Veda

Štúdia zistila, že niekoľko minút svižnej aktivity môže pomôcť vášmu mozgu

poznámka redaktora: Pred začatím cvičebného programu sa poraďte s poskytovateľom zdravotnej starostlivosti.CNN
,

Čo keby ste videli všetky veci, ktoré robíte každý deň – chodenie z miestnosti do miestnosti, príprava prezentácie za stolom, behanie hore a dole po schodoch doručiť zloženú bielizeň alebo behanie po bloku? – Zistite viac o tom, čo najlepšie pomôcť alebo poškodiť váš mozog?

Nová štúdia sa pokúsila odpovedať na túto otázku sledovaním stehien takmer 4 500 ľudí v Spojenom kráľovstve a sledovaním ich 24-hodinových pohybov počas siedmich dní. Vedci potom skúmali, ako správanie účastníkov ovplyvnilo ich krátkodobú pamäť, schopnosť riešiť problémy a spracovávať.

Tu je dobrá správa: Ľudia, ktorí „trávili ešte menej času energickejšími aktivitami – len 6 až 9 minút – mali vyššie skóre kognície ako tí, ktorí sedeli, spali alebo robili jemné aktivity,“ povedal autor štúdie John Mitchell. študent doktorandského vzdelávania Rady pre lekársky výskum na Inštitúte športu, cvičenia a zdravia na University College London v e-maile.

Stredná fyzická aktivita je zvyčajne definovaná ako rýchla chôdza alebo bicyklovanie alebo chodenie po schodoch. Intenzívne aktivity, ako je aeróbny tanec, jogging, beh, plávanie a jazda na horskom bicykli, zrýchlia váš tep a dýchanie.

štúdium, Publikované v pondelok v časopise Journal of Epidemiology and Community HealthLen 10 minút mierneho až intenzívneho cvičenia každý deň zlepšilo pracovnú pamäť účastníkov štúdie, no najväčší vplyv malo na výkonné procesy, ako je plánovanie a organizácia.

Mitchell povedal, že kognitívne zlepšenie bolo mierne, ale dodatočný čas strávený intenzívnejším cvičením sa zvýšil.

„Vzhľadom na to, že sme mnoho rokov nesledovali kogníciu účastníkov, môže to byť jednoducho tak, že jednotlivci, ktorí viac chodili, mali v priemere vyššie poznanie,“ povedal. „Avšak áno, môže to tiež znamenať, že aj minimálne zmeny v našom každodennom živote môžu mať negatívne dôsledky na naše poznanie.“

READ  Zvláštny výbuch na nečakanom mieste

Steven Malin, docent na oddelení kineziológie a zdravia na Rutgers University v New Jersey, pre CNN povedal, že štúdia poskytuje nový pohľad na to, ako aktivita interaguje so sedavým správaním, ako aj so spánkom.

„Pochopenie interakcií spánku a rôznych fyziologických aktivít sa často neskúma,“ povedala Malin, ktorá sa na novej štúdii nezúčastnila.

Štúdia mala určité obmedzenia vrátane nedostatku vedomostí o zdraví účastníkov, ale zistenia ukazujú, že „hromadenie pohybových vzorcov od jedného dňa cez týždeň až po jeden mesiac je rovnako dôležité, ak nie dôležitejšie.“ len ísť von na cvičenie,“ povedal.

Boli tu aj zlé správy: spánok, sedenie alebo dlhodobé zapájanie sa len do ľahkej aktivity súviselo s negatívnymi účinkami na mozog. Štúdia zistila, že po nahradení rovnakej časti strednej až intenzívnej fyzickej aktivity ôsmimi minútami sedavého správania, šiestimi minútami strednej intenzity alebo siedmimi minútami spánku došlo k poklesu kognitívnych schopností o 1 až 2 %.

„Vo väčšine prípadov sme ukázali, že už 7 až 10 minút MVPA (stredná až intenzívna fyzická aktivita) bolo škodlivých,“ povedal Mitchell.

Táto zmena je len asociáciou, nie príčinou a následkom, v dôsledku pozorovacích metód štúdie, zdôraznil Mitchell.

Okrem toho, zistenia štúdie o spánku nemožno brať ako nominálnu hodnotu, povedal. Kvalitný spánok je životne dôležitý pre fungovanie mozgu pri špičkovom výkone.

„Dôkazy o dôležitosti spánku pre kognitívnu výkonnosť sú silné,“ povedal Mitchell, „ale existujú dve hlavné výhrady. Po prvé, viac spánku môže súvisieť s horším kognitívnym výkonom.

„Po druhé, kvalita spánku môže byť ešte dôležitejšia ako trvanie. Naše akcelerometre dokážu odhadnúť, ako dlho ľudia spali, ale nevedia nám povedať, ako dobre spali.“

Na overenie týchto zistení a na pochopenie úlohy každého typu činnosti je potrebné vykonať ďalšie štúdie. Štúdia však podľa Mitchella „zdôrazňuje, že veľmi malé rozdiely v každodennom pohybe ľudí – menej ako 10 minút – sú spojené s celkom skutočnými zmenami v našom kognitívnom zdraví.“

READ  Najnovšie o pandémii koronavírusov a vydaní Omicron

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close