Veda

Zem zasiahla geomagnetická búrka G2, v Amerike svieti polárna žiara

V posledných mesiacoch sme videli účinky niekoľkých slnečných búrok a geomagnetických búrok a ich frekvencia sa pravdepodobne bude ďalej zvyšovať, keď sa priblížime k solárnemu maximu, ktoré môže nastať v roku 2025. Je to obdobie v 11-ročnom cykle Slnka, kedy slnečná aktivita vrcholí, čo má za následok nárast nebezpečných slnečných javov, ako sú slnečné búrky, erupcie, CME, geomagnetické búrky a ďalšie.

Centrum predpovede vesmírneho počasia (SWPC) Národného úradu pre oceán a atmosféru (NOAA) pred niekoľkými dňami predpovedalo, že CME smeruje k Zemi a planétu by mohla zasiahnuť 2. septembra. Táto udalosť sa teraz stala a v niektorých častiach Ameriky spôsobila úžasný pohľad.

Polárne lúče vybuchli z geomagnetickej búrky

podľa a správy CME, o ktorej zasiahnutie 2. septembra informoval spaceweather.com, skutočne zapôsobila, ale napodiv sa v údajoch o slnečnom vetre nenašli žiadne známky vplyvu. Pravdepodobne za to mohol silný pohyb slnečného vetra, ktorý zakryl jeho účinok. Táto CME však pravdepodobne stála za geomagnetickou búrkou G2, ktorá vznikla v ten istý deň. Fascinujúce polárne lúče v strednej zemepisnej šírke sa vyskytujú aj v Amerike v dôsledku geomagnetických búrok.

Prečítajte si tiež: Hľadáte smartfón? na kontrolu mobilného vyhľadávača

Fotograf Ethan Honke zachytil očarujúce polárne svetlá z Národného jazera Sleeping Bear Dunes neďaleko Empire v štáte Michigan 2. septembra o 21:45 miestneho času a zdieľal tento hviezdny obrázok na Instagrame. Príspevok, V rozhovore pre Spaceweather Honke povedal: „Vlaňajšia noc bola absolútne epická!! Polárnu žiaru bolo možné vidieť tancovať na vodách jazera Michigan predtým, ako vyšiel jasný mesiac. Stál som blízko 45. rovnobežky, keď som fotil.

Geomagnetické búrky G2 nielenže spôsobujú polárnu žiaru, ale môžu spôsobiť aj kolísanie napätia medzi vysokohorskými energetickými systémami. Okrem toho pravdepodobne spôsobí rušenie šírenia HF rádia.

READ  Expert na dlhovekosť získava bielkoviny z trhaných tyčiniek

Slabý CME efekt

Podľa NOAA môže aj slabý efekt CME v tomto ročnom období šíriť polárnu žiaru v dôsledku Russell-McPherronovho efektu. Počas jesennej rovnodennosti, ktorá nastáva 23. septembra, je Slnko priamo nad rovníkom, takže deň a noc majú rovnakú dĺžku.

Vedľajším účinkom je polročná odchýlka v dominantnej južnej zložke medziplanetárneho poľa. V magnetickom poli Zeme sa tvoria trhliny, ktoré môžu preniknúť aj slabému slnečnému vetru.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close