Svet

Zelenskyj povedal, že ak Rusko opustí územie Ukrajiny, zajtra sa uskutočnia mierové rozhovory

Volodymyr Zelenskyj na mierovej konferencii vo Švajčiarsku povedal, že Ukrajina bude viesť mierové rozhovory „zajtra“, ak sa Rusko stiahne z celého ukrajinského územia.

Dvojdňový summit sa konal s cieľom urýchliť snahy o ukončenie vojny na Ukrajine a skončil sa v nedeľu, keď desiatky krajín prisľúbili územnú celistvosť Ukrajiny.

Traja civilisti boli zabití ruskými silami pri útoku v Doneckej oblasti, keďže niektorí obviňujú Vladimira Putina zo „zvádzania Západu“.

Vadim Flyashkin, šéf regionálnej vojenskej správy Donecka, v telegrame uviedol, že ruskí vojaci zabili troch obyvateľov Ulagli a piatich ďalších zranili.

Dodal: „Celkový počet obetí Ruska v Doneckej oblasti nezahŕňa tých, ktorí boli zabití a zranení v Mariupole a Volnovake. #StopRussia #Rusko zabíja civilistov.“

Vojnoví analytici tvrdia, že Putinov záujem o mierové rozhovory je prázdnym pokusom „uchvátiť“ Západ.

Ruský prezident Putin označil samit za ďalší trik na odvrátenie pozornosti a zvrátenie príčiny a následku ukrajinskej krízy. [and] Nasmerovať diskusiu na nesprávnu koľaj.

Svetoví lídri v nedeľu na mierovej konferencii vo Švajčiarsku
Svetoví lídri v nedeľu na mierovej konferencii vo Švajčiarsku (Ketty)

Čína, najväčší spojenec krajiny, sa odmietla zúčastniť a prisahala, že summit nesplní cieľ Ukrajiny presvedčiť Rusko, aby sa pripojilo k jeho izolácii od „globálneho juhu“.

Hoci sa na dvojdňovej konferencii zúčastnilo 90 krajín, hlavné nezúčastnené štáty sa nepodarilo presvedčiť, aby sa pripojili k ich záverečnej správe, a žiadna krajina neponúkla usporiadať ďalšie stretnutie.

Konferencia však poskytla Kyjevu príležitosť prejaviť podporu západných spojencov s tým, že musí pokračovať v boji proti oveľa väčšiemu nepriateľovi.

„Na rozsiahlu agresiu Ruska na Ukrajinu odpovieme nielen plnou ochranou ľudského života, ale aj diplomaciou v plnom rozsahu,“ povedal Zelenskyj.

READ  Najzraniteľnejšie štáty vlády 19 – 24/7 Wall St.

Pre BBC povedal: „Rusko môže zajtra začať rokovania, ak opustí naše územia.“

Zelenskyj sa pripravuje na nedeľné stretnutie
Zelenskyj sa pripravuje na nedeľné stretnutie (AFP)

Na podujatí sa zúčastnili prezidenti a premiéri Francúzska, Nemecka, Británie, Japonska, Poľska, Argentíny, Ekvádoru, Kene a Somálska. Zastúpenie mal aj Vatikán, za USA hovorila viceprezidentka Kamala Harrisová.

India, Mexiko, Saudská Arábia, Južná Afrika, Thajsko a Spojené arabské emiráty – zastúpené ministrami zahraničných vecí alebo nižšími diplomatmi – patria medzi krajiny, ktoré nepodpísali záverečný dokument, ktorý sa zameriava na otázky jadrovej bezpečnosti a potravinovej bezpečnosti. a výmena väzňov. Brazília, „pozorovateľ“, nepodpísala, ale Turecko áno.

Ursula von der Leyen, šéfka výkonnej komisie Európskej únie, označila konferenciu za „cestu k mieru“, pretože mier sa nedosiahne jedným krokom.

„Nie sú to mierové rokovania, pretože Putin to s ukončením vojny nemyslí vážne. Trvá na kapitulácii. Trvá na tom, že sa vzdá ukrajinského územia – dokonca aj územia, ktoré dnes neokupuje,“ povedal.

„Trvá na odzbrojení Ukrajiny, ktorá je zraniteľná voči budúcej agresii. Žiadna krajina nebude akceptovať tieto nehorázne podmienky.“

Kanadský premiér Justin Trudeau v nedeľu vo Švajčiarsku
Kanadský premiér Justin Trudeau v nedeľu vo Švajčiarsku (AP)

Stalo sa tak po tom, čo Putin v piatok sľúbil, že „okamžite“ nariadi prímerie na Ukrajine a začne rokovania, ak Moskva v roku 2022 začne sťahovať svoje jednotky zo štyroch anektovaných regiónov a vzdá sa plánov na vstup do NATO.

Zelenskyj tiež odmietol to, čo Putin označil za ultimátum na odovzdanie územia.

Záverečná deklarácia summitu vyzvala Ukrajinu, aby znovu získala kontrolu nad svojou jadrovou elektrárňou v Záporoží a jej prístavmi v Azovskom mori.

V súlade so skromnejším cieľom konferencie sa však vyhla tvrdším otázkam, ako by mohlo vyzerať povojnové urovnanie Ukrajiny, či by sa Ukrajina mala pripojiť k aliancii NATO alebo ako by mohlo fungovať stiahnutie vojsk z oboch strán.

READ  Litovské ministerstvo zahraničných vecí: Rusov by sa mali pýtať na ich názory na vstup Krymu do EÚ

„Spojenci, ktorí môžu povedať ‚takto to ďalej nejde‘, ‚toto je príliš‘, ‚prekračuje to hranicu‘, tiež zvyšujú morálny tlak na Ruskú federáciu,“ povedal rakúsky prezident. Carl Nehammer.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close