Veda

Záhadné ochorenie dýchacích ciest postihuje psov vo viacerých štátoch

Laboratóriá v najmenej štyroch štátoch vyšetrujú záhadné ochorenie dýchacích ciest u psov, ktoré sa prejavuje príznakmi podobnými kašľu v chovateľskej stanici, ale ktorý podľa veterinárov môže trvať oveľa dlhšie a v niektorých prípadoch môže byť smrteľný.

U infikovaných psov sa vyvinie kašeľ, horúčka, letargia a občasná strata chuti do jedla. Veterinári uviedli, že neurčené ochorenie viedlo k hospitalizácii a úmrtiam starších psov alebo psov so zdravotnými problémami.

Hoci neexistuje oficiálny počet infekcií, veterinári uviedli, že za posledných pár mesiacov liečili viac psov s týmito príznakmi. Prípady boli hlásené v najmenej štyroch štátoch: Colorado, Massachusetts, Oregon a Rhode Island, ale odborníci sa domnievajú, že choroba je rozšírenejšia.

Doktorka Lindsay Ganzer, veterinárka a výkonná riaditeľka North Springs Veterinary Referral Center v Colorado Springs, Colorado, uviedla, že od konca októbra liečila asi 35 psov trpiacich touto chorobou.

Štyri psy museli byť utratené alebo uhynuté. Povedal, že liečil infikovaných psov rôznych plemien a veku. Niektorí mali iba kašeľ a iní mali zápal pľúc, povedal.

Jedno však mali spoločné: trávili čas na miestach, kde bolo viac psov, ako sú internátne zariadenia, denná starostlivosť o psov alebo psie parky. Doktorka Ganzerová povedala, že sa obáva, že veterinári môžu zaznamenať nárast prípadov, keďže viac majiteľov hladká svojich psov alebo ich posiela do dennej starostlivosti počas sviatkov.

„Naozaj dúfame, že rozšírime, že ľudia sú tomu menej naklonení,“ povedal. „Celá veterinárna komunita je trochu vystrašená.“

Od polovice augusta hlásili veterinári v Oregone viac ako 200 prípadov, Americká veterinárna lekárska asociácia,

Dr. Stephen Cochise, hlavný lekár Oregon Humane Society, povedal, že nechce, aby ľudia panikárili, pretože toto číslo predstavuje malý počet všetkých psov v štáte.

„Nezaznamenávame nárast respiračných ochorení okrem bežného očakávaného respiračného ochorenia u domácich zvierat,“ povedala. Povedal, že existuje veľa chorôb dýchacích ciest, ktoré sa dajú liečiť.

Napríklad psi s kašľom v chovateľskej stanici môžu vykazovať podobné príznaky, ako je kašeľ, strata chuti do jedla, horúčka a letargia, ktoré zvyčajne ustúpia do jedného až troch týždňov. Majitelia by sa nemali obávať, ak ich psy vykazujú príznaky tohto objavujúceho sa ochorenia, ale mali by zostať proaktívni.

„Všetci sme mali COVID,“ povedal. „Povedal by som, že ak váš pes vykazuje príznaky respiračného ochorenia, izolujte ho doma, zavolajte svojho veterinára a nechajte ho vidieť.“

Psy sa zvyčajne môžu zotaviť z respiračného ochorenia sami alebo s pomocou antibiotík, ale nie vždy to platí pri tejto najnovšej chorobe, povedal Dr Curt Williams, riaditeľ Oregonského veterinárneho diagnostického laboratória na Carlson College of Veterinary Medicine. Je. Na Oregonskej štátnej univerzite.

„U týchto psov buď pretrvávala dlhú dobu, alebo postupovala smerom nadol a mala vážne následky vrátane smrti,“ povedal.

Odborníci si nie sú istí, či ochorenie spôsobujú baktérie alebo vírusy. Niektorí veterinári v Oregone predpokladajú, že môže ísť o vírus, pretože psy, ktoré liečili, nereagovali na antibiotiká.

„Som pripravený na to, že sa to stane, a som pripravený na to, že sa stane niečo, o čom ani neuvažujeme,“ povedal doktor Williams.

Dr. David Needle, starší veterinárny patológ z veterinárneho diagnostického laboratória New Hampshire na University of New Hampshire, skúma túto chorobu približne rok.

Dr. Needle a jeho kolegovia z Hubbardovho centra pre výskum genómu na univerzite dúfajú, že po vykonaní testov založených na vzorkách z celej krajiny získajú jasno v tom, či organizmy spôsobujúce ochorenie zdieľajú rovnakú genetickú štruktúru.

READ  „Stratené mesto“ v hlbinách Atlantiku sa nepodobá ničomu, čo sme doteraz na Zemi videli

„Deje sa tam niečo dôležité,“ povedal. „Či je to to isté alebo nie, sa ešte uvidí.“

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close