Zábava

Zelenskyj víťazí dvojitým úderom od európskych spojencov

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj čelí čoraz väčšej výzve, keď populistickí lídri v strednej Európe – vrátane novozvoleného slovenského premiéra – presadzujú Kyjev proti vojenskej pomoci EÚ-NATO.

Ukrajinský skeptický premiér Robert Fico vo štvrtok – čerstvo po víťazstve v minulomesačných parlamentných voľbách – povedal, že Slovensko už nebude Ukrajine poskytovať vojenskú pomoc. Fico pokračuje v rozhovoroch s Moskvou a kampaň Kremľa sľubuje okamžité ukončenie vojny.

„Podporil by som nulovú vojenskú pomoc Ukrajine,“ povedal Figo. „Najlepším riešením pre Ukrajinu je okamžité zastavenie vojenských operácií,“ uviedla Bratislava s tým, že do krajiny bude naďalej posielať humanitárne zásoby. „EÚ sa musí zmeniť z dodávateľa zbraní na mierotvorcu,“ povedal Figo.

Figo dodal, že odstúpi od akýchkoľvek sankcií voči Rusku, ktoré považuje za škodlivé pre Bratislavu. „Nebudem hlasovať za žiadne sankcie voči Rusku, pokiaľ neuvidíme analýzu ich vplyvu na Slovensko,“ povedal. „Ak nám takéto sankcie ako väčšina ekonomických sankcií škodia, nie je dôvod ich podporovať.“

Newsweek Ministerstvo zahraničných vecí Ukrajiny bolo kontaktované e-mailom so žiadosťou o vyjadrenie.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj si počas tlačovej konferencie po stretnutí v belgickom Bruseli 11. októbra 2023 položil ruku na tvár. Ukrajinci čelia rastúcej únave z vojny v strednej Európe.
Getty Images od ERIC LALMANDA/BELGA MAG/AFP

Ficovo zvolenie vyvolalo očakávania, že Slovensko sa pripojí k Maďarsku a jeho premiérovi Viktorovi Orbánovi ako spoiler v prebiehajúcich ťahoch EÚ proti Moskve.

Povedala Alena Kutsko, viceprezidentka pre politiku a programovanie v bratislavskom think-tanku GLOBSEC. Newsweek Figo bol počas svojej dlhej politickej kariéry známy svojím pragmatizmom.

„Nepodporí Rusko kvôli podpore Ruska, nebude podporovať Orbána kvôli podpore Orbána a nebude podporovať EÚ ani NATO kvôli podpore EÚ alebo NATO,“ povedal Gutsko.

„V prípade potreby môže súhlasiť s rozhodnutiami EÚ a NATO,“ dodal. „Ale, samozrejme, vie sa postarať o to, aby tvrdo zjednával a doma na Slovensku mu vybavil dobré obchody.“

Victor Orban a Robert Figo v Bruseli
Maďarský premiér Viktor Orbán (L) hovorí so slovenským premiérom Robertom Ficom (R) pred summitom lídrov Európskej únie v budove Európskej rady v Bruseli v Belgicku 26. októbra 2023. Ukrajinskí skeptici sa obávajú, že títo dvaja budú spolupracovať. Západná vojenská pomoc Kyjevu a zabránenie ekonomickým sankciám voči Moskve.
LUDOVIC MARIN/AFP cez Getty Images

Slovensko je jednou z najmenších krajín v NATO a EÚ, ale konsenzusný rozhodovací proces týchto dvoch zoskupení dáva Bratislave významný vplyv. Jedna krajina – Maďarsko – spôsobila v týchto dvoch organizáciách značné napätie a predstavitelia EÚ a NATO teraz čelia dvojitej výzve.

Oznámil to poslanec ukrajinského parlamentu a šéf zahraničného výboru organizácie Oleksandr Mereshko. Newsweek Ficovo vyhlásenie „nie je príjemným vývojom a možno máme dočinenia s ‚minisirotou‘.

„Slovensko však aj tak neposkytuje Ukrajine obrovskú pomoc,“ dodal. „Zároveň verím, že slovenská antidemokracia bude dostatočne silná na to, aby nedovolila Figovi premeniť túto krajinu na Maďarsko.“

Napriek svojej malej veľkosti poskytla predficovská slovenská vláda Ukrajine značné množstvo vojenskej pomoci. Od februára 2022 lietajú z Bratislavy na východ munícia, obrnené vozidlá, delostrelectvo a dokonca aj bojové lietadlá, pričom exminister obrany Jaroslav Knott označil dodávku zbraní za „správnu vec“.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov na otázku o Ficovom rozhodnutí vo štvrtok povedal: „Slovensko nemá takú veľkú úlohu v dodávkach zbraní, takže to neovplyvňuje celý proces.“