Svet

Zelenskyj na singapurskom bezpečnostnom fóre vyzýva Áziu, aby podporila mierový plán Ukrajiny

SINGAPUR: Diplomacia funguje, ale potrebuje vôľu a podporu globálneho spoločenstva, povedal v nedeľu (2. júna) ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na dialógu Shangri-La.

Povedal to pri prosbe o medzinárodnú podporu pre nadchádzajúci mierový summit vo Švajčiarsku 15. a 16. júna. Summit sa koná s cieľom ukázať, že väčšina krajín sa zhoduje na ďalších krokoch k mieru na Ukrajine. Toto treba oznámiť Rusku.

Skutočnosť, že civilizovaný svet nedovolil ovládnuť Ukrajinu agresorom, ukazuje, že medzinárodné spoločenstvo kladie dôraz na poriadok založený na pravidlách a rešpektovanie ľudského života, povedal Zelenskyj.

Vo svojom prejave na siedmom a poslednom stretnutí Bezpečnostného dialógu 2. júna povedal: „Pevne veríme, že náš svet chce byť jednotný a pracovať v úplnej harmónii.

Dodal: „Diplomacia funguje vtedy, keď je jej skutočným cieľom chrániť životy.“

Zelenskyj zdôraznil, že mierový summit „nie je o podpore zbraní“. „Ide o podporu na konci vojny. Ide o to, aby sme to narušili a urobili to vo všetkých regiónoch,“ povedal.

Zelenskyj, typický pre 46-ročného prezidenta, mal na sebe neformálnu polokošeľu, keď na výročnom podujatí v Ázii hovoril pred vyznamenaným publikom svetových lídrov, ministrov obrany, náčelníkov obranných síl, vysokých úradníkov a akademikov. Hlavná bezpečnostná konferencia sa konala v hoteli Shangri-La.

V jeho tóne však nebolo nič nenútené, keď naliehal na vodcov, aby pomohli jeho ľudu ukončiť horkú vojnu s Ruskom, ktorá teraz trvá už tretí rok.

Čas sa krátil, povedal Zelenskyj, keď volal na medzinárodnú podporu Kyjevu uprostred nových ruských útokov štrnásť dní pred proukrajinským mierovým summitom.

„Deti vyrastajú v Putinovej krajine, kde sa učia nenávidieť svoju vlasť a hovoria im, že nemajú rodiny, zatiaľ čo ich blízki na Ukrajine na nich čakajú,“ povedal.

READ  V Keni sa nachádza africké protikorupčné centrum

„Po mierovom summite, keď sa globálna väčšina dohodne na spoločných dohodách a krokoch, to príslušné strany postúpia Rusku,“ dodal.

Zelenskyj, ktorý 1. júna pristál v Singapure s ukrajinským ministrom obrany Rustem Umerovom, na poslednú chvíľu do diskusie pridal s názvom „Prehodnotenie riešení pre globálny mier a regionálnu stabilitu“.

V pléne pôvodne vystupovali singapurský minister obrany Ng Eng Hen a malajzijský minister obrany Mohamed Khaled Nordin a po zaradení Zelenského boli pridané slová „globálny mier“.

Na otázku počas plenárneho zasadnutia otázok a odpovedí, ako sa očakáva, že Singapur podporí tento proces, Dr Ng povedal publiku, že Singapur „silne podporuje“ pozíciu Ukrajiny v politike a praxi.

Upozornil, že v prvých dňoch invázie na Ukrajinu Singapur odsúdil kroky Ruska.

„Prostredníctvom vášho vystúpenia na tomto dialógu Shangri-La prezident Zelenskij stelesňuje to, v čo všetci dúfame: poriadok založený na pravidlách, ktorý zaručuje bezpečnosť a prežitie veľkých aj malých národov,“ povedal Dr. Ng.

„Hovorím v našom mene, že dúfame, že vaše boje budú aj naďalej prinášať úspechy a dúfame vo významný pokrok a želáme si vašu osobnú bezpečnosť a blaho ukrajinského ľudu.“

Dr Ng hovoril po tom, čo Zelenskyj vyjadril želanie, aby Singapur a ďalšie krajiny v regióne podporili Ukrajinu na mierovom summite za osobnej účasti ich lídrov.

Zelenského prejav na Bezpečnostnom fóre bol súčasťou jeho misie získať globálnu podporu pre svoj názor na podmienky potrebné na ukončenie ruskej vojny na Ukrajine.

V rozhovore uviedol, že Ukrajina zatiaľ potvrdila, že na mierový summit vyšle zástupcov zo 106 krajín.

Rusko dalo jasne najavo, že sa na summite nezúčastní, a Čína povedala, že ak sa tak nestane, bude pre Rusko „ťažké“ zúčastniť sa.

Predtým, ako Zelensky vystúpil na pódium, usporiadal sériu stretnutí s ďalšími lídrami, ktorí boli v meste na bezpečnostnom fóre organizovanom Medzinárodným inštitútom pre strategické štúdie.

READ  Zimbabwe: Jinarah prezerá mýto v miestnej mene

Jeho prvé stretnutie 1. júna bolo so zvoleným indonézskym prezidentom Prabowom Subiantom, s ktorým diskutoval o 10-bodovom mierovom pláne Ukrajiny. Okrem iného vyzýva na obnovenie medzinárodne uznaných hraníc Ukrajiny a stiahnutie všetkých ruských jednotiek z jej územia.

Potom sa stretol so zástupcami Výboru pre zahraničné veci Snemovne reprezentantov, aby prediskutovali ďalšiu pomoc Ukrajine, a potom 2. júna diskutoval o situácii na bojisku s ministrom obrany USA Lloydom Austinom.

Okrem vojenskej pomoci vo forme dodatočných systémov a rakiet na posilnenie ukrajinskej protivzdušnej obrany skupina diskutovala o zvýšení sankcií proti Rusku, uviedol Zelenskyj v tweete.

Ukrajinský prezident v ďalšom tweete uviedol, že sa stretol s prezidentom Východného Timoru Josém Ramosom-Hortom, aby potvrdil, že sa zúčastní na nadchádzajúcom mierovom summite.

Zelenskyj zdôraznil, že účasť krajín juhovýchodnej Ázie bude „rozhodujúca“, dodal: „Je veľmi dôležité, aby sme začali proces nastolenia spravodlivého mieru. Rusko nechce ukončiť vojnu. Preto musíme spolupracovať s celý svet, aby sme priblížili mier.“

Zelenského návšteva Singapuru sa zhodovala s najväčším ruským raketovým a bezpilotným útokom za viac ako tri týždne proti kritickej infraštruktúre na Ukrajine.

Šangri-La nevyslala delegáciu na rozhovory od roku 2022, keď Rusko spustilo rozsiahlu inváziu na Ukrajinu.

Na summite sa však zúčastnil americký Austin a čínsky minister obrany Tang Jun.

Dobre umiestnený zdroj pre The Straits Times povedal, že Zelenskyj dúfa, že sa stretne s čínskou delegáciou v Singapure. „Vždy sa stretáva s Američanmi a Európanmi, takže chce využiť toto fórum na oslovenie ázijskej komunity,“ uviedol zdroj.

Nie je jasné, či sa Zelenskymu jeho želanie splní, ale admirál Dong stručne načrtol čínsky postoj k ukrajinskej kríze na úvodnom plenárnom zasadnutí 2. júna.

Admirál Dong povedal, že Čína podporuje mierové rozhovory so zodpovedným prístupom a nikdy neposkytla zbrane žiadnej strane konfliktu.

READ  HRW žiada Camerona, aby chránil väzňov pred cholerou

„Máme prísne kontroly vývozu položiek s dvojakým použitím a neurobili sme nič, čo by rozdúchalo oheň,“ povedal. „Stojíme pevne na strane mieru a dialógu.“

Čínsky minister obrany dodal, že Čína nedovolí, aby hegemónia alebo mocenská politika podkopávali záujmy ázijsko-tichomorských krajín.

„Nedovolíme, aby do nášho regiónu priviedol geopolitický konflikt alebo akúkoľvek vojnu, horúcu alebo studenú. Nedovolíme žiadnej krajine alebo akejkoľvek mocnosti, aby vytvorila konflikt a chaos v našom regióne,“ dodal.

Zelenskyj uviedol, že 1. júna sa stretne so singapurským prezidentom Tharmanom Shanmugaratnamom, premiérom Lawrencom Wongom a singapurskými investormi.

Zelenskyj naposledy vystúpil na Shangri-La Dialogue v roku 2022, keď sa objavil prostredníctvom videokonferencie v čiernom tričku, ktoré navrhol singapurský tínedžer. Žena v ňom striekala modrou a žltou farbou ukrajinskej vlajky. – The Straits Times/ANN

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close