Svet

WTO upozorňuje na rastúce obchodné bariéry a hovorí, že je čas na opätovnú globalizáciu

Nové Dillí Svetová obchodná organizácia (WTO) v utorok uviedla, že počet obchodných obáv vznesených za posledných šesť rokov sa deväťnásobne zvýšil v dôsledku rastúcej fragmentácie medzinárodného obchodu.

Obchodné obavy vznesené vo výboroch WTO sa považujú za skorý indikátor obchodných sporov.

Obchodný orgán OSN uviedol jednostranné opatrenia, ako sú indonézske vývozné obmedzenia na suroviny, čínske obmedzenia na vývoz gália a germánia, mechanizmus EÚ na úpravu uhlíkových hraníc (CBAM) a ďalšie opatrenia EÚ týkajúce sa zelenej dohody a americký zákon o znižovaní inflácie (IRA). Krajiny vyjadrili veľké obavy.

WTO varovala, že jednostranné obchodné kroky môžu viesť k zostupnej špirále.

„Počet obchodných obáv vznesených na Commodities Trade Council sa medzi rokmi 2015 a 2022 deväťnásobne zvýšil, čo je v súlade so vzorom pozorovaným v technických skupinách,“ uviedla WTO vo vyhlásení.

Poukazuje na rýchlo rastúci obchod s digitálnymi službami a environmentálnym tovarom a uviedla, že ďalšia eskalácia jednostranných opatrení by mohla roztrieštiť globálnu ekonomiku.

Obnovený tlak na integráciu – „reglobalizáciu“ – ako spôsob riešenia aktuálnych problémov bezpečnosti, chudoby a klimatických zmien, vyvolal rastúce pochybnosti o pokroku globalizácie.

Debaty o stagnácii alebo poklese úlohy medzinárodného obchodu v globálnej ekonomike poukázali na vzostup nových priemyselných stratégií, limity expanzie globálnych dodávateľských reťazcov a rastúce geopolitické napätie, uviedla WTO.

Obchodné stratégie, ktoré prerozdeľujú výrobnú produkciu, vedú k celkovému poklesu významu obchodu v globálnej ekonomike.

„Iné stratégie, ako je približovanie výroby (bližšie k) väčším trhom alebo posilnenie výrobných sietí s podobne zmýšľajúcimi krajinami (buddy shoring), môžu viesť k fragmentácii globálnej ekonomiky podľa regionálnych a geopolitických línií,“ dodal.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close