Napínal fantáziu a poznamenal, že „99 % svetovej populácie dýcha znečistený vzduch“ a „milióny“ úmrtí detí v dopravných nehodách, ako aj nezdravá nečinnosť a klimatické zmeny.

To neznie správne. Najnovšie údaje Londýna ukazujú, že ďalšie znižovanie počtu áut (prostredníctvom rozšíreného spoplatňovania preťaženia) pravdepodobne nebude mať významný vplyv na kvalitu ovzdušia, no labouristický starosta napriek tomu nalieha.

Mnohé zahraničné mestá (Amsterdam, Kodaň, Sevilla a Mexico City) sa „premenili na cyklistické raje,“ povedala Skye. Ale „je ťažké, ak ľudia nemajú privilégium ísť na tie miesta a vidieť, čo je možné“. (Našťastie náš starosta má toto privilégium – teraz cestuje do zahraničia).

Sevilla začala s 0,3 % ľudí, ktorí jazdili na bicykli, a po vybudovaní 80 km cyklistickej siete Sky hovorí: „Teraz ide o 7 % zmenu spôsobu dopravy.

WCC nedávno informovalo o matematickom uvažovaní Sky, že „počet cyklistov sa zdvojnásobí po tom, čo sa doň dostane cyklotrasa Newtown to City“, ale vyhlo sa porovnávaniu malého „zdvojnásobenia“ počtu s denným počtom vodičov. (Mal som tú česť zažiť novú širokú cyklotrasu na vlastnej koži).

V roku 2021 povedala Skye: „Najdôležitejšie je znížiť atraktívnosť jazdy súkromným autom a zároveň zatraktívniť hromadnú dopravu, chôdzu a jazdu na bicykli.“

Na minulotýždňovom brífingu pre členov rady zopakoval svoju „víziu budúcnosti bez áut“ a ocenil „rôzne plány WCC na elimináciu súkromných vozidiel a zmenu priorít vo vesmíre“.

Bojuje za inú budúcnosť. Bojuje, aby sa nadýchla dobrého vzduchu, aby sa cestou do školy nezranila, aby podniky mohli prosperovať.

V tomto bode námestník primátora Phun povedal, že mal „veľmi emocionálne pohnutie s týmito obrázkami“.

„Naše hnutie bolo označené ako ‚protiautá‘, takže náš vedľajší riadok používa dvojitú reč, ktorou sa pohybuje viac ľudí s menším počtom áut.“

Sky sa vyhla do očí bijúcej propagande a povedala, že „v konečnom dôsledku potrebujeme menej áut na ulici. Je hlúpe predstierať, že to nie je súčasťou riešenia, pretože nebudeme oslovovať slona v miestnosti… To, za čo bojujeme, je skutočná mobilita možnosti pre ľudí. Pravdou je, že tam nie sú… Ide o transformáciu mesta.“ .

READ  Ghana - Monitorovanie rizika suverenity CFR v 10 krajinách v globálnej úverovej kríze

zajtra Pozerám sa na špecifiká plánov WCC na transformáciu mesta znížením atraktivity jazdy (a používania autobusov). Ak WCC nie je dobré v počúvaní spätnej väzby, budú to vidličky a veľká skupina ľudí.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close